فرهنگی

خورشید در ردیف مدعیان کسب اسکار

به تازگی نشریه ورایتی با انتشار فهرستی از فیلم‌هایی که در ردیف مدعیان کسب جایزه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار نود و سوم جای دارند، از ۱۰ فیلم نام برد که شانس بالایی برای کسب جایزه اسکار دارند. …..

فیلم «دور دیگر» از دانمارک در ردیف اول این فهرست جای گرفت و این نشریه برای «خورشید» به کارگردانی مجیدی مجیدی نیز جایگاه هشتم را قائل شد. به این نکته هم اشاره کنیم، منتقدان ورایتی به تازگی «خورشید» را در ردیف ۱۰ فیلم دوم از نظر داشتن شانس برای گلدن گلوب هم جای داده بودند. اما فهرست منتشر شده توسط ورایتی چنین است:
۱- «دور دیگر» ساخته توماس وینتربرگ از دانمارک / این کشور ۱۲بار نامزدی اسکار را کسب کرده،
۳بار آن را برده و ۵۷ فیلم تاکنون به اسکار معرفی کرده است. ۲- «من دیگر اینجا نخواهم بود» ساخته فرناندو فریاس از مکزیک. ۳- «دو نفر از ما» ساخته فیلیپو منگتی از فرانسه / این کشور تاکنون ۴۰بار نامزدی اسکار را کسب کرده، ۱۲بار جایزه اسکار را برده و ۶۶بار در رقابت اسکار حضور داشته است. ۴- «خواهر کوچک من» ساخته استفانی چوآت و ورونیک ریموند از سوییس / به گزارش مهر؛ این کشور ۵ بار نامزد اسکار شده، ۲بار این جایزه را برده و ۴۷ فیلم تاکنون به اسکار معرفی کرده است. ۵- «شب پادشاهان» ساخته فیلیپ لاکوته از ساحل‌عاج. ۶- «رفقای عزیز» ساخته آن دری کونچالفسکی از روسیه / این کشور ۷بار نامزدی اسکار را کسب کرده و یک‌بار برده است. در مجموع روسیه ۲۷بار در اسکار حضور داشته است. ۷- «کجا بودی آیدا؟» ساخته جاسمیلا زبانیک از بوسنی و هرزگوین / این کشور یک‌بار نامزد اسکار شده، یک‌بار جایزه برده و تاکنون ۱۹بار در این رقابت شرکت کرده است. ۸- «یک خورشید» ساخته چانگ مونگ-هونگ از تایوان. ۹- «خورشید» ساخته مجید مجیدی از ایران/ کشوری با ۳بار نامزدی اسکار، ۲بار برد جایزه اسکار و معرفی ۲۵ فیلم تاکنون به اسکار ۱۰- «شارلاتان» ساخته آگنسکا هالند از جمهوری چک / این کشور ۳بار نامزدی اسکار را کسب کرده، یک‌بار این جایزه را برده و تاکنون ۲۶بار فیلمی به اسکار معرفی کرده است.
امسال جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ هم در حالی برگزار شد که جایزه مارچلو ماستریانی برای بهترین بازیگر جوان به روح‌الله زمانی بازیگر فیلم «خورشید» از ایران اهدا شد. همچنین فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی جایزه «فانوس جادویی» را در بخش جنبی این رویداد نیز نصیب خود کرده بود.

روزنامه اعتماد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا