اخبار

طرح نمایندگان مجلس برای نظارت سپاه بر انتخابات شوراهای شهر

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال بررسی طرحی هستند که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را به مراجع استعلامی نامزدهای انتخات شوراهای شهر و روستا اضافه می‌کند. قالیباف رئیس مجلس «ولایی» مخالف این بخش از طرح است……

سخنگوی کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۴ دی به خبرگزاری تسنیم گفته است که این کمیسیون در حال بررسی طرح اصلاح مواردی از قانون انتخابات شوراهاست که یکی از موارد آن نظارت در قبل و هنگام ثبت نام داوطلبان است.

به گفته علی حدادی بر اساس این طرح سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به مراجع استعلامی نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا افزوده شده است. همچنین این طرح مقرر کرده که داوطلبان نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و روستا باید شش ماه قبل از ثبت نام در آزمونی که از سوی وزارت کشور برگزار می‌شود شرکت کنند.

به گفته سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس، هدف از این طرح “جلوگیری از انحرافات شوراها و نظارت بر عملکرد چهارساله آنها” است.

انتخابات شوراهای شهر و روستا تنها انتخاباتی است که از دخالت شورای نگهبان مصون است و نامزدهای آن توسط این شورا تایید نمی‌شوند. نظارت بر این انتخابات نیز تا کنون بر عهده مجلس شورای اسلامی بوده است.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اهمیت طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها گفته است: «امورات شوراها و نظارت بر آن برعهده مجلس شورای اسلامی قرار دارد و نباید این وظایف را برعهده بخش دیگری قرار داد.»

به دلیل نبودن نظارت استصوابی شورای نگهبان بر انتخابات شوراها تا کنون چهره‌های متفاوت سیاسی نیز در برخی مواقع توانسته بودند به شوراها راه یابند. به عنوان نمونه می‌توان به مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز اشاره کرد که به دلیل حمایت از بهاییان هشت ماه را در زندان گذراند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا