اخبار

سی‌ان‌ان: ایران و آمریکا آمادگی رزمی خود در خلیج فارس را افزایش داده‌اند

در شرایطی که ایران و آمریکا یکدیگر را به افزایش تنش در خلیج فارس متهم می‌کنند، دو کشور آمادگی رزمی خود را در منطقه افزایش داده‌اند. مقام‌های جمهوری اسلام در سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی از “انتقامی سخت” سخن گفتند….

به گزارش “سی‌ان‌ان”،۱۲دی ماه ۱۳۹۹،  یکی از  افسران  آمریکایی “که از آخرین تحولات نظامی اطلاعات خود را ارائه داد” به  کانال خبری سی ان ان ، گفته است که نیروهای دریایی ایران در خلیج فارس بر آمادگی عملیاتی خود افزوده‌اند.

این مقام گفته است روشن نیست که افزایش سطح آماده‌باش نیروهای دریایی ایران در خلیج فارس به خاطر دفاع در برابر اقدام احتمالی آمریکا است یا این نیروها قصد دارند علیه یگان‌های آمریکایی در خلیج فارس اقدامی انجام دهند. هر چه هست از هر دو طرف تحریکات غیر منطقی انجام می گیرد.

پیش از این خبرگزاری‌ها از قول منابع نظامی آمریکا نیز نقل کرده بودند که ایران آمادگی سیستم پدافند هوایی و نیروهای دریایی خود را بالا برده است.

چند روز پیش از آن افسران آمریکایی به این کانال خبری گفته بودند که ایران شماری از موشک‌های کوتاه‌برد خود را به عراق برده و در اختیار نیروهای شبه‌نظامی شیعه قرار داده است.

در شرایطی که ایران خود را برای مراسم سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی آماده می‌کند و در کاخ سفید به زمامداری ترامپ کمتر از سه هفته باقی مانده، تنش دو کشور به بالاترین حد رسیده است.

ایران، روز پنجشنبه (۳۱ دسامبر) از شورای امنیت سازمان ملل خواست که “ماجراجویی نظامی” آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان را متوقف کند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت حسن روحانی، گفته است که ایران خواهان درگیری نیست اما با قاطعیت از حقوق خود دفاع خواهد کرد.

قدرت‌نمایی دو طرف

در روزهای گذشته از سویی ایالات متحده هواپیماهای بی-۵۲ قادر به حل بمب هسته‌ای را بر فراز خلیج فارس به پرواز در آورده و از سوی دیگر ایران اعلام کرده که به زودی غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد و تنها منتظر دستور رهبر جمهوری اسلامی است.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران شامگاه جمعه با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره آمادگی برای شروع تولید سوخت ۲۰ درصدی، تصریح نمود: «ما سرباز نظام هستیم و دستمان روی ماشه است؛ فرمانده باید دستور بدهد. ما خیلی سریع می‌توانیم کار را شروع کنیم».

در مقابل مقام‌های آمریکایی گفته‌اند، پرواز دو بمب‌افکن بی-۵۲ اقدامی “بازدارنده” در واکنش به حمله احتمالی ایران به مواضع یا منافع آمریکا یا متحدان آن در عراق و مناطق دیگر است.

در روزهای گذشته برخی از رسانه‌های جمعی خاورمیانه، از جمله در عربستان و اسرائیل، از این احتمال سخن گفتند که دولت ترامپ قصد دارد در مهلتی که باقی‌ست و تا پیش از به قدرت رسیدن جو بایدن در ۲۰ ژانویه، به یک اقدام هدفمند نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران دست بزند.

به گفته سی‌ان‌ان ایران قصد دارد در سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی با ضربه‌ای با پژواک عظیم تبلیغاتی از کسانی که گمان می‌کند در قتل این فرمانده سپاه دست داشته‌اند، انتقام بگیرد.

فرماندهان سپاه پاسداران چندین بار گفته‌اند که از “انتقام خون سلیمانی” نخواهند گذشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا