بین‌المللی

حمله شدید مقامات آمریکایی به ترامپ

افشای مکالمه دونالد ترامپ با وزیر ایالتی جورجیا برای ابطال آرای جو بایدن توسط روزنامه واشنگتن پست، موجی از خشم و واکنش گسترده مقامات آمریکا را در پی داشته به طوری که برخی از آنان خواستار استعفای هر چه زودتر رییس جمهوری شدند.  

به گزارش ایرنا، روزنامه واشنگتن پست یکشنبه شب فاش کرد که ترامپ به تازگی با مقامات جورجیا برای تغییر آرای انتخابات ۲۰۲۰ در این ایالت تماس گرفته است.

این روزنامه آمریکایی افزود رییس جمهوری آمریکا در این تماس تلفنی از مقامات جورجیا خواسته است که با تغییر آرا شکست وی در برابر بایدن نامزد دموکرات‌ها در این ایالت را تغییر دهند.

واشنگتن پست براساس نوار صوتی که به دستش رسیده گزارش داد، در این گفت‌وگوها، ترامپ از “برد رافنسپسرگر” وزیر ایالت جورجیا می خواهد تا راهی پیدا کند که فاصله بیش از ۱۱ هزار رای  وی با بایدن را کاهش دهد.

ترامپ می گوید: مردم جورجیا و کشور عصبانی هستند و هیچ مشکلی پیش نمی آید اگر شما بگویید که در شمارش مجدد آرا، نتایج انتخابات تغییر کرده است.

ترامپ در ادامه تاکید می کند که تنها چیزی که من می خواهم هماهنگ کردن ۱۱ هزار و ۷۸۰ رای است، ما انتخابات را در جورجیا برده‌ایم.

به دنبال افشای این مکالمه تا کنون چندین تن از مقامات آمریکا در مورد این تلاش ترامپ موضع سختی گرفته‌اند.

کاملا هریس

کاملا هریس معاون بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا گفت: تماس تلفنی ترامپ با وزیر ایالتی جورجیا “صدای ناامیدی” رئیس جمهوری را نشان می‌دهد.

هریس در ادامه افزود: این مکالمه مطمئنا صدای ناامیدی است، سوء استفاده از قدرت توسط رییس جمهوری در این مکالمه کاملا مشاهده می‌شود.

الکسندریا اوکاسیو کورتز

الکسندریا اوکاسیو کورتز عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت: وی فکر می کند تماس ترامپ و اعمال فشار بر وزیر ایالتی جورجیا برای لغو شکست وی در این ایالت، جرمی است که شایسته استیضاح است.

وی اذعان کرد که تمام مکالمه منتشر شده در واشنگتن پست را گوش نکرده اما معتقد است که اقدامات ترامپ مستلزم تحریم است.

هانگ جانسون

هانگ جانسون نماینده دموکرات جورجیا اعلام کرد که وی موضوع مکالمه ترامپ برای لغو آرای انتخاباتی در جورجیا را امروز دوشنبه در مجلس نمایندگان مطرح خواهد کرد.

وی مکالمه ترامپ با وزیر ایالتی جورجیا را نقض قانون ایالتی و فدرال خواند.

جانسون در پیام توییتری نوشت: فردا (دوشنبه) طرح محکومیت ترامپ را به مجلس نمایندگان ارائه خواهم کرد. وی باید استعفا کند.

آدام کینزینگر

آدام کینزینگر نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان در پیام توییتری درخواست ترامپ برای ابطال آرای بایدن در ایالت جورجیا را مخوف و ترسناک خواند.

وی نوشت: از نظر هر عضو کنگره که اعتراض به نتایج انتخابات دارد این مکالمه کاملا وحشتناک است، شما نمی توانید با توجه به این مسئله با وجدان پاک این کار را نادیده بگیرید.

دیک دوربین

دیک دوربین سناتور ایالت ایلینوی و یکی از رهبران حزب مجلس سنا گفت: مکالمه ترامپ با وزیر ایالتی جورجیا چیزی کمتر از انجام تحقیقات کیفری علیه ترامپ ندارد.

دوربین افزود: تلاش ننگین ترامپ برای ترساندن یک مقام منتخب به منظور ابطال آرا در یک ایالت، در حقیقت حمله به قلب دموکراسی ما است و این اقدام چیزی جز انجام تحقیق کیفری ندارد.

مشاور بایدن

باب باوئر مشاور ارشد بایدن در بیانیه ای اعلام کرد که گفت‌وگوی ترامپ با وزیر ایالتی جورجیا بیانگر ماجرای ننگین حمله رییس جمهوری به دموکراسی آمریکا است.

باوئر افزود: ما اکنون اسناد غیرقابل انکاری داریم که یک رییس جمهوری به یک مقام حزب خود فشار آورده و او را تهدید کرده تا شمارش آرای قانونی یک ایالت را لغو کند و دیگری را به جای آن برنده انتخابات معرفی کند.

معاون دادستان سابق آمریکا

به دنبال افشای مکالمه ترامپ با مقامات انتخاباتی جورجیا برای تغییر آرای انتخاباتی، نیل کاتیال معاون دادستان آمریکا در دوران باراک اوباما لحن ترامپ را مثل رییس مافیا خواند و تاکید کرد که البته وی رئیس مافیا باهوشی نیست.

کاتیال در گفت و گو با شبکه ام اس ان بی سی، مکالمه ترامپ با وزیر ایالتی جورجیا را با روشی که مردم در جرایم سازمان یافته صحبت می کنند، مقایسه کرد.

وی افزود: من نیز گزارش واشنگتن پست را خوانده ام و باید گفت که  می دانید شاید این طور حرف زدن مثل دوران اتحاد جماهیر شوروی است اما مطمئناً راهی که وی دنبال می کند مسیر دولت های سابق آمریکا نیست.

برنی سندرز

برنی سندرز  یکشنبه شب در واکنش به گزارش واشنگتن پست در مورد آخرین تلاش های ترامپ برای تغییر آرای انتخاباتی در جورجیا گفت: شما دیگر رییس جمهوری نخواهید بود.

سناتور دمکرات آمریکا در پیام توییتری نوشت: نه دونالد ترامپ، هیچ رایی برای یافتن پیروزی شما وجود ندارد. مردم آمریکا انتخاب خود را کرده اند و در ساعت ۱۲:۰۱ بعد از ظهر ۲۰ ژانویه(اول بهمن)، شما دیگر رئیس جمهور نخواهید بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا