اجتماعی

حاشیه نشینی خاستگاه اصلی آسیب های اجتماعی

یک روانشناس و درمانگر کودک و نوجوان با اشاره به اینکه حاشیه نشینی خاستگاه اصلی آسیب های اجتماعی است، گفت: کودکان کار و خیابان از پیامدهای صنعتی شدن و شهر نشینی شتابان هستند.

شیما جراحی در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: توسعه شهرنشینی و پیدایش مناطق کلان شهری در کشورهای جهان سوم با توسعه شهرنشینی در کشورهای جهان صنعتی غرب که از فردای انقلاب صنعتی در کشورهای مذکور آغاز شد بسیار متفاوت است.

وی ادامه داد: هجوم سیل آسای روستاییان به شهرها به ویژه شهرهای بزرگ در کشورهای در حال توسعه را باید در از هم پاشیده شدن نظام‌های سنتی تولید روستایی از یک سو و وجود فرصت‌های شغلی مناسب از سوی دیگر جستجو کرد.

به گفته وی، مهاجران به محله‌های مهاجر نشینی هجوم می‌برند که در حاشیه شهرها مانند قارچ رشد می‌کنند و در حالی که «حاشیه گندابی» یا «آپاندیس نواحی شهری» نامیده می‌شود سکنی می‌گزینند.بسیاری از مهاجران در شرایطی زندگی می‌کنند که از کمترین امکانات اولیه نیز بی بهره‌اند.

این روانشناس افزود: همزمان با افزایش مکان‌های آلونک نشین شاهد گسترش بی رویه نابرابری‌های اجتماعی و فقر می‌شویم که باعث می‌شود کودکان کار وارد محله‌های مسطح شهر شوند و شاهد ناهنجاری‌های روانی باشیم.

وی با اشاه به اینکه حاشیه نشینی خاستگاه اصلی آسیب‌های اجتماعی است، گفت: جامعه شناسان و روانشناسان، حاشیه نشینی را یکی از علل اصلی بروز معضل کودکان کار و خیابان عنوان می‌کنند که از عوامل پیامدهای صنعتی شدن و شهر نشینی شتابان است

جراحی، در توصیف کودکان کار، افزود: بعضی از کودکان با نگاه کردن به کارتون می‌خوابند اما بعضی دیگر از شدت خستگی کار روی کارتن می‌خوابند. همه ما با این کودکان آشنایی داریم کودکانی که به جای بازی در خیابان‌ها و تحصیل در مدرسه مشغول کار در خیابان‌ها هستند، کودکانی که حق تحصیل و زندگی دارند اما به دلیل فقر مالی مجبور به کار هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا