گوناگون

رنج مردم نیکشهر از بی شناسنامگی تا بی‌سوادی

رئیس شورای شهر سابق نیکشهر گفت: اهالی روستاهای شهرستان نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان علاوه بر مشکل نداشتن شناسنامه از کمبود آب شرب و مشکلات بهداشتی و درمانی در رنج هستند.

عبدالعزیز بلوچ‌زهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: بیش از ۲۰ سال است که  در مدیریت شهری استان  سیستان و بلوچستان مسئولیت داشتم در  در طی این سال‌ها هرچه برای مشکل شناسنامه دار شدن مردم  منطقه تلاش کردم متاسفانه بی ثمر بود. متاسفانه مسئولان ما ظرفیت انتقاد ندارند و مدام دوست دارند از آنها برای کارهای نصفه نیمه و یا انجام نشده تعریف  کنند.

رئیس سابق شورای شهر نیکشهر عنوان کرد: آذری جهرمی به استان ما سفر کرد و قول داد تا پایان سال مشکل وضعیت ارتباطات استان را برطرف کند. آقای وزیر شما قبلا کجا بودید که مشکلات خطوط ارتباطی ما را حل کنید؟

هرکجا شورایی ها واقعیتی را گفتند به ضررشان تمام شد

رئیس شورای شهر سابق نیکشهر با بیان اینکه هرکجا ما شورایی‌ها واقعیتی را از مشکلات استان گفته‌ایم به ضررمان تمام شد، افزود:  روستای بن با ۵ هزار نفر جمعیت فاقد هرگونه راه ارتباطی است و بسیاری از  زنان باردار ،  به دلیل ناهمواری و دست اندازهای زیاد هنوز به بیمارستان نرسیده زایمان می کنند. راه‌های ارزون و زیردان ۱۵ سال است بلا تکلیف مانده ،سال‌ها پیش یکی از نهادها قرار بود  راه های ارتباطی  روستا  را بازسازی کند ،اعتبارش نیز تأمین شد اما  با کمال تاسف اصلا جاده ای ساخته نشد.

او گفت: به دلیل همین جاده‌های نامناسب در منطقه روستای بن که تنها کانون کشاورزی و محل کسب مردم شهرستان نیکشهر است  هر کامیونی که برای بارگیری هندوانه رفت و آمد  می‌کند   آسیب می بیند  بار مردم هم به موقع به مقصد نمی رسد. این جاده نیازمند تعمیر و بازسازی است اما تا کنون هیچکسی به فکر آن نیست.

بلوچ زهی ادامه داد: با گذشت ۴۲ سال از انقلاب هنوز خطوط مخابراتی در شهرستان نیکشهر درست نشده است و با کوچکترین باد و بارندگی قطع می شود. فقط هنگام انتخابات و جمع کردن رای مردم استان،  سیستان و بلوچستان عزیز می شود.

او عنوان کرد: بارها برای بهبودی و بازسازی  راه های ارتباطی جنوب استان به مسئولان در دوره ای که در شورا مشغول خدمت بوده ام نامه نگاری کرده ام اما کوچکترین اهمیتی به این درخواست ها داده نشد.

افراد بدون هویت هیچ کاری نمی توانند بکنند

او گفت: شناسایی کردن مردم بدون شناسنامه در استان وظیفه مسئولان است. مردم زیر‌دان تا چند ماه پیش  شناسنامه نداشتند تازگی برای آنها شناسنامه صادر می شود. متاسفانه افراد بدون هویت هیچ شغل و کاری نمی توانند داشته باشند و با فقر و نداری زندگی می کنند. عده ای به دلیل همین مشکلات گرفتار قاچاق مواد مخدر و عده ای برای صیادی به دریا می روند و زنان این خانواده ها با سوزن دوزی و کارهای دستی روزگار می گذرانند.

رئیس سابق شورای شهر نیکشهر اضافه کرد: آمار بی سوادی در بین افراد بدون شناسنامه بالا است چرا که کودکان بدون شناسنامه نمی توانند تحصیل کنند و مجبورند کارگری کنند. این افراد آنقدر ناامید هستند که می گویند حتی اگر به ما شناسنامه هم بدهند هیچ انگیزه ای برای باسواد شدن نداریم زیرا سواد هیچ دردی از درهای بی شمار ما را دوا نمی کند. هنوز بسیاری از شهرهای استان سیستان و بلوچستان مردم برای شناسنامه دار شدن بلاتکلیف مانده اند.

 محرومیت بیش از یک‌هزار خانوار دشتیاری از  آب شرب 

او در بخش دیگری از صحبت های خود به وضعیت بی آبی در جنوب استان سیستان و بلوچستان نیز اشاره کرد و گفت: مردم استان و بخصوص جنوب استان از وضعیت بی‌آبی رنج می‌برند و  به صورت سقایی به آنها آبرسانی می‌شود. درحوزه دشتیاری هم مردم از بی‌آبی بیشتری رنج می برند بیش از یک هزار خانوار در این منطقه از داشتن  آب شرب محرومند.

مسئولان  به‌جای کلنگ‌زنی ، بیل به دست بگیرند

بلوچ زهی در پایان افزود: مسئولان شعارها را کنار گذاشته و به مشکلات مردم سیستان و بلوچستان رسیدگی کنند .بیخودی پروژه‌ها را برای افتتاح کلنگ نزنند بلکه برای ساختن و عمل به وعده‌هایشان بیل به دست بگیرند. اگر به فکر مشکلات مردم هستند با احساسات مردم بازی نکنند و با وعده‌های توخالی آنها را امیدوار  نکنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا