اجتماعی

مدیریت مشعشع در خرید واکسن!

سخن اصلی متوجه مسئولان کشور خودمان است که مگر آقایان نمی‌دانستند که ما در تحریم هستیم و حتما در خرید واکسن با مشکل مواجه خواهیم بود؟ آیا حالا و پس از مسابقه کشورها برای خرید واکسن وقت بحث و مجادله و ایراد انواع سخنان پراکنده پیرامون خرید واکسن است؟

آرمان ملی، جعفر گلابی روزنامه‌نگار؛ درحالی‌که مطابق اخبار رسمی بیش از ۵۰ کشور جهان خصوصا برخی از کشورهای همسایه تزریق واکسن کرونا را آغاز کرده‌اند در کشور ما مسئولان مربوطه سخنان مختلف و بعضا ناهماهنگی از خرید واکسن بر زبان جاری می‌کنند و هنوز هیچ تاریخ دقیقی برای آغاز واکسیناسیون حتی برای گروه‌های پرخطر و کادر درمانی اعلام نشده است!

چنین وضعیتی البته به هیچ وجه مناسب و شایسته کشور ما نیست و مردم حق دارند بپرسند که چرا در این زمینه مدیریت موفقی صورت نگرفته و در تشکیل یک سپر دفاعی قابل اطمینان در مقابل بیماری خطرناک کرونا این همه تعلل صورت گرفته است؟ مسلما تحریم‌های آمریکا در این موضوع دخالت دارند و نقش غیرانسانی متولیان تحریم ایران فراموش‌شدنی نیست‌. از زمانی که در یک شرایط عادی می‌توانست واکسن کرونا در اختیار مردم ایران قرار گیرد و نمی‌گیرد دولت آمریکا در قبال هر ابتلا و مرگی مسئولیت دارد و بالاخره روزی بانیان این تروریسم کور باید پاسخگوی اعمال خود باشند.

اما در این مقال سخن اصلی متوجه مسئولان کشور خودمان است که مگر آقایان نمی‌دانستند که ما در تحریم هستیم و حتما در خرید واکسن با مشکل مواجه خواهیم بود؟ آیا حالا و پس از مسابقه کشورها برای خرید واکسن وقت بحث و مجادله و ایراد انواع سخنان پراکنده پیرامون خرید واکسن است؟ در تمام مدت تولید اولین واکسن‌ها در دنیا و خصوصا پیش از آن وزارت بهداشت چه اقداماتی انجام داده است و چرا گزارش دقیق و مستندی از زمان و چگونگی فعالیت‌ها برای خرید واکسن کرونا به مردم ارائه نمی‌دهد؟

در حال حاضر امارات متحده عربی و برخی دیگر از کشورها پس از خرید واکسن مذکور از چین تزریق آن را آغاز کرده‌اند، علی القاعده ما که با چین مشکل سیاسی نداریم چرا در این زمینه اقدام گسترده‌ای صورت نگرفته و هلال‌احمر در مقیاس کوچکی مبادرت کرده وآن هم هنوز به دست گروه‌های پرخطر و کادردرمانی نرسیده است؟

در آمریکا تا هفته گذشته حدود ۲ میلیون ۸۰۰ هزار نفر، در انگلستان نزدیک ۸۰۰ هزار نفر، آلمان بیش از ۱۳۰ هزارنفر واکسینه شده‌اند و حتی در بعضی از کشورهای آفریقایی تزریق مردمی آغاز شده است ولی درکشور ما رئیس‌جمهور محترم اعلام کرد که در هفته‌های آینده واکسن کرونا خریداری می‌شود! آیا معنای ۵ بر هیچ که به قول وزیر بهداشت ما از آمریکا جلو هستیم همین است؟

متاسفانه گویا هیچگاه در هیچ زمینه‌ای در کشور ما علاج واقعه قبل از وقوع معنا و مفهومی ندارد؛ کما اینکه با همه تاکیدات مکرر خود مسئولان مبنی بر خطر تلاقی آنفلوآنزا با کرونا خرید واکسن آنفلوآنزا با تاخیر صورت گرفت و پاییز آمد و رفت و خبری از اتمام واکسیناسیون آنفلوآنزا نشد!

به نظر می‌رسد افزون بر تعلل‌ها و ناکارآمدی‌ها، ناهماهنگی‌ها هم خود عامل مستقلی در میدان اجرا و عمل هستند و گویا برهمین اساس است که انواع سخنان را راجع به موضوعی واحد می‌شنویم و بالاخره دستگیرمان نمی‌شود که قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ جالب اینکه باوجود همه نواقص و عیوب آسیب‌ساز و خسارت‌بار مسئولان محترم نه‌تنها اهل پوزش خواستن از مردم نیستند، زبانمان لال استعفایی در کار نیست، بلکه شعارها و رجزخوانی‌ها قطع‌شدنی نیست و همچنان از قدرت تدبیر و عمل و موفقیت سخنان بلیغ گفته می‌شود.

اگر همه مشکلات را طبیعی بدانیم و چاره‌ای برای خروج از آنها متصور نباشد حداقل می‌شود که با مردم ساده و صادقانه سخن گفت و توضیح داد و فضا را از بی‌اعتمادی و ابهام و تردید خارج ساخت. موضوع کرونا که مستقیما با جان و سلامت مردم مرتبط است آنقدر اهمیت دارد که وزیر بهداشت در مقابل خبرنگاران حاضر شود و به سوالات مهم و اساسی پاسخ دهد. اگر آمریکا در رسیدن واکسن کرونا به ایران سنگ‌اندازی می‌کند باید توضیح داده شود که وزارت امورخارجه تاکنون در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است؟ کدام دیدار با مقامات بین‌المللی صورت گرفته است و آیا در مقابل ستمی به این بزرگی که قطعا منجر به از دست رفتن جان‌های بسیاری می‌شود اکتفا به چند توئیت کارساز است؟

دولت نامتعارف ترامپ در حال رفتن است آیا وزارت خارجه برنامه‌ای دارد که حداقل در زمینه خرید واکسن کرونا دولت آقای بایدن را مورد آزمون قرار دهد تا دولت جدید برای جبران خسارت‌ها به مردم ایران از طرف آمریکا حسن نیت خود را نشان دهد و این آغازی برای رفع تحریم‌ها باشد؟ آیا ما باید منتظر بنشینیم که دیگران برایمان کاری بکنند و آیا موضوع بیماری همه‌گیر نیاز به اقدامات بسیار بیشتر و تحرک همه‌جانبه ندارد؟

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا