جوانان

در مرز اتحادیه ی اروپا پناهجویان با مرگ می جنگند

پس از وقوع آتش‌سوزی هفته گذشته در اردوگاه پناهجویان در مرز بوسنی با اتحادیه اروپا، شرایط برای زنده‌ماندن صدها پناهجوی بی‌خانمان در سرمای کشنده این منطقه دشوارتر از گذشته شده‌است…..

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، پس از وقوع آتش سوزی هفته گذشته در اردوگاه پناهجویان در بوسنی، وضعیت بیش از هزار و ۳۰۰ ساکن این اردوگاه بیش از گذشته وخیم شده است. سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) مرکز پذیرش لیپا در نزدیکی شهر بیهاچ بوسنی را تعطیل کرده است. «ناتاشا عمروویچ» هماهنگ کننده این اردوگاه به پورتال خبری کلیکس (klix.ba) گفت: در حال حاضر این پناهجویان در خیابان رها شده اند.یک پناهجوی ایرانی که با حدود هزار پناهجوی دیگر در اردوگاهی در بوسنی و هرزگوین و در نزدیکی مرز کرواسی بلاتکلیف است، گفت: «متاسفانه یاد گرفتم که مثل یک حیوان زندگی کنم.»

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه در گزارشی درباره وضعیت پناهجویان در بوسنی به نقل از این پناهجوی مرد ۳۵ ساله ایرانی نوشت: «چه ما را به جای دیگری هدایت کنند، چه اینجا بمانیم، برای من فرقی نمی‌کند. حتی بهتر است اینجا باشیم چون مرز خیلی دور نیست و من در روزهای آینده «گیم» را دوباره امتحان می‌کنم.»

خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که پناهجویان عبارت «گیم» [بازی] را برای تلاش خود با هدف عبور از مرز به کار می‌برند.

مرز بوسنی و هرزگوین و کرواسی کوهستانی و جنگی است.

به گفته این پناهجو «بزرگترین درد» جدا شدن از همسر و فرزندش است که در مسیر پناهجویی و در یونان به دنیا آمده است. زن و فرزندش اکنون در بریتانیا به سر می‌برند.

اردوگاه لیپا در شمال غربی بوسنی و در نزدیک مرز کرواسی، هفته گذشته دچار آتش‌سوزی شد و حدود هزار‌‌‌ پناهجوی ساکن در این اردوگاه اکنون در سرما و برف زمستانی گرفتار شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که در روزهای اخیر سازمان‌های محلی و بین‌المللی نسبت به وقوع یک «فاجعه انسانی» هشدار داده‌اند.

این خبرگزاری اضافه کرد اردوگاه لیپا با شرایط فصل زمستان سازگار نیست و شبکه برق و آب آشامیدنی ندارد.

این اردوگاه در واقع یک کارخانه متروکه بوده از ماه آوریل تاکنون پناهجویان را در خود جای داده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا