گوناگون

وزیر تحت امر رئیس جمهور زندان می‌رود تا آدم شود

وزیری که می‌گوید تحت امر رئیس‌جمهور تخلف کرده، زندان می‌رود تا آدم شود.کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ولایت پیشنهادی را در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مصوب و به کمیسیون تلفیق ارائه داده است که بر اساس آن، کسانی که از عمل به قانون مصوب به بودجه سال ۱۴۰۰ تخلف کنند بین ۶ ماه تا دو سال زندانی خواهند شد…..

به گزارش اعتمادآنلاین، بودجه ۱۴۰۰ تا اینجای کار ماجرا کم نداشته است؛ از نحوه ارسال دولت و وصول مجلس گرفته تا تصویب کلیات در کمیسیون تلفیق با هزار اما و اگر. حالا اما حسن نوروزی نایب‌رئیس کمیسیون قضایی مجلس از تصویب پیشنهادی در ارتباط با بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون قضایی و حقوقی پرده‌برداری کرده و می‌گوید کمیسیون امیدوار است که در تلفیق نیز با این مصوبه موافقت شود. مصوبه‌ای که به گفته نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم، ضمانت اجرایی بودجه ۱۴۰۰ است: تعیین ۶ ماه تا یک سال حبس برای متخلفان در اجرای بودجه ۱۴۰۰.

نوروزی در این باره گفت: کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم در حین بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰، پیشنهادی در راستای ایجاد ضمانت اجرایی برای قانون بودجه ۱۴۰۰ مصوب کرد به این شرح که کسانی که تخلف کنند از عمل به قانون مصوب به بودجه سال ۱۴۰۰ بین ۶ ماه تا ۲ سال زندانی خواهند شد.

او ادامه داد: این کار برای این است که دولت از رئیس‌جمهور و وزرا گرفته تا مدیران و مسئولان از اجرای قانون تخلف نکنند.

نوروزی در پاسخ به این سوال که بازداشت وزرا تا چه اندازه امکان‌پذیر است، توضیح داد: آقایان وزیر و مسئول و مدیرکلی اگر بدانند که در صورت تخلف زندان می‌روند، تخلف نمی‌کنند. امروزهمه مسائل ما بدین خاطر است که دولتی‌ها می‌گویند، مجلس قانون گذاشته است اما ما کار خودمان را می‌کنیم.

نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم با تاکید بر این نکته که «وزیر وقتی بداند اگر تخلف کند بازداشت می‌شود، دیگر تخلف نمی‌کند» خاطرنشان کرد: وقتی علم به این باشد که در صورت تخلف زندان می‌رود، یا وزیر نمی‌شود یا اگر وزیر شد، تخلف نمی‌کند.

نوروزی در آخر در واکنش به این موضوع که وزیر ممکن است بگوید درباره امری از رئیس‌جمهور اطاعت کرده و آنچه را مجلس تخلف می‌داند انجام داده است، گفت: در این صورت وزیر بازداشت می‌شود تا آدم شود.

قالیباف، پیش تر گفته بود آرزو داریم در ۸ ماه باقی مانده از دولت کاری انجام دهند که مردم با خاطره خوش با دولت دوازدهم خداحافظ کنند، ما نیز می‌خواهیم رفع تحریم به دست این دولت اتفاق بیفتد و در مجلس در حوزه اقتصادی نیز خود را برای مقابله با اثرات تحریم‌ها قوی می‌کنیم زیرا اگر قوی نشویم عزتمان لگدمال می‌شود.

رئیس مجلس ولایت در ادامه در حالی که می خواست به دلیل گرانی‌های موجود از دولت انتقاد کند، اعترافات تکان دهنده‌ای کرد و گفت: با گرانی‌ها آشنا هستیم. مردم واقعا گلایه ‌مند هستند. مردم حتی برای خرید نان هم مشکل دارند. حتی دیدم پشت نانوایی‌ها می‌نویسند: نان نسیه نمی‌دهیم؛ مردم حتی در حوزهٔ خرید نان مشکلات جدی دارند. حتی امروز قیمت پای مرغ به‌اندازه قیمت مرغ دو سال پیش شده. یعنی مردم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند.

قالیباف ضمن اعتراف به این‌که گرانی و مشکلات ربطی به تحریم ندارد گفت: بر اساس نظرسنجی ها، تمامی متخصصان و نخبگان، نقش سومدیریت از تحریم در شرایط کنونی، بیشتر است. ۶۵درصد مشکلات ناشی از سومدیریت است و تنها ۳۵درصد به‌خاطر تحریم است.

وی به دزدی های نجومی حکومتی هم اعتراف کرد و گفت: در شرایط سخت کنونی ارز ۴۲۰۰تومانی برای کالاهای اساسی اختصاص داده می‌شود و در ۶ماه نخست سال بیش از ۴میلیارد دلار ارز قطعی تخصیص یافت؛ اما آثاری از آن دیده نمی‌شود، بخشی از همین ارز ۴۲۰۰تومانی به ‌نهادهای دامی داده شد اما شاهد افزایش قیمت ها هستیم. تا جایی‌که حتی مرغ به ۲۸هزار تومان رسیده. این اوج بی‌عرضگی مدیران اجرایی و چوب حراج زدن به‌ بیت‌المال است.

رئیس مجلس ولایت در بخش دیگری از صحبت‌هایش به قاچاق نهادینه حکومتی اعتراف کرد و گفت: این حجم از قاچاق (در کشور) با کوله‌بری و قایق انجام نمی‌شود، قاچاق از بندر بر روی ریل‌ها و با کانتینر انجام می‌شود و سیستم بروکراسی فاسد مسبب آن است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا