اخبار

هجوم به کنگره آمریکا؛ تلاش ترامپ برای حفظ قدرت

گروهی از هواداران دونالد ترامپ همزمان با نشست روز چهارشنبه کنگره در واشنگتن تظاهرات کردند. برخی از ویدئوهای منتشر شده ماموران پلیس را در حال تخلیه دفاتر کنگره همزمان با تظاهرات طرفداران دونالد ترامپ نشان می دهد. شماری از معترضان با ماموران پلیس درگیر شدند.جو بایدن دقایقی پیش اعلام کرد که افراطیون دست به شورش زدند و  این اتفاق واقعیت جامعه آمریکا نیست. او خواستار توقف فوری تشنج و حضور ترامپ در تلویزیون شد. ترامپ نیز در یک پیام ویدئویی از هواداران خود خواست محل کنگره را ترک کنند و به شکل مسالمت آمیز به خانه هایشان بازگردند…..

ترامپ گفت: شما خاص هستید. دوستتان دارم. می‌دانم ناراحت هستید ولی در حال حاضر به آرامش نیاز است

به گزارش سی ان ان، جو بایدن نیز در سخنانی کوتاه به شورش طرفداران ترامپ واکنش نشان داد و گفت: دموکراسی ما به طرز بی سابقه‌ای زیر تیغ قرار گرفته است. از ترامپ می‌خواهم همین الان از تلویزیون ملی به سوگندش عمل کند و به این رفتار پایان دهد.

بایدن در نخستن نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ در تسخیر کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: امروز یک یادآوری دردناک از این است که دموکراسی شکننده است و برای پیگیری آن نیاز به افرادی با حسن نیت و رهبرانی شجاع برای ایستادن است.

گزارشها حاکیست که پس از هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و درگیری با ماموران پلیس، یک نفر بر اثر تیراندازی زخمی شده است و در همین حال هزاران نیروی گارد ملی به واشنگتن اعزام شده اند.

هنوز مشخص نیست چه کسی اقدام به تیراندازی کرده است. برخی تصاویر افرادی کلت به دست را پشت درهای سالن کنگره نشان می دهد که احتمالا از محافطین نمایندگان هستند.

گروهی از هواداران ترامپ همزمان با نشست روز چهارشنبه کنگره در واشنگتن وارد ساختمان کنگره شدند. برخی از ویدئوهای منتشر شده ماموران پلیس را در حال تخلیه دفاتر کنگره همزمان با تظاهرات طرفداران ترامپ نشان می دهد. شماری از معترضان با ماموران پلیس درگیر شدند.

تلاش هواداران ترامپ برای اخلال در روند بحث در کنگره باعث شد که جلسه مجلس سنا برای بررسی اولین اعتراض گروهی از قانونگذاران به پیروزی جو بایدن متوقف شود.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا مجبور به ترک جلسه سنا شد.

اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا مجبور شده اند تا در دفاتر خود پناه بگیرند. ترامپ در واکنش به ورود هوادارانش به ساختمان کنگره از تظاهرکنندگان خواست تا با پلیس همکاری کنند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از طرفدارانش خواست تا از خشونت بپرهیزند.

در حالی که جلسه مشترک کنگره برای تأیید نتایج انتخابات ریاست جمهوری در جریان است، شماری از هواداران ترامپ پرچم به دست به سمت ساختمان کنگره هجوم برده‌اند. شهردار واشینگتن دی سی از ساعت شش بعدازظهر به وقت محلی مقررات منع رفت و آمد اعلام کرد.

‏تصاویر سی ان ان نیز از اعزام نیروهای پلیس به سوی محوطه کنگره آمریکا حکایت دارد.

‏فاکس نیوز هم گزارش داده که جلسه مشترک کنگره به دلیل «تهدیدات امنیتی» دچار وقفه شد و نیروهای امنیتی به اعضای کنگره گفتند که پناه بگیرند.

‏ترامپ در توییتی از هوادارانش خواست رفتار صلح آمیز داشته باشند و آرامش خود را حفظ کنند از ساختمان کنگره خارج شوند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سی ان ان از شلیک گاز اشک آور در کنگره آمریکا در بحبوحه اعتراضات حامیان دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور خبر داد.

خبرنگار شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد وضعیت در کنگره آمریکا از کنترل خارج شده است.

خبرنگار سی ان ان در ادامه گزارش داد: متاسفانه آنچه که می‌بینیم غیر معمول، وحشتناک و عجیب است. پلیس کنگره از نیرو‌های دیگر درخواست کمک کرده است. مسئولان فدرال و محلی ارسال نیرو‌های کمکی را خواستار شدند.

مخالفت رهبر اکثریت جمهوریخواه با درخواست ترامپ

رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنا درخواست ترامپ را رد کرد

میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا در نشست روز چهارشنبه این مجلس برای بررسی اعتراض مطرح شده به آرای الکترال ایالت آریزونا با درخواست دونالد ترامپ برای عدم تائید پیروزی جو بایدن مخالفت کرد.

وی که در چهار سال گذشته از متحدان سیاسی دونالد ترامپ بود تاکید کرد که کنگره و مجلس سنا امکان گزینش رئیس جمهوری به جای رای دهندگان را ندارد.

او افزود که جلوگیری از تائید پیروزی جو بایدن «ضربه ای ماندگار» به نهادهای جمهوری ایالات متحده آمریکا و قانون اساسی این کشور خواهد زد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مایک پنس، معاون رییس جمهور آمریکا نیز امروز در کنگره این کشور درخواست ترامپ برای رد تایید آرای الکترال کالج را نپذیرفت و گفت که نمی تواند این کار را انجام دهد.

ترامپ،ابراز امیدواری کرده بود که معاونش مانع از تائید پیروزی جو بایدن شود. اما پنس همزمان با آغاز نشست کنگره برای بررسی و تائید نتیجه رای گیری در کالج الکترال اعلام کرد که اختیار لازم برای عدم تائید پیروزی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب این کشور را به صورت یکجانبه ندارد.

در همین حال معاون رئیس جمهور کنونی آمریکا پس از آغاز نشست کنگره در سخنانی گفت: نگران سلامت انتخابات هستم.

این در حالی است که ترامپ در جمع طرفدارانش در واشنگتن نزدیک کاخ سفید امروز گفت: در انتخابات ریاست جمهوری تقلبی بی سابقه صورت گرفته است. نه عقب نشینی می کنیم و نه چشم پوشی می کنیم؛ شکست را هم نمی پذیریم.

خبرنگار سی ان ان گفت این نگرانی وجود دارد که با برگزاری روند تایید نتایج انتخابات در کنگره، بین حامیان ترامپ و پلیس واشنگتن دی سی درگیری رخ داد.

خبرنگار واشنگتن‌پست نیز در توئیتر نوشت: صد‌ها طرفدار ترامپ با عبور از حفاظ‌های اطراف کنگره به سمت ساختمان آن در حال حرکتند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که از کارکنان کنگره و خبرنگاران خواسته شده است که ساختمان را ترک نکنند.

تصاویر تازه گروهی از معترضان را نشان می‌دهد که به داخل ساختمان کنگره هجوم آورده‌اند. پلیس کنگره نیز اعلام کرد که حصار امنیتی ساختمان شکسته شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا