اخبار

نقش قاسم سلیمانی در تهدید خاتمی و سرکوب معترضان

فرمانده سابق سپاه فاش کرد که سلیمانی در نوشتن و جمع‌آوری امضا برای نامه تهدیدآمیز به خاتمی در سال۷۸ نقش محوری داشت. این نامه پس از حرکت‌های اعتراضی کوی دانشگاه نوشته شد و ۲۴ فرمانده سپاه آن را امضا کردند…..

محمدعلی جعفری، فرمانده سابق کل سپاه پاسداران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس می‌گوید قاسم سلیمانی در جریان سرکوب‌های جنبش دانشجویی در سال ۷۸ نویسنده نامه تهدیدآمیز به رئیس جمهوری وقت بود.

روزنامه کیهان در شماره امروز خود، ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹، بخش‌هایی از این گفت‌وگو را که به نقش فرمانده سابق نیروی قدس در “تهدید مستقیم” محمد خاتمی و سرکوب معترضان در سال‌های ۷۸ و ۸۸ اختصاص دارد منتشر کرده است.

قاسم سلیمانی ۱۳ دی سال پیش نزدیک فرودگاه بغداد در حمله پهپادهای ارتش آمریکا کشته شد. به نوشته فارس بعد از مرگ سلیمانی عده‌ای تلاش می‌کنند از او یک “شخصیت فراجناحی” و “شخصیتی خنثی از نظر سیاسی” ارائه کنند که حساسیتی به تحولات داخلی نداشته است.

سرکوب‌های ۸۸ و حضور سلیمانی در قرارگاه ثارالله

فرمانده سابق سپاه این تصور و تلاش را نادرست می‌داند و می‌پرسد: «مگر می‌شود حاج قاسم برای فتنه ۸۸ که واقعا خطرش برای امنیت کشور از دیدگاه من از خطر جنگ برای انقلاب و نظام بیشتر بود، بی‌تفاوت باشد؟»

“فتنه ۸۸” اصطلاحی است که رهبر جمهوری اسلامی، و به تبع او حامیانش برای حرکت‌های اعتراضی به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ استفاده می‌کنند.

جعفری با اشاره به نقش محوری سلیمانی در سرکوب‌های یک دهه قبل و تهدید محمد خاتمی می‌گوید: «طبیعی بود وقتی سال ۷۸ این نامه را می‌نویسد و محور آن بوده، در سال ۸۸ هم وقتی که فتنه گسترده‌تر و عمیق‌تر و خطرناک‌تر می‌شود، با وجودی که ماموریت‌های او از سال ۸۵ در منطقه خیلی بیشتر شده بود، در ایام فتنه هرگاه می‌آمد ایران خیالش راحت نبود و خاطرم هست در قرارگاه ثارالله حضور پیدا می‌کرد و دغدغه داشت و تلاش می‌کرد ماجرا را آرام کند.»

قرارگاه ثارالله، به عنوان مهم‌ترین مرکز امنیتی سپاه در پایتخت، در جریان سرکوب اعتراض‌های سال ۸۸ نقش اصلی در “مدیریت امنیت” استان تهران را بر عهده داشت.

تیرماه ۷۸ یک جنبش دانشجویی اعتراضی به راه افتاد که به لحاظ گستردگی از ابتدای انقلاب ۵۷ تا آن زمان سابقه نداشت. این جنبش به وسیله نیروی انتظامی با کمک سپاه، بسیج و گروه‌های موسوم به لباس شخصی‌ها به شکل خشونت‌باری سرکوب شد.

حرکت‌های اعتراضی دانشجویان پس از سلسله قتل‌های مخالفان و دگراندیشان موسوم به قتل‌های زنجیره‌ای شکل گرفت که در ادامه به شعار علیه رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای و راهپیمایی به سمت دفتر او کشید.

محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت گرچه این اعتراض‌ها را “شورش، یک حرکت کور، یک بلوا، یک حرکت ضد امنیتی، با شعارهای منحرف‌کننده” خواند و ابراز خوشحالی کرد “به یاری خداوند این بلوا خاموش شد” از خشم و تهدید فرماندهان سپاه در امان نماند.

نقش محوری سلیمانی در تهدید خاتمی

۲۴ فرمانده سپاه در نامه‌ای به محمد خاتمی از این که معترضان علیه علی خامنه‌ای شعار داده‌اند به شدت ابراز ناخشنودی کرده و به او هشدار دادند که “کاسه صبرشان” لبریز شده و ” تحمل بیش از آن را در صورت عدم رسیدگی، بر خود جایز” نمی‌دانند.

به نوشته کیهان فرمانده وقت سپاه به خبرگزاری فارس گفت: «آن نامه ۲۴ فرمانده سپاه به رئیس‌جمهور وقت که در واقع تهدید مستقیم رئیس‌جمهور وقت بود، نامه را حاج قاسم خودش تهیه کرد، ایشان فقط امضاکننده نامه نبود، بلکه نگارنده نامه بود و نقش اصلی و محوری را در تنظیم این نامه و گرفتن امضا از فرماندهان داشت.»

جعفری اذعان می‌کند که “روح اصلی نامه هم تهدید بود که اگر توجه نکنید ما طور دیگری برخورد می‌کنیم”. او گفته فرماندهان سپاه پس از این نامه دو جلسه هم با خاتمی برگزار کردند اما درباره آن توضیح بیشتری نداده است.

محمد باقرقالیباف، فرمانده نیروی انتظامی در زمان سرکوب جنبش دانشجویی و رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی زمانی گفته بود که او نیز در نگارش نامه به خاتمی دست داشته است. با صحبت‌های جعفری مشخص می‌شود که سلیمانی در این کار نقشی محوری داشته است.

تلاش دولت و افسانه “سکه دو روی سلیمانی ظریف”

به گزارش دویچه وله، پس از کشته شدن قاسم سلیمانی اعضای دولت حسن روحانی، به خصوص وزیر خارجه محمد جواد ظریف با ذکر روایت‌های مختلفی تلاش کرده‌اند از فرمانده سابق نیروی قدس چهره‌ای ملی و فراجناحی ارائه دهند.

اظهارات فرمانده سابق سپاه خلاف این تصویر را ارائه می‌دهد. افزون بر این شواهد زیادی در دست است که دست‌کم در حوزه سیاست‌های منطقه‌ای نیروی قدس نقش تعیین کنده دارد و وزارت خارجه از بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها بی‌خبر است.

نمونه‌ای از این بی‌خبری سفر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به تهران به همراه قاسم سلیمانی و بدون اطلاع و حضور ظریف بود. ظریف در واکنش به این موضوع کناره‌گیری کرد اما چند روز بعد استعفای خود را پس گرفت.

با این همه حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری پس از کشته شدن قاسم سلیمانی ادعا کرد: «کاری که دولت روحانی انجام داد این است که بگوید ایران یک چهره دارد و چهره ایران هم این است که در وزارت خارجه می‌بینید.»

آشنا در گفت‌وگو با ویژه نامه نوروزی روزنامه ایران، ارگان مطبوعاتی دولت مدعی شده که “ظریف و سلیمانی دو روی یک سکه هستند”.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا