گوناگون

۱۱ سناتور آمریکایی به نتیجه انتخابات نوامبر اعتراض می‌کنند

۱۱ سناتور جمهوری‌خواه روز شنبه اعلام کردند که هفته آینده در جلسه تایید انتخابات ریاست جمهوری در کنگره این کشور، پیروزی جو بایدن را به چالش خواهند کشید…..

این یازده سناتور که رهبری آن‌ها را تد کروز برعهده دارد، گفته‌اند که در هنگام اعلام نتایج آرای الکترال ایالت‌ها و گزارش ان به کنگره به نتیجه ایالت‌هایی که ترامپ نتایج آن ها را تقلبی دانسته اعتراض خواهند کرد. آن‌ها خواستار تشکیل کمیسیون ممیزی انتخابات و اعلام نتیجه این اعتراض‌ها ظرف ده روز خواهند شد.

دونالد ترامپ و تیم حقوقی‌اش نتیجه انتخابات در شماری از ایالت‌ها از جمله ویسکانسین، آریزونا، نوادا، پنسیلوانیا و جورجیا را تقلبی و نامعتبر می‌دانند.

در هفته‌های گذشته شکایت‌های تیم حقوقی ترامپ برای ابطال یا تغییر نتایج انتخابات در این ایالت‌ها در سطح ایالتی و دیوان عالی آمریکا شکست خورده است.

روند تایید نتیجه انتخابات در کنگره آمریکا، تا حدود زیادی تشریفاتی است و عمده سناتورهای جمهوری‌خواه ترجیح داده‌اند در مورد این فرایند سکوت کنند.

به گزارش سایت زمانه، میچ‌مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا و سناتور بانفوذ، یت رامنی، نتیجه انتخابات نوامبر و پیروزی جو بایدن را پذیرفته‌اند و از همکارانشان در مجلس نمایندگان و سنا خواسته‌اند که در روز تایید نتایج در ۶ ژانویه چالشی به راه نیندازند.

اما بر خلاف نظر رهبری حزب، همراه با این ۱۱ سناتور جمهوری‌خواه، ۱۴۰ نماینده مجلس نمایندگان نیز در روزهای گذشته اعلام کرده‌اند که قصد دارند نتیجه انتخابات و پیروزی بایدن را به چالش بکشند.

این دو پارگی در حزب‌ جمهوری‌خواه به دلیل نفوذ ترامپ در آینده این حزب و درخواست او برای قرار گرفتن جمهوری‌خواهان پشت سر او و ادعاهایش ایجاد شده و بخشی از نمایندگان کنگره را مجاب کرده که در این اعتراض نمادین ترامپ را تنها نگذارند.

در بیانیه سناتورهای معترض آمده است که آن‌ها می‌خواهند به شکایت‌های انتخاباتی تا پیش از روز ۲۰ ژانویه رسیدگی شود تا اعتماد آمریکایی‌ها به روند انتخابات دوباره جلب شود و مشروعیت هر آن کس که در مسند ریاست‌جمهوری قرار می‌گیرد خدشه‌دار نشود.

باوجود شکل‌گیری این آرایش سیاسی هواداران ترامپ در کنگره به نظر می‌رسد احتمال تغییر در نتیجه انتخابات ناممکن باشد و تایید ریاست‌جمهوری بایدن را تنها چند ساعت به تاخیر بیندازد.

به همین دلیل است که چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در سنا روز ۲ ژانویه در توییتی نوشت: «جو بایدن و کامالا هریس ۱۸ روز دیگر رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده خواهند بود.»

تاکنون هیچ ادعای معتبری درباره تقلب انتخاباتی که بر نتیجه آرا تأثیر بگذارد وجود نداشته است و دادگاه‌های ایالتی و فدرال، فرمانداران، مقامات انتخابات ایالتی و ادارات امنیت داخلی و دادگستری نتایج انتخابات را در همه ایالت‌ها تأیید کرده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا