اجتماعی

مردم در محاصره مشکلات

اگر معجزه‌ای صورت بگیرد از طریق حضور آگاهانه مردم در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی و خرد جمعی نخبگان کشور و فداکاری دلسوزان و میدانداری ایران‌دوستان و همدلی همه ساکنان کشور خواهد بود.

آرمان ملی، نیره طاهری روزنامه‌نگار: از سال‌های طولانی و در شرایط نسبتا عادی گرانی و تورم بر معیشت مردم فشار می‌آورد و همواره یکی از خواسته‌های اصلی اقشار مختلف جامعه توقف یا کند شدن روند افزایش قیمت‌ها بود. بعدها نه‌تنها این معضل دیرپا برطرف نشد که بر دامنه‌اش مرتبا افزوده شد تا اینکه تحریم‌های ظالمانه‌ آمریکا یکی پس از دیگری علیه کشورمان وضع شدند و قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت سازمان ملل بر وخامت اوضاع افزود. همان قطعنامه‌هایی که رئیس‌جمهور سابق مسخره‌شان کرد و هزینه‌اش را همچنان مردم می‌دهند.

در کنار این رویدادهای خسارت‌بار و فزاینده انواع مشکلات اجتماعی و سیاسی هم وجود داشته و دارند که خود یا مستقلا به‌وجود آمده بر جامعه فشار می‌آورند یا ناشی از همین تحریم‌ها و تخاصم دولت‌های غربی هستند. حالا نزدیک یک سال هم است که اپیدمی کرونا درگرفته و همه چیز را بیش از گذشته تحت‌تاثیر منفی خود قرار داده است. بیکاری افزون شده، کسب و کارها کم‌رونق و سفره‌های مردم از هر زمان دیگری کوچک‌تر شده‌اند تا آنجا که اخیرا نتایج یک نظرسنجی تاثربرانگیز نشان داده است که ۱۴.۴ درصد خانوارها در سال گذشته تنها چندبار گوشت قرمز مصرف کرده‌اند و ۸.۲ درصد گفته‌اند در طول سال اصلا گوشت قرمز مصرف نکرده‌اند!

اما به‌جز مشکلات کلی انواع مسائل دیگر هم هستند که هراز چندی از راه می‌رسند و فضا را تیره می‌کنند، اکنون آلودگی هوا به اوج خود رسیده است و گاهی که انسان به آسمان نگاه می‌کند هم دلش می‌گیرد و هم خوف می‌کند که گویی قرار است از پشت این ابرنماهای سیاه بلایی نازل شود. خدا می‌داند این دودها برسر ریه‌هایمان چه می‌آورند و چگونه با کرونا همکار و همیار می‌شوند و به جانمان می‌افتند. مسئولان می‌گویند یا قطع برق را تحمل کنید یا این هوای آلوده را! مصرف خانگی گاز بالا رفته است و اگر مازوت نسوزانند نیروگاه‌ها برق تولید نمی‌کنند و خلاصه برق و گاز و کرونا و آلودگی در کار شده‌اند که مردم را بیش از هر زمان دیگر تحت فشار قرار دهند.

انصافا از هر زاویه که نگاه کنیم ایرانیان روزگار سختی را سپری می‌کنند و فشاری که تحمل می‌کنند فوق تصور است. اینکه چرا و چگونه و به کدامین گناه مردم ما باید در این شرایط قرار بگیرند یک بحث است و اینکه این اوضاع تا کی ادامه پیدا خواهد کرد بحث دیگری است؟

اگر به عمق و دامنه و گستردگی مشکلات موجود نگاه کنیم کاملا روشن خواهد بود که برطرف کردن این همه مانع و چالش و معضل عزم و اراده و آگاهی به اندازه خودشان طلب می‌کنند. تورم یک درصد بالا نرفته است که با تغییر چند سیاست اقتصادی سرجایش برگردد، ارزش پول ملی ۲یا ۳ درصد سقوط نکرده است که با پس و پیش کردن تصمیمات مالی جبران شود، بیکاری و فقر و ناهنجاری‌های اقتصادی مثل یک کوه زمخت سر برآورده‌اند و هماوردی اندازه خود طلب می‌کنند.

اگر ما در امور کشور تغییرات اساسی ایجاد نکنیم بهترین دولت‌ها هم که سرکار بیایند معجزه نخواهند کرد و در صداقت کسانی که تلویحا از هم‌اکنون برای تصاحب کرسی ریاست‌جمهوری قول معجزه را می‌دهند باید تردید کرد. اگر معجزه‌ای صورت بگیرد از طریق حضور آگاهانه مردم در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی و خرد جمعی نخبگان کشور و فداکاری دلسوزان و میدانداری ایران‌دوستان و همدلی همه ساکنان کشور خواهد بود.

مردم صلح‌طلب ما همواره خواستار تعامل مثبت و همه‌جانبه با دنیا بوده‌اند و جالب آنکه یکی از اصلی‌ترین راه‌های رفع مشکلات اقتصادی و رونق کسب‌وکار در هر کشوری مراودات گسترده اقتصادی با دیگران است؛ چنانچه اگر بزرگ‌ترین و قدرتمندترین اقتصادهای دنیا رابطه‌شان با دیگر کشورها قطع یا ضعیف شود دچار مشکلات جدی می‌شوند. ما دیر یا زود باید مشکلات خارجی کشور را حل کنیم و از طریق رفع تحریم‌های ظالمانه به اقتصاد خود رونق دهیم.

امروز بیش از هر زمان دیگری سیل مشکلات تودرتو و پیچیده نشان داده و می‌دهند که باید هرچه زودتر برای رفع نابسامانی‌ها و جلوگیری از ازدیاد غیرقابل کنترل معضلات کشور چاره‌اندیشی‌های اساسی صورت بگیرد. اگر نقص‌ها و عیب‌های بزرگ در کارمان نبود نباید به اینجا می‌رسیدیم؛ لذا در مقابل مردم تواضع کنیم و شجاعانه اشکالات را بپذیریم و در راه رفع آنها گام‌های بلند و اساسی برداریم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا