اخبار

«بیت‌کوین» باجی است که ملت ایران بابت FATF می‌دهد

“اف‌اِی‌تی‌اف” یا گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، ایران را وارد فهرست سیاه خود کرده است چون مجمع تشخیص مصلحت نظام از تصویب برخی از لایحه‌های آن خودداری کرده است، اقدامی که تراکنش‌های بانکی ایران در عرصه بین‌‌المللی را نیز محدودتر کرده است. به‌گزارش سایت فارسی دویچه وله، ۲ دی‌ماه ۱۳۹۹، احمد پورفلاح، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، حدود یک ماه پیش با اشاره به‌این امر گفت:”نپیوستن ایران به پیمان ٬اف‌ای‌تی‌اف٬ و نداشتن سیستم بانکی سوئیفت زیان‌های سنگین اقتصادی به ایران زده است. او به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته است ٬حدود چهار تا پنج میلیارد دلار درآمد ایران از صادرات سوخت در بانک‌های ایتالیا بلوکه شده و جمهوری اسلامی به آن دسترسی ندارد.٬ ”…

پدرام سلطانی، نایب‌رئیس پیشین اتاق‌ بازرگانی ، می‌گوید: «ایران به سومین تولیدکننده بیت‌کوین در جهان بدل شده. این «پولِ برق‌آورده» یارانه ملت است اما راهی است برای جابه‌جایی پول‌هایی که با پذیرش FATF کمی مشکل‌تر است.

این باجی است که ملت باید بدهد تا آن‌ها به خروج ایران از فهرست سیاه رضایت دهند.»

منظور سلطانی دقیقا چیست؟ این‌است: گروهی در ایران با استخراج‌ رمز‌ارزها مشغول جا‌به‌جایی پول است.
اگر ایران بهFATF بپیوندد، جابه‌جایی این پول‌ها مشکل است. چرا؟ چون FATF، سازوکاری جهانی برای نظارت بر شفافیت مالی و مبارزه با تامین مالی تروریسم، پول‌شویی و جُرم‌های بزرگ دیگر است.

سلطانی می‌گوید ملت ایران باید به تولید این حجم بسیار زیاد از بیت‌کوین رضایت بدهد و مثلا برق‌‌اش مدام قطع شود تا این گروه که با بیت‌کوین پول جابه‌جا می‌کند، بتواند این پول را جابه‌جا کند تا رضایت دهد ایران به FATF بپیوندد و رابطه بانکی منطقی میان ایران و جهان برقرار شود.

ایران همراه با کره‌شمالی، یکی از دو عضو فهرست سیاه FATF است؛ یعنی به جهانیان توصیه می‌شود با این دو کشور مبادله مالی نداشته‌باشید چون معلوم نیست پولی که به این کشورها می‌رود، برای چه چیزی خرج می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا