فرهنگی

تجمع اعتراضی معلمان حمایتی استان یزد جلوی استانداری یزد

روز یکشنبه  ۶ دی ماه ۹۹، تجمع اعتراضی معلمان حمایتی استان یزد ، برای ششمین روز متوالی ادامه یافت و در کلاسهای آنلاین مدارس شرکت نکردند. معلمان معترض خواستار پرداخت حقوق‌‌های عقب افتاده و رفع نابرابری‌ها و یکسان‌سازی شرایط شغلی خود شدند….

این معلمان که طی سال‌های اخیر، برای بهبود وضعیت خود، تجمعات اعتراضی گوناگونی برگزار کرده‌اند، خواستار پرداخت معوقات مزدی، تامین امنیت شغلی و حل مشکلات بیمه ایی خود هستند. آنها اعلام کرده‌اند تا زمان رسیدن به کلیه خواسته‌هایشان، در کلاسهای آنلاین حاضر نخواهند شد. در تجمع اعتراضی معلمان حمایتی، یکی از معلمان معترض می‌گوید: به رغم چندین بار مراجعه به استانداری و آموزش و پرورش، تاکنون مشکلات‌مان حل نشده است و با بی‌توجهی مقام‌های دست اندرکار روبرو شده‌ایم.

معلمان حمایتی استان یزد، که تعداد آنها نزدیک به ۸۰۰ نفر است خواستار پرداخت ۴ ماه حقوق‌های عقب افتاده و همچنین یکسان‌سازی و رفع نابرابری‌ها در نظام آموزش و پرورش هستند.

آنها می‌گویند: ۴ ماه است مطالبات مزدی ما پرداخت نشده است و این درحالی‌ است که طی این مدت که مشغول آموزش مجازی به دانش‌آموزان خود بوده‌ایم، تمام وقت مشغول به کار بوده‌ایم.

رسانه‌های مختلف، طی گزارشی از تجمع اعتراضی معلمان حمایتی، خواسته‌های دیگر معلمان حمایتی را رفع نابرابری‌ها و تبعیض در نظام آموزش و پرورش و یکسان‌سازی شرایط شغلی اعلام کرده است.

محمد صالح جوکار نماینده مجلس از شهر یزد با زیر علامت سوال بردن طرح بکارگیری معلمان حمایتی، کل موجودیت این معلمان زحمتکش را زیر علامت سوال برد و بدون اشاره به مسئولیت مستقیم آموزش و پرورش در حمایت از معلمان زحمتکش و پرداخت حقوق آنها، بلاتکلیفی معلمان را به انجام نشدن کار کارشناسی نسبت داد.

پیشتر، روز سوم آبان ماه امسال نیز معلمان حمایتی در استان یزد، به دلیل نداشتن امنیت شغلی، مشکل بیمه، عدم تبدیل وضعیت و پرداخت نشدن حقوق‌های عقب افتاده خود، جلوی ساختمان استانداری، تجمع اعتراضی برگزار کردند. کنون به خواسته‌های این قشر از معلمان، رسیدگی نشده است.

بالاترین
***

شرایط اختصاصی استخدام معلمان جدید

بهار نیوز:هشتمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور امروز و فردا، یازدهم و دوازدهم دی ماه برگزار می شود و ۵۶۲ هزار و ۶۷۶ داوطلب در ۱۸۹ شهر و ۲۷۳۰ حوزه با یکدیگر رقابت می کنند تا ۳۸ هزار و ۱۸۴ صندلی را در ۲۴۰ شغل در ۸۱ دستگاه اجرایی از آن خود کنند. در این میان،شمار زیادی از داوطلبین برای جذب در آموزش و پرورش ثبت نام کرده بودند که در نهایت ۲۷ هزار و ۳۰۰ معلم جدید از میان پذیرفته شدگان، گزینش و پس از طی دوره های دانشگاه فرهنگیان وارد مدارس خواهند شد.
آنطور که پیش از این وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد ه است از حدود ۲۸ هزار مجوزی که از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و در قالب آزمون استخدامی اخذ شده، ۸۰۰۰ مجوز جذب مربوط به مربی امور تربیتی است که کم سابقه است.
در ادامه شرایط اختصاصی استخدام در وزارت آموزش و پرورش را مرور می کنیم.
طی دوره یک ساله مهارت آموزی توسط پذیرفته شدگان با رعایت شرایط و ضوابط ذیل:
– به استناد  مجوز ۳۱ اردیبهشت ۹۹ و ۲۷ خرداد ۹۸ و اول تیر ۱۳۹۸ سازمان اداری و استخدامی کشور و مفاد ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، پذیرفته شدگان استخدام پیمانی مشاغل آموزشی در آموزش و پرورش، ملزم به گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی (این دوره شامل مجموعه ای از دروس تربیتی، تخصصی و کارورزی نظری و مهارتی است) هستند که برای دانش آموختگان رشته های مختلف دانشگاهی و حوزوی پذیرفته شده در آزمون های استخدامی آموزش و پرورش، برابر آیین نامه خاص خود برگزار می شود.
– این دوره ها در دانشگاه فرهنگیان شامل رشته های شغلی دبیر، آموزگار، مربی امور تربیتی، مشاور، مراقب سلامت و در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی شامل رشته شغلی هنر آموز می شود.
– این دوره بدون دریافت حقوق و مزایا بوده و صدور حکم استخدامی منوط به کسب موفقیت در دوره مذکور است. بر این اساس مهارت آموزانی که از حضور در کلاس درس و امتحانات مواد درسی خودداری کنند به عنوان انصراف از ادامه روند استخدام تلقی شده و مشمول پرداخت هزینه های دوره آموزشی و خسارت های وارده خواهند بود.
– بخشی از هزینه های برگزاری دوره یک ساله مهارت آموزی (خدمات آموزشی و رفاهی) بر عهده داوطلب خواهد بود و چنانچه هریک از پذیرفته شدگان در طول برگزاری دوره یکساله مهارت آموزی از ادامه تحصیل و اشتغال منصرف شوند وزارت آموزش و پرورش می تواند به تشخیص خود نسبت به محاسبه و اخذ هزینه های مربوط اقدام کند.
– شرایط، ضوابط و نحوه ثبت نام در دوره یکساله مهارت آموزی بعد از قبولی نهایی و تایید صلاحیت های عمومی توسط گزینش، از سوی
دانشگاه های مجری دوره یکساله مهارت آموزی اعلام خواهد شد.
– رعایت ضوابط و مقررات اعلام شده از سوی دانشگاه مجری دوره مزبور، الزامی است. پذیرفته شدگان نهایی جهت اطلاع از نحوه ثبت نام و شرکت در دوره یکساله مهارت آموزی از طریق پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه های مزبور اقدام کنند.
– مدت دوره یک ساله مهارت آموزی جزو سنوات خدمتی محسوب نخواهد شد و صرفا به عنوان شرط استخدام پیمانی در آموزش وپرورش است.
– گواهی پایان دوره مهارت آموزی دارای ارزش برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی نیست.
– محل مهارت آموزی دوره یکساله، براساس شغل محل پس از اعلام نتایج قطعی تعیین خواهد شد.
– تغییر محل مهارت آموزی، صرفا در صورت وجود شغل، با رعایت جنسیت از طریق دانشگاه فرهنگیان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
– مهارت آموزان در زمان ثبت نام در مراکز مجری دوره یکساله مهارت آموزی ملزم به ارائه مدرک روخوانی و روانخوانی قرآن کریم و مدرک آی سی دی ال هستند. در غیراینصورت باید تعهد کنند که قبل از دوره یکساله مهارت آموزی مدارک مزبور را ارائه کنند.
– دانشگاه های مجری دوره مهارت آموزی، مسئولیتی در قبال اسکان و تغذیه مهارت آموزان ندارند و در صورت وجود امکانات و تقاضای افراد، ارائه خدمات با اخذ هزینه مربوطه امکان پذیر خواهد بود.
– پذیرفته شدگان شغل محل های آموزش و پرورش عشایری بعد از گذراندن دوره یکساله مهارت آموزی و موفقیت در آزمون، جهت تعیین محل خدمت در اختیار اداره کل آموزش و پرورش استان مربوطه قرار خواهند گرفت.
تذکرات مهم
-متقاضیان شرکت در مشاغل هنرآموز (استاد کاری) باید دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم پیوسته بوده و یا در صورت دارا بودن مدرک
تحصیلی فوق دیپلم ناپیوسته باید مدرک تحصیلی دیپلم هنرستان داشته باشند.
– برخورداری از حسن شهرت و عامل بودن به اخلاق و شئونات معلمی براساس شرایط احراز شغل در طرح طبقه بندی مشاغل معلمان
– تغییر منطقه محل خدمت تعیین شده در این دفترچه، بعد از قبولی نهایی و قبل از استخدام و اشتغال به کار، تحت هر شرایطی (تأهل ،تجرد، تکفل، فوت والدین، تبعیت از همسر، همسر کارمند ارگان و یا نهاد خاص، استفاده از سهمیه خاص و ….) ممنوع بوده و بعد از اشتغال به کار نیز تابع ضوابط و مقررات نقل و انتقال فرهنگیان خواهد بود.
– صدور احکام و ابلاغ اشتغال به کار معلمان جدید الورود به آموزش و پرورش، مشروط به ادای سوگند معلمی و امضای سوگندنامه معلمی خواهد بود. متن امضای سوگندنامه در پرونده معلمان نگهداری می شود.
– فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، دانشگاه فرهنگیان و فارغ التحصیلان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی که دارای تعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش می باشند، حق ثبت نام در آزمون استخدامی را ندارند.
– محل خدمت یک منطقه آموزشی است که حسب نیاز آموزش و پرورش جهت استخدام و اشتغال پذیرفته شدگان نهایی، در این آگهی مشخص شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا