گوناگون

جمهوری آذربایجان صادرکننده گاز به اروپا شد

وزیر انرژی آذربایجان اعلام کرد این کشور صادرات گاز طبیعی به بازار اروپا را از طریق خط لوله ترانس آدریاتیک (TAP) آغاز کرده است. آذربایجان سعی دارد وارد بازاری شود که تحت تسلط روسیه است….

کمیسیون اروپا در راستای تلاش برای محدود کردن وابستگی بازار این منطقه به انرژی روسیه، از این اقدام آذربایجان حمایت می کند.

۳۴ درصد از بازار گاز اروپا در اختیار روسیه است و این کشور قصد دارد صادرات گاز به اروپا از جمله ترکیه را در ۲۰۲۱ تا ۱۸۳ میلیارد مترمکعب افزایش دهد. این رقم در ۲۰۲۰ برابر با ۱۷۱ تا ۱۷۲ میلیارد متر مکعب بوده است. مصرف سالانه اروپا حدود ۵۰۰ میلیارد متر مکعب است که بیشتر آن صرف تولید برق می‌شود.

خط لوله ترانس آدریاتیک بخشی از پروژه ۴۰ میلیارد دلاری کریدور گاز جنوبی است که با طول ۳۵۰۰ کیلومتر از آذربایجان به اروپا کشیده شده است. این خط لوله از میدان بزرگ شاه دنیز ۲ در دریای خزر می‌آید.

آذربایجان قصد دارد سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا صادر کند که ۸ میلیارد مترمکعب آن به ایتالیا و ۲ میلیارد متر مکعب آن به یونان و بلغارستان خواهد بود. آذربایجان به ترکیه هم صادرات گاز دارد.

وزیر انرژی آذربایجان طی بیانیه ای اعلام کرد:«کریدور گاز جنوبی سیستم امنیت انرژی جهان را تقویت و دریای خزر را به اروپا متصل می‌کند».

تحلیلگران عقیده دارند گاز آذربایجان نمی‌تواند موقعیت برتر روسیه را در اروپا تغییر دهد ولی تهدیدی برای سهم مسکو در بازار گاز این منطقه است.

منبع: تسنیم

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا