اخبار

ایران به بستگان هر قربانی هواپیمای اوکراینی ۱۵۰ هزار دلار می‌پردازد

دولت ایران ۱۵۰ هزار دلار غرامت به بستگان هریک از جانباختگان هواپیمای اوکراینی بدون درنظر گرفتن ملیت، تابعیت و جنسیت می‌پردازد. پرداخت این غرامت “مانع از پیگیری جنبه کیفری موضوع در مرجع قضایی صلاحیتدار” نخواهد بود…..

معاونت حقوقی ریاست جمهوری ایران روز سه‌شنبه ۱۰ آذرماه ۱۳۹۹، خبر داد برای پرداخت خسارات برای جانباختگان هواپیمای اوکراینی و “دلجویی از هموطنان” اعتبار لازم تأمین گردیده است.

این مقام دولتی  ایران گفت: «پس از تامین اعتبار و پیش از فرارسیدن سالگرد حادثه، معاونت حقوقی رئیس جمهور با جلب‌نظر دستگاه‌های اجرایی مرتبط، مبانی و میزان پرداخت خسارات را با رعایت عرف و رویه بین‌المللی تعیین و پرداخت بدون تبعیض مبلغ خسارات به بازماندگان جانباختگان را به هیئت دولت پیشنهاد کرده است.»

هیئت دولت در جلسه روز چهارشنبه ۱۰ آذر تصویب کرده است که خسارات مربوط به جانباختگان، بدون هیچ‌گونه تبعیض ناشی از ملیت و  تابعیت براساس قوانین متبوع و قابل اعمال کشورهای جانباختگان، به ورثه و بازماندگان آنها پرداخت شود.

طبق تصمیم دولت وزارتخانه‌ راه و شهرسازی موظف شده‌ است با همکاری سایر نهادها پرداخت مبلغ ۱۵۰ هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان را در اسرع وقت فراهم کند.

پرداخت این غرامت مانع از پیگیری جنبه کیفری موضوع در مرجع قضایی صلاحیت‌دار نخواهد بود.

فشارهای بین‌المللی و خانواده‌ها به ایران

به گزارش دویچه وله، پرداخت غرامت از طرف دولت ایران پس از فشارهای بین‌المللی و خانواده بازماندگان حادثه هواپیمای اوکراینی به ایران پذیرفته شد.

اخیرا رالف گودیل مسئول پیگیری پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی در کانادا اعلام کرده بود که ایران کاری در زمینه شفاف‌سازی در مورد حادثه هواپیمای اوکراینی انجام نداده است.

گزارش مشاور نخست‌وزیر کانادا که در ۷۹ صفحه و پنج فصل تنظیم شده، از ایران خواسته بود توضیح دهد که چطور سیستم رادار یک کشور، هواپیمای مسافربری را تهدید فرض کرده، چرا آسمان ایران در شرایط جنگی باز نگاه داشته شده و دستور شلیک موشک به هواپیما را کدام مقام سپاه صادر کرده است.

پرواز تهران کی‌یف سحرگاه هجدهم دی ماه دقایقی پس از اوج‌گیری، با دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران در شاهد شهر تهران سقوط کرد. کلیه ۱۷۶ مسافر و خدمه هواپیما از جمله ۲۹ کودک جان باختند.

جمهوری اسلامی تا سه روز شلیک به هواپیما را کتمان می‌کرد. سرانجام امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، این واقعیت را تحت فشارهای جهانی و به دلیل شواهد غیرقابل انکار پذیرفت و “خطای انسانی” خواند.

بسیاری از پرسش‌ها هنوز در ارتباط با سرنگونی هواپیمای اوکراینی بی‌پاسخ مانده است از جمله درباره محاکمه افرادی که پس از سرنگونی این هواپیمای مسافربری دستگیر شدند دولت و مقامات قضائی سکوت اختیار کردند.

دادستان نظامی تهران پیش‌تر گفته بود که شش نفر در ارتباط با پرونده سرنگونی هواپیما بازداشت شده‌اند. چندی بعد از این اعلام، گفته شد که سه نفر همچنان در بازداشت هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا