از هر دری سخنی

نرخ ارز یک قیمت کلیدی است؛ آن را دستکاری نکنید

نرخ ارز یک قیمت کلیدی است و شدت تاثیرگذاری این قیمت کلیدی در اقتصاد ایران از میانگین کشورهای در حال توسعه به مراتب شدیدتر است به دلیل اینکه به واسطه سهل‌انگاری‌های بزرگی که در سیاست‌های تجاری مملکت به ویژه در دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی اتفاق افتاد تداوم حیات اقتصادی کشور به طرز بی‌سابقه‌ای متکی به واردات شده است….

فرشاد مومنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ضمن بیان اینکه نرخ ارز یک قیمت کلیدی است و شدت تاثیرگذاری این قیمت کلیدی در اقتصاد ایران از میانگین کشورهای در حال توسعه به مراتب شدیدتر است، گفت: به واسطه سهل‌انگاری‌های بزرگی که در سیاست‌های تجاری مملکت اتفاق افتاد، تداوم حیات اقتصادی کشور به طرز بی‌سابقه‌ای متکی به واردات شده است. مومنی که در یک برنامه رادیویی حضور داشت در خصوص قیمت ارز و تصمیم اخیر برای افزایش آن در بودجه سال آینده گفت: در قلمروی علم اقتصاد به قیمت ارز، قیمت کلیدی گفته می‌شود. قیمت‌های کلیدی قیمت‌هایی هستند که تغییرات آنها به‌ طور همزمان هم قسمت عرضه و هم قسمت تقاضای اقتصاد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. وی اظهار داشت: هر کسی که حداقل صلاحیت علمی را داشته باشد قطعا به تصمیم‌گیران توصیه می‌کند که از برخوردهای سهل‌انگارانه، کوته‌نگرانه، جزیی‌نگر و سطحی‌نگر پرهیز کنند چون دستکاری قیمت‌های کلیدی همه ارکان نظام حیات جمعی را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اغلب مردم جامعه پیامدهای این مساله را از دریچه تحولاتی که در معیشت آنها و کیفیت زندگی شان پدیدار می‌کند مورد توجه قرار می‌دهند اما اقتصادشناسان بزرگ روی این مساله تاکید می‌کنند که تغییرات ناگهانی در قیمت‌های کلیدی به طور کلی نظام حیات جمعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. او افزود: برای مثال «جان مینارد کینز» که در قلمروی علم اقتصاد به عنوان اندیشه‌ورزی که انقلاب اندیشه‌ای در ساحت علم اقتصاد پدیدار کرده در سال ۱۹۲۰ – یعنی دو سال پس از پایان جنگ جهانی اول – کتابی تحت عنوان «پیامدهای اقتصادی صلح» منتشر کرد.

مومنی بیان داشت: کینز در این کتاب خطاب به حکومتگران، دانشگاهیان و عامه مردم جمع‌بندی خود را از اجتناب‌ناپذیری سیاست‌های تورم زا در شرایط جنگی شرح می‌دهد و از جمله نکاتی که مطرح می‌کند اینکه سیاست‌های تورم‌زا بیش از آنکه روی اقتصاد آثار شوم و پر تعداد باقی بگذارد روی فرهنگ و مناسبات اجتماعی تاثیر می‌گذارد. وی ادامه داد: تعبیر ایشان اینکه رانت در اثر سیاست‌های تورم‌زا پدیدار می‌شود و در ضمن افرادی پیدا می‌شوند که می‌توانند به اعتبار این شرایط بدون اینکه کوچک‌ترین زحمتی کشیده باشند برخورداری‌های فراوان پیدا کنند در حالی که به طور همزمان بخش اعظم جامعه که مزد و حقوق‌بگیر هستند در معرض شرایطی قرار می‌گیرند که گویی جیب‌بری جیب آنها را زده است. استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اینکه مردم احساس بکنند دارایی‌های‌شان که مزد و حقوق ماهانه‌شان است این گونه به سرعت ارزش خود را از دست می‌دهد یک‌سری پیامدهایی دارد در طرز نگاهی که مردم به حکومت و همین‌طور به یکدیگر دارند و اولویت‌گذاری‌های که برای شیوه تداوم زندگی‌شان اتخاذ می‌کنند. وی افزود: نرخ ارز یک قیمت کلیدی است و شدت تاثیرگذاری این قیمت کلیدی در اقتصاد ایران از میانگین کشورهای در حال توسعه به مراتب شدیدتر است به دلیل اینکه به واسطه سهل‌انگاری‌های بزرگی که در سیاست‌های تجاری مملکت به ویژه در دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی اتفاق افتاد تداوم حیات اقتصادی کشور به طرز بی‌سابقه‌ای متکی به واردات شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا