زحمتکشان

کلاهبرداری دولت؛ نمی‌شود همهٔ سال کارگر باشیم، موقع واریز عیدی کارمند حسابمان کنند

عیدی بسیاری از کارگران مشمول قانون کار که در دستگاهای دولتی مشغول به کارند، هر سال با فرمول محاسبه حقوق کارمندان دولت پرداخت می‌شود که خلاف قانون کار است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مطابق قانونی که در سال ۷۰ درباره پرداخت عیدی پایان سال کارگران به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، تمامی کارگران مشمول قانون کار می‌بایست معادل حداقل ۶۰ روز آخرین دستمزد خود مبلغی را از کارفرمایان به عنوان عیدی پایان سال دریافت کنند.

برابر همین قانون ارزش مبلغی که در نهایت تحت عنوان عیدی یک سال به کارگران پرداخت می‌شود، نباید از دو ماه حداقل مزدکمتر و در مقابل از سه ماه حداقل مزد بیشتر باشد. امسال هم کارگران و کارکنان شاغل و بازنشسته در انتظار دریافت عیدی خود قبل از پایان سال هستند. عیدی امسال برای کارمندان دولت ۱ میلیون ۵۰۰ هزار تومان درنظر گرفته شده و برای کارگران مشمول قانون تامین اجتماعی، حداقل بین ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود.

در این میانه شاغلانی هستند که برخلاف قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، تنها به دلیل آنکه دولت کارفرمای اصلی آن‌ها محسوب می‌شود، مانند کارمندان عیدی می‌گیرند.

برخی از این کارگران  مشمول قانون کار می‌گویند: ما کارگران شاغل در یک کارگاه دولتی هستیم که در طول سال، همسو با کارمندانی که تقریباً دو برابر دریافتی دارند، کار می‌کنیم. تنها مزیت کارگر بودن در طول سال، عیدی پایان سال است که دوبرابر پایه حقوق باید پرداخت شود اما این اتفاق هرگز عملی نمی‌شود زیرا وقت حقوق گرفتن، کارگریم اما موقع عیدی که می‌شود ما را کارمند حساب می‌کنند.

به گفته این کارگران؛ در واقع این رفتار دوگانه با نیروی کاری که به صورت غیرمستقیم در بدنه دولت شاغل هستند به زیان آن‌ها است و باعث می‌شود کارگرانی که در مشاغل کارگری یا حتی اداری شاغلند، نتوانند از حقوق قانونی خود بهره‌مند شوند.

آن‌ها تاکید کردند: اگر ما کارگر و تحت پوشش قانون کار هستیم باید همه مصوبات قانون کار و وزارت کار برایمان رعایت شود، اگر هم کارمندیم که باید حقوق کارمندی به ما بپردازند؛ نمی‌شود همه سال کارگر باشیم، موقع واریز عیدی کارمند حسابمان کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا