گوناگون

مردم گرفتار کرونا، آلودگی هوا و خاموشی

هوای شهرهای کرج، تهران و اصفهان در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها ۱۳ شهر هوای آلوده دارند گوگرد سوخت برخی نیروگاه‌ها بیشتر از حد استاندارد است میزان گوگرد موجود در هوا در ایران ۲۰ برابر استاندارد جهانی است…..

شاخص آلودگی هوا ۱۲ روز است که در تهران و برخی از کلان‌شهرها در محدوده قرمز با شاخص بالای ۱۵۰ قرارگرفته که این وضعیت برای همه افراد جامعه ناسالم و خطرناک است. شاخص آلودگی هوا در تهران در ساعت ۲۱ روز گذشته به عدد ۱۸۳ ولی شمال غرب و شرق تهران بنفش شد و شاخص برای اولین بار به عدد ۲۷۵ رسید که بسیار برای سلامت مردم خطرناک شده است. متاسفانه روز گذشته ۱۳ شهر هوای آلوده داشتند. در این ارتباط مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد: استاندارد گوگرد در دنیا در سوخت گازوییل ۵۰ppm است، اما میزان گوگرد در سوخت نیروگاه‌های کشور بین ۴۰۰ تا ۸۰۰۰ppm است. یعنی در بهترین حالت میزان گوگرد پمپاژ شده به هوا ۲۰ برابر استاندارد جهانی است. در این حال نه‌تنها مسئولان فکری برای حل معضل آلودگی هوا نکرده ا ند، بلکه از مردم می‌خواهند صرفه‌جویی در مصرف برق و گاز کنند. روز گذشته برق ۱۰منطقه تهران به مدت یک تا دو ساعت قطع‌شده بود. در این ارتباط بهاره آروین عضو شورای شهر تهران در واکنش به خاموشی تهران گفت: میزان مصرف برق و گاز صنایع را شفاف کنید تا معلوم شود چه ارگان‌هایی چه میزان برق و گاز مصرف می‌کنند؟ او از دولت خواست تا صنایع پرمصرف و آلاینده‌ را به مدت دو هفته تعطیل کنند. از سوی دیگر سخنگوی صنعت برق درباره علت خاموشی پایتخت گفت: خاموشی‌ها ناشی از کمبود سوخت نیروگاه‌هاست. در این میان جان مردم همچنان بر اثر بی‌تدبیری مسولان، آلودگی هوا و کرونا به خطر افتاده است.‌ ‌استاندارد گوگرد در سوخت گازوییل در دنیا ۵۰ppm است، اما میزان گوگرد در سوخت نیروگاه‌های کشور بین ۴۰۰ تا ۸۰۰۰ppm است سوخت نیروگاه‌های خوزستان، فارس، یزد و…گوگرد بالایی دارد وزارتخانه‌های نفت و نیرو فیش گاز و برق صنایع و ساختمان‌های عریض و طویل دولتی را شفاف کنند تا معلوم شود بخش عمده مصرف انرژی در کجاست عجیب است که مقصر مردم دانسته می‌شوند که با مصرف بالای برق و گاز، نیروگاه‌ها را ناگزیر از مازوت‌سوزی کرده‌اند لازم است شهرداری تهران اطلاعات منابع آلاینده هوای شهر را به صورت شفاف و سیستماتیک در اختیار شهروندان قرار دهد تردد خودروهای دیزلی و فرسوده در شب غلظت آلاینده‌ها را در ساعات اولیه صبح افزایش می‌دهد طراحی خودروهای استاندارد یا واردات خودروهای برقی و هیبریدی راهبرد مؤثر در برابر آلودگی هواست

میزان گوگرد هوا
مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: بر اساس آخرین پایش‌ها، گوگرد سوخت برخی نیروگاه‌های کشور بیشتر از حد استاندارد است و حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰۰ppm است.هلنا کعبی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست با همکاری دفاتر استانی به صورت دوره‌ای سوخت نیروگاه‌ها در استان‌های مختلف کشور را پایش می‌کند، اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارش‌های هفتگی – که داده‌های آن بر اساس محاسبات انجام‌شده تا روزهای ابتدایی هفته جاری است – گوگرد سوخت نیروگاه‌هایی که از گازوییل استفاده می‌کنند در برخی مناطق کشور بسیار بیشتر از حد استاندارد است. گوگرد سوخت نیروگاه‌هایی که از گازوییل استفاده می‌کنند در برخی مناطق کشور بیشتر از حد استاندارد است. برای مثال گوگرد سوخت برخی از نیروگاه‌های کشور بین ۴۰۰ تا ۸۰۰۰ppm گزارش‌شده این در حالی است که استاندارد گوگرد در سوخت گازوییل ۵۰ppm است. وی در ادامه تصریح کرد: طبق آخرین گزارش پایش در نیروگاه‌های استان‌هایی مانند خوزستان، فارس، یزد و… از سوختی استفاده می‌شود که گوگرد بسیار بالایی دارد.

هوای ۱۳ شهر ناسالم است
هوای ۱۳ شهر دیروز (سه‌شنبه) ناسالم بود که از این تعداد ۹ شهر ناسالم برای گروه‌های حساس و سه شهر در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد.به گزارش ایرنا از سامانه شبکه ملی پایش کیفی هوای محیط و صوت سازمان حفاظت محیط‌زیست، هوای شهرهای مشهد با شاخص ۱۰۳، اراک ۱۰۶، قزوین ۱۰۹، اهواز ۱۱۰،  کرمانشاه ۱۱۵، ارومیه ۱۱۹، قم ۱۳۴ ، تبریز ۱۳۷، بجنورد ۱۴۶ ناسالم برای گروه‌های حساس و هوای شهرهای کرج با شاخص ۱۶۴، تهران ۱۶۹ و اصفهان ۱۷۴ در شرایط ناسالم برای تمام گروه‌ها قرار دارد.

هوای تهران در وضعیت
بسیار ناسالم است
رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که هوای کلان‌شهر تهران در وضعیت بسیار ناسالم است و از مردم و به ویژه گروه‌های حساس خواست که از تردد غیرضروری در شهر خودداری کنند.
به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، عباس شاهسونی روز سه‌شنبه درباره وضعیت هوای تهران بیان کرد: با توجه به پایداری هوا و افزایش ترددها در سطح شهر، کیفیت هوای شهر تهران در وضعیت بسیار ناسالم قرار دارد. با توجه به اینکه آلاینده مسئول ذرات معلق است، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید از هرگونه فعالیت فیزیکی خارج از منزل اجتناب کنند. افراد دیگر باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین در خارج از منزل اجتناب کنند.

نفس شهروندان به شماره افتاده و‌ کسی پاسخگو نیست
رئیس کمیته شفافیت شورای شهر اعلام کرد که به نمایندگی از شهروندان تهرانی از وزارتخانه‌های نفت و نیرو می‌خواهم فیش گاز و برق صنایع و ساختمان‌های عریض و طویل دولتی را شفاف کنند تا معلوم شود بخش عمده مصرف انرژی کشور در کجاست.
ایسنا نوشت: بهاره آرین در نطق پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با  اشاره به وضعیت آلودگی هوای تهران بابیان اینکه  آلودگی هوا تنها معضل این شهر است که مستقیم و بی‌واسطه سلامت و جان شهروندان را هدف می‌گیرد و هر نوع راه‌حل فردی هم در برابر آن بی‌ثمر است، گفت که مسئله‌ای که جز از طریق سیاست‌گذاری جامع‌نگر و پیگیرانه قابل‌حل نخواهد بود.وی بیان کرد: این جملات را هفتم آبان ماه ۹۶ در صحن علنی شورا گفته‌ام؛ در همان ماه‌های ابتدایی آغاز به کار شورای پنجم. امروز بیست و سوم دی‌ماه ۹۹ است؛ آخرین ماه‌های کار شورای پنجم. بیش از سه سال گذشته است و هوای شهر آن‌چنان مستمر و شدید آلوده است که نفس اغلب شهروندان را به شماره انداخته است.وی گفت: در تمام سه سال گذشته، ترافیک و آلودگی هوا، نه‌فقط اولویت دارترین مسئله از دیدگاه شهروندان تهرانی؛ بلکه اولویت دارترین موضوع برای تمام تلاش‌ها و پیگیری‌های ما اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران بوده است؛ از پیگیری‌های مستمر و بی‌وقفه برای وصول اعتبارات مترو و تجهیز و گسترش ناوگان حمل‌ونقل عمومی گرفته تا سیاست‌گذاری‌های معطوف به کاهش ترافیک و آلودگی هوا از طریق هزینه زا کردن استفاده غیرضروری از خودروی شخصی. اما امروز آلودگی هوا از هر زمان دیگری شدیدتر است.
وی با تأکید بر اینکه شهر نیمه تعطیل است اما هوا از هر زمان دیگری آلوده‌تر است، گفت: دی‌اکسید گوگرد پس از سال‌ها به شهر بازگشته است؛ آن هم با شدتی عجیب و باورناپذیر. چرا و چگونه چنین شده است؟ هیچ‌کس پاسخگو نیست، هیچ پاسخ صریح و شفافی داده نمی‌شود. جسته و گریخته شنیده می‌شود در نیروگاه‌ها و صنایع اطراف شهرها مازوت می‌سوزانند یا گازوییل غیراستاندارد و با درجه گوگرد بالا. این‌ها تکذیب می‌شود، تأیید می‌شود، نفس شهروندان روزبه‌روز تنگ‌تر می‌شود و واقعیت در هاله‌ای تیره و کدر از تأیید و تکذیب‌های مدام پنهان می‌شود.وی بابیان اینکه نفس شهروندان به شماره افتاده است و هیچ‌کس پاسخگوی علت اصلی و واقعی این حجم از آلودگی هوای شهرها نیست، گفت: برای سالیان متمادی، تردد شهروندان با خودروی شخصی در سطح شهر، عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت شناخته می‌شد و بار اصلی کاهش آلودگی هوا بر دوش آن‌ها گذاشته می‌شد، حالا شهر نیمه تعطیل است و مقایسه ترافیک خیابان‌ها با سال‌های گذشته نشان می‌دهد که حجم خودروهای شخصی در معابر اگر کمتر نشده باشد، بیشتر هم نشده است. هوا اما بسیار آلوده‌تر است. عجیب آن‌که باز هم مقصر مردم دانسته می‌شوند که با مصرف بالای برق و گاز، نیروگاه‌ها را ناگزیر از مازوت‌سوزی کرده‌اند!
آرین بابیان اینکه در تاریکی و تیرگی حاصل از عدم شفافیت، جای قاضی و متهم عوض می‌شود. مردم که باید قضاوت‌تر عملکرد دولت‌مردان در مدیریت شرایط باشند می‌شوند متهم ردیف اول: گاز و برق کمتر مصرف کنید تا مازوت سوزانده نشود! درحالی‌که هیچ‌کس نمی‌گوید مصرف‌کنندگان اصلی و بزرگ گاز و برق در کشور صنایع هستند و فیش برق و گاز ساختمان‌های عریض و طویل دولتی چندین برابر فیش‌های خانگی شهروندان است. در تاریکی و تیرگی حاصل از عدم شفافیت، دولت از زیر بار مسئولیت‌های مسلّمش شانه خالی می‌کند و باز هم همه بار حل مسائل به دوش مردم گذاشته می‌شود.آرین تصریح کرد: باید شفاف شود که چقدر برق و گاز در انبوه پرشمار ساختمان‌های دولتی چند ده طبقه هدر می‌رود چون لابد برای دولت و زیرمجموعه‌اش، پول این حجم از مصرف گاز و برق از این جیب به آن جیب محسوب می‌شود و زور دولت و نصایحش درباره صرفه‌جویی فقط برای شهروندان و مشترکین خانگی است. میزان مصرف برق و گاز صنایع را شفاف کنید تا معلوم شود مدیریت مصرف برق و گاز را باید بر دوش مشترکین خانگی انداخت یا به بهانه کرونا هم که شده صنایع پرمصرف و آلاینده‌ای را تعطیل کرد که با مصرف برق و گاز تقریباً رایگان هیچ دغدغه‌ای برای کاهش مصرف ندارند.
به گفته او، سؤال به جایی است اگر پرسیده شود چطور دولت می‌تواند به دلیل کرونا، کسب‌وکارهای خرد انبوه اصناف و مردم را دو هفته تمام با تعطیلی کامل مواجه کند و آن وقت با این حجم از آلودگی که مستقیماً شهروندان را به کام مرگ می‌کشاند، دستور تعطیلی صنایع پرمصرف و آلاینده را نمی‌دهد؟ آیا خاموشی و قطع برق فقط باید شامل حال مردم و مشترکین خانگی شود؟ دولت هیچ مسئولیتی در برابر مدیریت مصرف انرژی در بخش دولتی و صنایع ندارد؟ کرونا که تمام مدارس و دانشگاه‌های شهر را به تعطیلی کشانده است نمی‌تواند صنایع غیرضروری و آلاینده را به صورت موقت هم که شده تعطیل کند که دست‌کم شهروندانی که هنوز گرفتار کرونا نشده‌اند، اندکی بتوانند نفس بکشند؟
آرین اضافه کرد: شهرداری تهران می‌تواند تمام اطلاعاتش در باب منابع آلاینده هوای شهر را به صورت شفاف و سیستماتیک در اختیار شهروندان قرار دهد. از تعداد خودروهای ترددکننده در معابر تا خودروهای دیزلی که تردد پرشمارشان در شب غلظت آلاینده‌ها را در ساعات اولیه صبح افزایش می‌دهد؛ از نتایج آزمایش‌های مستمر کیفیت سوخت عرضه‌شده در جایگاه‌ها، از میزان آلاینده‌های مختلف در نقاط مختلف شهر ازجمله میزان آلاینده‌ها در اطراف نیروگاه‌ها و صنایع.
وی در پایان اظهار داشت: شهرداری تهران هر آنچه را با پول شهروندان همین شهر در جهت سنجش میزان آلایندگی منابع مختلف آلاینده در شهر انجام می‌دهد به‌روز و سیستماتیک منتشر کند تا اگر نفس‌هایمان در این آلودگی خفه‌کننده به شماره افتاده است، دست‌کم چشم‌هایمان بتواند ببیند و زبان‌هایمان مستند و هدفمند راه‌حل را از دستگاه‌های مسئول مطالبه کند؛ نه این‌که در تاریکی و تیرگی عدم شفافیت، هرکس توپ مسئله را به سمت دیگری شوت کند و شهروندان در خشم و استیصال ناشی از بی‌پاسخ ماندن پرسش‌هایشان رها شوند.

علت قطعی برق در ۷ منطقه تهران؟
سخنگوی صنعت برق گفت: در برخی از مناطق کشور محدودیت موقتی به دنبال موضوع محدودیت سوخت نیروگاه‌ها اعمال‌شده است که باعث شد در برخی مناطق خاموشی مقطعی داشته باشیم.
مصطفی رجبی مشهدی درباره قطع برق برخی منازل در مناطق ۲، ۳، ۶، ۹، ۱۱،۱۳ و ۱۴ اظهار داشت: در برخی از مناطق کشور محدودیت موقتی به دنبال موضوع محدودیت سوخت نیروگاه‌ها اعمال‌شده است که باعث شد در برخی مناطق خاموشی مقطعی داشته باشیم. به محض اینکه مشکل سوخت و محدودیت تأمین گاز برطرف شود، خاموشی نخواهیم داشت.
وی تأکید کرد: اگر مردم ۱۰ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند مشکل قطعی برق نخواهیم داشت.
رجبی مشهدی درباره مذاکره با وزارت نفت برای تأمین بیشتر سوخت گفت: با تأمین گاز خانگی است که امیدواریم با صرفه‌جویی این موانع برطرف شود.
وی با اشاره به برخی خاموشی‌ها در تعدادی از کلان‌شهرهای کشور ازجمله پایتخت، گفت:‌ این خاموشی‌ها ناشی از کمبود سوخت نیروگاه‌هاست.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا