اخبار

موج جدید تحریم های آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که سه فرد و ۱۶ نهاد جمهوری اسلامی ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد. آستان قدس رضوی نهاد وابسته به رهبر جمهوری اسلامی و شرکت‌های تابعه آن تحریم شدند و همچنین دو نهاد قدرتمند اقتصادی که زیر نظر خامنه‌ای قرار دارند، به تحریم‌های واشنگتن پیوستند. اطلاعات مربوط به ستاد اجرایی فرمان امام و شرکت‌های تابعه آن که پیش از این تحریم شده بودند به‌روز شد…..

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) ۱۶ نهاد و سه نفر دیگر از مقامات جمهوری اسلامی را به لیست سیاه تحریم‌های خود افزود. در بیانیه این دفتر در چهارشنبه ۱۳ ژانویه ‌آمده که تحریم شدگان با فسادی سیستماتیک بر بخش بزرگی از اقتصاد ایران چنگ انداخته‌اند، در این فهرست قرار دارند.

بر اساس این بیانیه، این دو نهاد «بخش بزرگی از اقتصاد ایران را کنترل می‌کنند و به نفع علی خامنه‌ای و مقامات ارشد ایران از جمله دارایی‌های مخالفان سیاسی و اقلیت‌های مذهبی را مصادره می‌کنند».

استیو منوچین، وزارت خزانه‌داری آمریکا در این‌ باره گفت: «این نهادها رهبران ایران را قادر می‌سازند تا نظام فاسدِ مالک بر بخش‌های وسیعی از اقتصاد ایران را حفظ کنند. ایالات متحده همچنان کسانی را هدف قرار می‌دهد که از سویی خود را غنی می‌کنند و از سوی دیگر ادعا می‌کنند که به مردم ایران کمک می‌کنند.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا، آستان قدس رضوی و ستاد اجرایی فرمان امام را نهادهایی در رده بنیاد مستضعفان و قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران دانسته که پیش از این مورد تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.در بیانیه آمده است که این نهادها مستقیماً به علی خامنه‌ای گزارش می‌دهند، از پرداخت مالیات معاف هستند و بودجه خود را عمومی نمی‌کنند:

«این عدم پاسخگویی موجب شده است که این نهادها بتوانند فعالیت‌های اقتصادی خود را بسیار فراتر از وظایف اصلی خود گسترش دهند و بدون تحقق منافع وعده داده شده به مردم ایران ثروت بسیار انباشته کنند.»

در فهرست تحریم‌های جدید آمریکا نام مؤسسه دانش‌بنیان برکت که مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند در ساخت واکسن کرونا در ایران نقش دارد نیز دیده می‌شود. این مؤسسه وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام است.

براساس این تحریم‌ها، اموال و دارایی‌های افراد و نهادهای تحریم‌شده و کلیه معاملات تجاری با آن‌ها مسدود می‌شود و هر مؤسسه مالی خارجی که با آن‌ها وارد معامله شود تحریم خواهد شد. افزون بر این افراد تحریم‌شده و بستگان در جه اول آن‌ها از گرفتن ویزای آمریکا محروم خواهند شد.

این افراد، نهادها و شرکت‌ها در فهرست تحریم‌های جدید قرار گرفتند: احمد مروی، محمد مخبر و میرجیراش المحمداوی، ‌ شهروند عراقی، آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام، مؤسسه دانش بنیان برکت، شرکت تولید نیروی برق آبادان، شرکت کمباین‌سازی ایران، شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران، مؤسسه حسابرسی مفید راهبر، شرکت مسکن و عمران قدس رضوی، شرکت معادن قدس رضوی، شرکت کاشی سنتی قدس رضوی، شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار رضوی، سازمان اقتصادی رضوی، شرکت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات رضوی، شرکت توسعه نفت و گاز رضوی، شرکت مدیریت زنجیره تأمین رضوی، شرکت شهاب خودرو، شرکت توسعه حفاری تدبیر

اطلاعات شرکت‌های تحریم‌شده زیر نیز به‌روزرسانی شد: شرکت پتروشیمی قائد بصیر، شرکت نفت پارس سهامی عام، شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا، شرکت مهندسی ری نیرو، شرکت گروه توسعه اقتصادی تدبیر، شرکت گروه توسعه انرژی تدبیر.

آمریکا به‌تازگی در روز سه‌شنبه ۵ ژانویه /۱۶ دی تحریم‌های جدیدی را علیه دست‌کم ۱۲ شرکت صنایع فولاد ایران وضع کرده بود. تمام شرکت‌هایی که در انتقال محموله‌های مرتبط با صنایع فولاد ایران دخیل بوده‌اند، از جمله شرکت صنایع کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تحریم شدند.

دولت آمریکا اعلام کرده بود که قصد دارد در روزهای پایان دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ فشارها و تحریم‌ها علیه ایران را افزایش دهد.

مسئولان جمهوری اسلامی با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به بازگشت ایالات متحده به برجام و رفع تحریم‌ها ابراز امیدواری می‌کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا