زحمتکشان

زنان کارگر؛ بیشترین آسیب دیدگان از همه گیری کرونا

هزینه‌های کارگران در زمان کرونا حداقل ۲ برابرگردیده  و توزیع ناعادلانه ثروت در کشور باعث افزایش فاصله طبقاتی شده است. نزدیک به ۷۰ درصد شاغلینی که تحت تاثیر کرونا شغل خود را از دست داده و بیکار شدند، زنان هستند.

پیامدهای برنامهٔ آزاد سازی اقتصای و همه‌گیری ویروس کرونا بر امنیت شغلی زنان

زنان کارگر و بطور کلی شاغل در مواجهه با کرونا بیشتر از مردان صدمه دیدند چرا که زنان از درآمد، پس انداز و حمایتهای شغلی کمتری برخوردارند و سهم بیشتری از مشاغل ناپایدار به آنها اختصاص دارد.به گزارش ایسنا، پژوهشهای چهانی نشان می دهد که همه‌گیری ویروس کرونا بر بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارها، فارغ از اندازه آنها تأثیرگذار بوده است. در این بین تاثیر بر شرکتهای خرد و کارگاههای کوچک از جنبه آسیب پذیری بیشتر آنها شدیدتر بوده است.در ایران نیز، بخش اعظمی از مشاغل و کسب و کارهای خرد و کارگاههای کوچک تحت تاثیر کرونا آسیب دیدند و کرونا باعث شد تا در ماههای گذشته شاغلان و صاحبان بیشتر کسب و کارها و به ویژه صنوف خدماتی با توقف فعالیت روبه رو شوند و آسیب ببینند.

بر اساس گزارشها بیشترین تاثیر کرونا بر بخشهای خدماتی بوده است؛ بخش خدمات اگرچه نسبت به سایر بخشهای اقتصادی کمترین آسیب از فشارهای اقتصادی را متحمل شد اما به سرعت از شوک کرونا و تداوم آن تاثیر پذیرفت.

بسیاری از مغازه ها، رستوران ها، هتل ها، تالارها، اغذیه فروشی ها، آرایشگاهها، مهدکودک ها، باشگاههای ورزشی، مراکز خدماتی، مراکز اقامتی و گردشگری، مکانیکی ها و حمل و نقل که در بخش خدمات فعال بودند به تدریج تحت تاثیر کرونا راکد یا تعطیل شدند.بررسی ها نشان می دهد که زنان بیش از مردان در بخشهای خدمات مشغول فعالیت هستند و همین مساله نیز باعث شده تا در دوران کرونا بیشتر لطمه ببینند.

زنان آرایشگر، زنان شاغل در مراکز تهیه غذا، هتل ها، تالاهار یا زنانی که در زمینه سرویس مدارس و مهدکودک ها فعالیت می کردند بخشی از زنانی هستند که به دلیل گسترش ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی ناشی از آن آسیب بسیاری را متحمل شدند و بخشی به دلیل محدود شدن بازار کار و تعطیلی محل کار بیکار شدند.

علاء الدین ازوجی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار در این باره می گوید: نرخ بیکاری زنان به رغم نرخ مشارکت پایین آنها نسبت به مردان به مراتب بالاتر است و در دوران رکود اقتصادی با ریزش اشتغال بیشتری نسبت به مردان مواجه هستیم. به نحوی که از سال ۱۳۹۷ همزمان با افزایش تحریم های بین المللی، رشد اقتصادی ایران منفی بوده و اشتغال زنان آسیب بیشتری دیده است.او می گوید: در فصل بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته حدود ۷۴۹ هزار نفر از اشتغال زنان کاسته شده و طی بهار تا تابستان امسال نیز حدود ۱۲۰ هزار نفر دیگر از اشتغال زنان کاسته شده که نشان از تاثیر بسیار شیوع بیماری کرونا بر اشتغال زنان است…مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار،  ایجاد ۶۲ هزار فرصت شغلی برای زنان را با توجه به ریزش اشتغال زنان ناچیز دانسته و می گوید: برای جبران آن به اجرای برنامه های اشتغال ویژه برای زنان خصوصا زنان سرپرست خانوار و زنان متعلق به خانوارهای کم درآمد نیاز داریم و در این برنامه ها تثبیت اشتغال و ایجاد فرصتهای شغلی جدید باید مورد توجه قرار گیرد.برابر اعلام معاونت اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  بیشترین میزان آسیب از کرونا را زنان شاغل متحمل شده اند به نحوی که نزدیک به ۷۰ درصد شاغلینی که تحت تاثیر کرونا شغل خود را از دست داده و بیکار شدند، زنان هستند که قرار است از محل منابع و تسهیلات اشتغال خانگی برای آنها اشتغالزایی شود…اگرچه در سراسر جهان مشاغل غیررسمی بیشتر به مردان تعلق دارد ولی در کشورهای با درآمد پایین سهم بیشتر این مشاغل متعلق به زنان است و پاندمی کرونا تاثیر عمیقی بر اشتغال و درآمد زنان گذاشته است…

کرونا هزینه زندگی کارگران را حداقل ۲برابر کرد

به گزارش اقتصادآنلاین: از زمان شیوع ویروس کرونا، نگاه دولت به جامعه کارگری فرق داشت, واحدهای بازرگانی و ادارات دولتی، در شرایط کرونا با کمترین ظرفیت ممکن فعالیت می کردند، اما برای جامعه تولید و شرکت های تولیدی هیچ محدودیتی نگذاشتند. مگر جامعه کارگری مانند بقیه افراد در خطر نبودند؟ در مینی بوس های سرویس کارگران ،تعداد کارگران بیشتر از ظرفیت ممکن است. در سالن های غذاخوری، سالن های اجتماعات کاری هم فاصله گذاری اجتماعی لاجرم اجرا نمی شود… ارزشی برای کارگران قائل نشدند.

تمام شرکت های خصوصی و تولیدی و بازرگانی بهترین سودها را که در چند سال اخیر نداشتند ،کسب کردند. چون نظارتی روی تأمین مواد اولیه وجود نداشتشرکت ها تا جایی که توانستند به سود و منافع رسیدند…هزینه زندگی کارگران دو برابر شد. کارگران هیچ وقت هیچ حامی نداشتند. علی رغم اینکه هزینه های آنها زیاد شد اما حقوقشان ثابت ماند و هرگاه اعتراضی می کردند، با تهدید برای اخراج مواجه می شدند. در یک ماه اخیر با رکود تورمی روبرو هستیم. بازار دچار رکود شده است اما قیمت کالاها افزایش می یابد. قیمت کالاهایی افزایش می یابد که در زندگی کارگران نقش دارد. اجناسی که در سبد معیشت کارگران است گران شده است. این مسئله عقب ماندگی مزدی کارگران را تشدید می کند…نکته مهم تر و قابل تأمل تر افزایش تورم و بالطبع کاهش سطح معیشت خانوارهاست که آنها را مجبور نموده است تمامی درآمد خود را برای جبران هزینه های اجاره مسکن و پوشاک و آموزش فرزندان و درمان اختصاص دهند و هیچ بودجه ای بابت تأمین مواد غذایی حداقلی برای جذب فقط ۲۱۰۰ کالری روزانه خود و خانوادهایشان نداشته باشند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا