ورزشی

وزارت ورزش و فدراسیون کوهنوردی از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند

جمعه گذشته روز بدی برای هموطنان و کوهنوردان بود . از گرفتاری ۱۰۰ نفر در ارتفاعات توچال گرفته تا حادثه در ارتفاعات کلکچال و دارآباد. پرسش  این است؛در این موارد وظایف ومسئولیت وزارت ورزش و فدراسیون کوهنوردی چیست؟

مسئول جان کوهنوردان کیست؟

جانشین معاونت عملیات هلال احمر خراسان شمالی گفت:۱۰ عضو یک گروه کوهنوردی در مسیر به صعود کوه شاه جهان در خراسان شمالی به علت بارش شدید برف گم شدند.سارمی در گفت و گو با ایسنا افزود: مرکز عملیات ۱۱۲ هلال احمر در تماس تلفنی با اعضای این تیم مسیر و موقعیت آن ها را اعلام و اقدام به راهنمایی تلفنی کرده است.وی ادامه داد: دو تیم امداد کوهستان به منطقه اعزام شدند تا این گروه کوهنوردی را به مسیر اصلی بازگردانند…

جمعه سیاه در روز برفی

شرایط ویژه هوایی در آخر هفته باعث شد در ارتفاعات تهران شاهد حوادث ناگواری باشیم.به گزارش ایسنا، باتوجه به بارش برف در پنجشنبه هفته گذشته بسیاری از افراد تصمیم گرفتند که روز جمعه خود را در کوه های تهران سپری کنند. این تصمیم درحالی توسط برخی از افراد گرفته شده بود که روز های گذشته در خصوص وقوع بهمن هشدار هایی داده شده بود. تعداد زیادی از افراد… به دل کوه زدند و این باعث شد جمعه هفته گذشته روز بدی برای هموطنان و کوهنوردان باشد. از گرفتاری ۱۰۰ نفر در ارتفاعات توچال گرفته تا حادثه در ارتفاعات کلکچال و دارآباد…

باید قبول کنیم کوهنوردی هم مانند رشته های دیگر نیاز به دانش و تخصص دارد و این تخصص با دو یا چند بار صعود به دست نمی آید… باید به این نکته توجه کرد که آب و هوای کوهستان یک مقوله ی تخصصی است. همچنین به  گزارش ایسنا، مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور بعد از ظهرجمعه در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرده بود که “حدود ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه از ایستگاه شماره ۷ توچال تماسی با مرکز اورژانس تهران مبنی بر گرفتار شدن ۱۰۰ نفر از کوهنوردان گرفته شده است.”..حمید مساعدیان، رئیس امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی به ایسنا، گفت: “افرادی که توچال گرفتار شده بودند، افراد عادی و اسکی‌باز بودند که از تله‌کابین استفاده می‌کردند و در بین آنها کوهنوردی نبود.”

اما مدیرعامل توچال  با بیان اینکه افراد گرفتار در ایستگاه  ۵، کوهنورد و در مجموع حدود هزار و ۷۰۰ نفر به ارتفاع صعود کرده‌ بودند،  گفت :  وزش باد خیلی زیاد بود و طبق آیین‌نامه استاندارد اگر سرعت وزش باد بیشتر از ۲۵ متر بر ساعت باشد، دستگاه هشدار می‌دهد، به همین دلیل ما خط را متوقف کردیم تا مقداری شرایط مناسب شد که پس از آن نفرات را منتقل کردیم. نکته جالب اینجاست که ساعت ۱۴ و ۴۵ دقیقه خط به طور کامل تخلیه شده بود و هیچ مصدومی از سمت ما نداشتیم. او در واکنش به اظهارات رئیس امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی گفت: ما اصلا افراد عادی را به بالا راه ندادیم و مطابق با فیلم‌های موجود، ۹۰ درصد افراد کوهنورد بودند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا