حقوق بشر

اعدام را متوقف کنید

پس از آنکه پرونده این دو محکوم را در دادگاه انقلاب زاهدان به دقت مطالعه کردیم یافته های ما این بود که روال و روند قضایی طی شده در قبال آنها با اشکالات قضایی مواجه بوده است. حکم صادر شده برای آنها نیز به همین ترتیب محل اشکال است.

خبرگزاری هرانا – محمدرضا فقیهی، وکیل مدافع حسن دهواری و الیاس قلندرزهی دو زندانی محکوم به اعدام در زندان زاهدان با اشاره به وجود اشکالات قضایی در روند دادرسی و حکم صادر شده خواهان توقف اجرای عجولانه حکم اعدام آنان شده و از ثبت امروز درخواست اعاده دادرسی در دبیرخانه دیوان عالی کشور برای این دو زندانی خبر داد. حسن دهواری و الیاس قلندرزهی زندانیان محکوم به اعدام روز جمعه ۱۲ دیماه، جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده و در آستانه اعدام قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، محمدرضا فقیهی، وکیل مدافع حسن دهواری و الیاس قلندرزهی زندانیان محکوم به اعدام که از روز گذشته به قرنطینه زندان زاهدان منتقل شده اند، گفت: “با توجه به اینکه در هفته های گذشته احکام تعدادی از محکومان به اعدام در زندان زاهدان اجرا شده و خوشبختانه اجرای حکم برخی از آنها نیز متوقف شده، همواره این بیم را داشتم که حکم موکلینم نیز اجرا شود که متاسفانه با تماسی که گرفتند مشخص شد که این اتفاق در شرف وقوع است و آنها را به بند قرنطینه زندان زاهدان منتقل کرده اند.”

فقیهی افزود: “استنباط ما از چنین وضعیتی این است که حکم موکلینم در دست اجراست. پس از آنکه پرونده این دو محکوم را در دادگاه انقلاب زاهدان به دقت مطالعه کردیم یافته های ما این بود که روال و روند قضایی طی شده در قبال آنها با اشکالات قضایی مواجه بوده است. حکم صادر شده برای آنها نیز به همین ترتیب محل اشکال است. در همین راستا، درخواست تنظیم اعاده دادرسی را به عنوان رایج ترین اقدام قانونی در این مرحله دادیم و امروز نیز این درخواست در دبیرخانه دیوان عالی کشور ثبت شد. بنابراین پرونده در نوبت تعیین شعبه قرار دارد.“

این وکیل دادگستری ادامه داد: “ما با ذکر ایرادات عدیده در روند دادرسی و اشکالاتی که به تمامی مراحل دادرسی وارد بوده، جهات را تشریح کردیم و خواستار صدور دستور توقف اجرای حکم اعدام هستیم. هنوز مشخص نیست که در این مدت کوتاهی که در اختیار ماست اجرای حکم متوقف می شود و موکلین بنده از مجازات اعدام رهایی پیدا می کنند یا خیر؟”

محمدرضا فقیهی اظهار کرد: “تنها چیزی که برای ما و خانواده‌های موکلینم باقی مانده، امید است. ما می دانیم که درخواست اعاده دادرسی فی ذاته مانع اجرای حکم نیست، اما درخواستی که ملتمسانه از دستگاه قضایی کشور و شخص رئیس قوه قضائیه و مقامات محترم قضایی سیستان و بلوچستان خصوصا رئیس کل دادگستری آنجا داریم این است که اقتضائات قضایی و شرعی حکم می کند که اگر در خصوص پرونده ای ایرادات به این شکل وجود داشته باشد و خانواده های محکومین، خود محکومان و وکلا مکررا اعلام کنند که توجهی به دفاعیات نشده و روند قضایی به درستی طی نشده و رعایت موازین قضایی در این پرونده ها به درستی صورت نگرفته به گونه ای که ممکن است حکم صادره در معرض نقض قرار گیرد، درنگی صورت گیرد”.

به گفته وی “با توجه به اینکه هیچ ضرورتی به اعمال مجازات سالب حیات در این برهه وجود ندارد و حتی اجرای این احکام می تواند تبلیغات درباره نقض حقوق بشر در ایران را تشدید کند، انتظار می رود درنگی رخ دهد تا شاید یکبار دیگر دستور بازبینی در این پرونده داده شود و با یک رسیدگی دقیق و عادلانه، موجبات نجات محکومان از مجازات مرگ اتفاق بیفتد”.

حسن دهواری و الیاس قلندرزهی جمعه شب ۱۲ دیماه ۹۹، جهت اجرای حکم اعدام به یکی از سلول‌های انفرادی زندان زاهدان منتقل شدند.

حسن دهواری اواخر آذرماه ۹۹ نیز به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده و سپس با تعویق اجرای حکم، به بند بازگشت.

آقایان دهواری و قلندرزهی در سال ۹۳ بازداشت و در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۹۵، به اعدام محکوم شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا