جوانان

گورهای بی‌نام و نشان در امتداد دیوار مرزی ترکیه با ایران

هر ساله هزاران پناهجو در جستجوی یک زندگی بهتر از ایران به ترکیه عبور می‌کنند. ترکیه برای جلوگیری از هجوم بی‌سابقه این پناهجویان دیوار مرزی کشیده که عبور این پناهجویان را دشوار کرده و سبب مرگ آنان شده است…..

وبسایت آلمانی “تاگس شاو” در گزارشی درباره دیوار مرزی ترکیه با ایران نوشت که پناهجویان برای عبور از مرز ایران با ترکیه جان خود را به خطر می‌اندازند و کشته می‌شوند.

در این گزارش آمده است در سال‌های گذشته صدها هزار پناهجو از ایران وارد ترکیه شدند. اکثر این پناهجویان از کشورهای افغانستان، پاکستان و بنگلادش بوده‌اند.

در این گزارش به شمار پناهجویان ایرانی در ترکیه اشاره‌ای نشده است اما در سال‌های اخیر تعداد ایرانیانی که به ترکیه گریخته‌اند افزایش یافته است. در این گزارش تصویر گورهای بی‌نام و نشان پناهجویان هم منتشر شده که در هنگام عبور از مرز جان خود را از دست داده‌اند.

ترکیه قصد دارد در سراسر نوار مرزی این کشور با ایران به طول ۵۶۰ کیلومتر دیوار حفاظتی نصب کند.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه اخیرا با ارسال توییت تائید کرد که ۸۱ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران در استان آگری که جنوب آن شهر وان قرار دارد، به اتمام رسیده است.

ترکیه ساخت دیوار مرزی خود را سه سال پیش آغاز کرد تا جلوی هجوم پناهجویان از ایران را بگیرد. دلیل دیگری که مقامات ترکیه برای توجیه ساخت این دیوار عنوان کردند ورود اعضای پ‌ک‌ک، حزب کارگران کردستان ترکیه است.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه اخیر هنگام بازدید از دیوار مرزی در شهر دوبایزید در استان آغری ترکیه گفت: «هم اکنون حدود صد تروریست پ‌ک ک در منطقه دامبات ماکو در شمال غربی ایران حضور دارند. این مسئولیت ایران است که آن‌جا را پاکسازی کند.»

ساخت دیوار مرزی به طول ۱۴۴ کیلومتر بین ایران و ترکیه در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ آغاز شد. مقامات ترکیه گفته‌اند که این “دیوار امنیتی” مانع رفت و آمد اعضای پ ک ک، عبور و مرور قاچاقچی‌ها و مبادله کالای قاچاق از خطوط مرزی خواهد شد.

خودکشی دلخراش پناهجوی کُرد پس از تهدید دیپورت

یک پناهجوی اهل بوکان پس از رد درخواست پناهندگیش از سوی ادارە پناهجویان سوئیس و دریافت خبر دیپورتش بە ایران از سوی پلیس این کشور بە زندگی خود پایان داد.

برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، روز دوشنبە ٣ شهریور ٩٩ (٢۴ آگوست ٢٠٢٠)، یک پناهجوی کُرد با هویت ”مسعود قادری“ کە اهل بوکان بودە است، در کانتون گلاروس سوئیس لحظاتی قبل از رد شدن قطار خود را روی ریل قطار انداختە و در دم جانش را از دست دادە است.

مسعود قادری دو سال پیش بە عنوان پناهجو بە کشور سوئیس رفتە و دو ماه پیش کیس پناهندگی وی از سوی ادارە مهاجرت این کشور رد شدە است.

طی روزهای گذشتە پلیس سوئیس بە این پناهجوی کُرد اعلام کردە بود کە بە زودی بە ایران دیپورت خواهید شد و این پناهجو بە همین دلیل بە زندگی خود پایان دادە است.

پناهجوی ایرانی در سوئیس خود را به آتش کشید

یک پناهجوی ایرانی در اعتراض به اقدامات اداره مهاجرت سوئیس خود را در مرکز شهر برن به آتش کشید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ATS، یک شهروند ایرانی که از درخواست پناهندگی محروم شده بود، روز دوشنبه خود را در مرکز برن مقابل دولت و پارلمان سوئیس آتش زد.

سخنگوی پلیس شهر برن، دومینیک ژاگی، به آژانس گفت که این معترض به خودش آسیب زد. وی با آمبولانس به بیمارستان منتقل شده و طبق اطلاعات پلیس در حال حاضر خطر جانی زندگی او را تهدید نمی کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا