گوناگون

شرط سن در نمایندگی مجلس برای کنارگذاشتن بازرگان بود

مهدی آیتی: «مسئله نظامی‌ها بحث جدیدی نیست و من نمی‌دانم نمایندگان چرا تصور می‌کنند بحث‌های عجیبی را مطرح کرده‌اند؟! مگر در گذشته نامزدهای نظامی در انتخابات شرکت نمی‌کردند؟ مگر آقای محسن رضایی، علی شمخانی و علی لاریجانی نامزد انتخابات نشده بودند؟ آقای لاریجانی هم مسئولیت معاونت سپاه را در کارنامه‌اش داشت، اما در سال ۸۴‌ نامزد شد.

 نامه‌نیوز: مهدی آیتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره مصوبه اخیر مجلس و موضوع تعیین سن برای نامزدهای انتخابات گفت: «به نظر من مصوبه اخیر مجلس بیشتر یک هیاهوی سیاسی بود و هیچ مطلب جدیدی در آن وجود ندارد؛ به‌جز موضوع شرط سنی که گرچه در حوزه انتخابات ریاست‌جمهوری جدید است، اما صحیح نیست.

حتی همین شرط سنی که برای مجلس وجود دارد نیز نتیجه اختلاف برخی با نیروهای ملی-مذهبی بود؛ به نحوی که بعد از مجلس اول برخی همه تلاش خود را به کار بستند تا به هر طریقی که شده، اجازه ندهند نیروهای نهضت آزادی و به‌خصوص شخص مهندس بازرگان بار دیگر وارد مجلس شوند و مهندس بازرگان را کنار بگذارند و به همین دلیل در آیین‌نامه مجلس ۷۵ سال را مشخص کردند و این شرایط تا الان هم باقی مانده است».

او درباره موضوع ورود نظامی‌ها به انتخابات نیز گفت: «مسئله نظامی‌ها بحث جدیدی نیست و من نمی‌دانم نمایندگان چرا تصور می‌کنند بحث‌های عجیبی را مطرح کرده‌اند؟! مگر در گذشته نامزدهای نظامی در انتخابات شرکت نمی‌کردند؟ مگر آقای محسن رضایی، علی شمخانی و علی لاریجانی نامزد انتخابات نشده بودند؟ آقای لاریجانی هم مسئولیت معاونت سپاه را در کارنامه‌اش داشت، اما در سال ۸۴‌ نامزد شد. مشخص نیست افراد باید با سازمان نظامی خود قطع رابطه کرده باشند یا نه، اما به هر حال در گذشته هم نظامی‌ها در انتخابات نامزد می‌شدند. جالب است حتی آقای لاریجانی با سابقه نظامی، رئیس مجلس است یا آقای شمخانی با سابقه نظامی‌گری وزیر است، اما نامزد شدند. پس مشخص است که مصوبه مجلس هیاهویی سیاسی بیش نیست». ‌او تصریح کرد: «موضوع دیگر اینکه مثلا از سوی شورای نگهبان گفته می‌شود افرادی که در حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸ شبهه منفی بر آنها وجود داشته باشد، رد صلاحیت می‌شوند. اصلا نیازی به گفتن این موضوع نبود. شورای نگهبان با تفسیری که از نظارت مصرح در قانون اساسی دارد، می‌تواند براساس تشخیص خود صلاحیت‌ها را احراز کند یا نکند و وقتی فردی از نظر شورای نگهبان نکته‌ای منفی داشته باشد، طبیعی است که رد صلاحیت می‌شود؛ خواه این نکته مربوط به انتخابات سال ۸۸ باشد، خواه هر موضوع دیگری‌».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا