زنان

رکوردشکنی کارگردانان زن در سال ۲۰۲۰

نتایج پژوهش جدید محققان مرکز مطالعات زنان در بخش تلویزیون و سینما از دانشگاه سن دیگو نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۰ میلادی، رکورد پروژه‌های مطرح هالیوودی که به دست فیلم‌سازان زن کارگردانی شده‌اند، شکسته شد.

به گزارش ایرنا، بانوان ۱۶ درصد از مجموع فیلم‌سازانی را تشکیل می‌دهند که ۱۰۰ فیلم پرفروش سال ۲۰۲۰ را کارگردانی کردند، آماری که رکوردی جدید در حوزه حضور زنان در تیم پشت‌صحنه است. در سال ۲۰۱۸ این تعداد فقط ۴ درصد بود و در سال ۲۰۱۹ به ۱۲ درصد رسید. رشد مستمر این آمار از آن حکایت دارد که فشار وارده به استودیوهای فیلم‌سازی برای معرفی فیلم‌سازان زن بیشتر، به تغییرات ملموس منجر شده است.

باوجود بهبودی که در شرایط کارگردانان زن حاصل‌شده، شرایط برای همه عوامل تولید این‌طور نیست. در ۱۰۰ فیلم پرفروش سال، زنان درمجموع ۲۸ درصد از مشاغل مربوط به تهیه‌کنندگی و ۲۱ درصد از کارهای تهیه‌کنندگی اجرایی را بر عهده داشتند که نسبت به سال گذشته تنها ۲ درصد رشد داشته است. سهم زنان از کارهای تدوین، نویسندگی و فیلم‌برداری نیز به ترتیب تنها ۱۸، ۱۲ و ۳ درصد بود. تعداد فیلم‌برداران زن به نسبت سال گذشته یک درصد افزایش داشته، اما تعداد نویسندگان و تدوینگران زن کاهشی ۸ و ۵ درصدی را تجربه کرده است. نتایج این مطالعه همچنین نشان داد که حدود ۶۷ درصد فیلم‌های مطرح امسال بین هیچ تا چهار زن را در پست‌های بالای تولید داشتند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا