گوناگون

قزاقستان هم مجازات اعدام را کنار گذاشت

در میان پنج کشور آسیای میانه، قزافستان اولین کشوری است که به طور کامل از مجازات اعدام صرف‌نظر می‌کند. آخرین مورد اعدام در قزاقستان به سال ۲۰۰۳ برمی‌گردد.

بهارنیوز: قزاقستان که ۷۰ درصد جمعیت آن مسلمان است مجازات اعدام را از قوانین کیفری حذف کرد. قزاقستان اولین کشور آسیای میانه و ۱۰۷مین کشور جهان است که در این راه گام می‌گذارد. ۲۸ کشور دیگر هم عملا مجازات اعدام را متوقف کرده‌اند. قزاقستان از آغاز سال ۲۰۲۱ مجازات اعدام را به طور کامل از قوانین کیفری خود حذف کرد. این تصمیم پیامد پیوستن قزاقستان به پروتکل دوم میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی سازمان ملل است که در سپتامبر گذشته با امضای نماینده دائم قزاقستان در سازمان ملل در پای این پروتکل، انجام گرفت.
این پروتکل به طور عمده ناظر بر لغو مجازات اعدام در کشورهای عضو سازمان ملل است و کشورهایی که به طور اختیاری به آن می‌پیوندند باید بدون قید و شرط مجازات اعدام را از قوانین جزایی خود حذف کنند. قزافستان بیش از ۱۸ میلیون نفر جمعیت دارد که ۷۰ درصد آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند. در میان پنج کشور آسیای میانه، قزافستان اولین کشوری است که به طور کامل از مجازات اعدام صرف‌نظر می‌کند. آخرین مورد اعدام در قزاقستان به سال ۲۰۰۳ برمی‌گردد. در همان سال نورسلطان نظربایف، رهبر وقت قزاقستان، با فرمانی اجرای مجازات اعدام را به حال تعلیق درآورد و با تغییری در قانون اساسی در سال ۲۰۰۷ قرار شد که این مجازات صرفا در مورد اقدامات تروریستی و جنایات جنگی اعمال شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا