گوناگون

رهبران بیروت از سپاه پاسداران خواستند به نقض حاکمیت ملی لبنان پایان دهد

رئیس جمهوری لبنان، میشل عون، در واکنش به اظهارات سردار امیرعلی حاجی زاده، فرماندۀ نیروی هوافضای سپاه پاسداران آنها را نقض حاکمیت ملی لبنان خواند و افزود که “مردم لبنان برای دفاع از استقلال و حاکمیت ملی خود در داخل مرزهای خویش به هیچ متحدی احتیاج ندارند.”…..

به گزارش رادیو فرانسه، سردار امیرعلی حاجی زاده شنبه دوم ژانویه در مصاحبه با تلویزیون “المنار” وابسته به حزب الله لبنان گفت که “همۀ توان موشکی غزه و لبنان تحت حمایت ایران است و غزه و لبنان جبهۀ نبرد ایران در مقابل اسرائیل است.” اظهارات حاجی زاده موجی از واکنش‌های تُند را در بین رهبران لبنان برانگیخت. رئیس جمهوری لبنان، میشل عون، که متحد حزب الله در قدرت به شمار می‌رود، گفت : “مردم لبنان برای دفاع از استقلال و حاکمیت ملی خود و همچنین حفاظت از آزادی تصمیم‌گیری خویش هیچ متحدی ندارند.”

با این حال،عماد واکیم، نمایندۀ پیشین از حزب نیروهای لبنان در مجلس این کشور، از میشل عون خواست که “در اعتراض به اظهارات فرماندۀ هوافضای سپاه پاسداران به صدور بیانیه اکتفاء نکند و به حمایت خود از حزب الله نیز پایان دهد و تصمیم‌گیری دربارۀ جنگ و صلح را به نهادهای قانونی لبنان بازگرداند.”

در اظهاراتی مشابه، میشل فرعون، از دولتمردان قدیمی لبنان خطاب به رئیس جمهوری لبنان گفت که برای محکوم کردن اظهارات فرماندهان سپاه پاسداران دربارۀ لبنان صدور بیانیه کافی نیست و دولت جدید لبنان باید در اسرع وقت سفیر ایران را احضار و تلاش های تهران و حزب الله را برای تبدیل کردن لبنان به استان ایران محکوم کند. سامی الجمیل، رهبر مارونی حزب کتائب، در واکنشی شدید به اظهارات حاجی‌زاده گفت که “جمهوری اسلامی ایران از طریق حزب الله مردم لبنان را به گروگان گرفته و از آن به عنوان سپر انسانی در نبردهایی که هیچ ربطی به لبنان ندارند استفاده می‌کند.” میشل معوض، نمایندۀ مستعفی مجلس لبنان، نیز در واکنشی جداگانه “تلاش سپاه پاسداران و دیگران را برای تبدیل کردن لبنان به سنگر جمهوری اسلامی ایران شدیداً محکوم کرد و آن را غیرقابل پذیرش” خواند.

واکنش‌های رهبران لبنان به اظهارات سردار حاجی زاده باعث شد که تلویزیون المنار اظهارات او را از تارنمای خود حذف کند. حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان، مدعی شد که سخنان سردار حاجی زاده “تحریف” شده است. نصرالله در جای دیگری از سخنانش گفت که حکومت “ایران از حزب الله نخواسته است که انتقام خون قاسم سلیمانی را بگیرد” و جمهوری اسلامی هر زمان که خودش لازم ببیند راساً انتقام قتل قاسم سلیمانی را “یا به شیوۀ نظامی یا به شیوۀ امنیتی” خواهد گرفت. حسن نصرالله این سخنان را به مناسبت نخستین سالگرد قتل قاسم سلیمانی ایراد کرد. در جریان سخنرانی او هواپیماهای اسرائیلی بر فراز بیروت و شمار دیگری از مناطق لبنان به پرواز درآمدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا