گوناگون

تأثیر فزاینده تحریم ها

به نظر می رسد که هر دو طرف متخاصم، یعنی دو نیروی ارتجاعی: رژیم ولایت فقیه و تحریم کنندگان غربی، در این میان قصد اصلی‌شان از برجسته کردن این امر مهم حیاتی را برای رسیدن به هدف‌های جنایتکارانه شان در دستور کار قرار داده‌اند، و از این رهگذر، توده های زحمتکش میهن‌مان باید تاوان چنین سیاست های ضد انسانی‌ای را پرداخت کنند…..

آیا لغو همه تحریم ها آن طوری که سران رژیم ایران پیش شرط قائل است امکان پذیر است؟به گزارش دیده بان ایران؛ محمود سریع القلم استاد دانشگاه بهشتی به تشریح رویکرد جوبایدن در قبال ایران پرداخت و نوشت:«بایدن در سِنی نیست که ریسک کند و در هر تصمیمی، میراث خود را در نظر خواهد داشت.»

چه بایدن رییس جمهور می شد چه ترامپ، موضوعِ اوّل آمریکا در صحنۀ جهانی در حد ۶۰-۷۰ درصد «چالش های اقتصادی و امنیتی چین» می بود. سپس: روسیه، اتحادیۀ اروپا، بازسازی روابط دوجانبه با انگلستان، موضوع محیطِ زیست، چندجانبه گرایی برای تعدیل کرونا و احیای جایگاه اقتصادی آمریکا در جهان.

دولتِ جدیدِ آمریکا در پی خاورمیانه ای آرام، دور از دردسر و به تعبیرِ اجتماعی، حفظِ فاصله از شّر این منطقه خواهد بود.
نظر می رسد کانونِ استراتژی دولت بایدن نسبت به ایران، مسائل هسته ای خواهد بود.

احتمالاً اولین قدمِ دولت بایدن اخذ تاییدیۀ سازمانِ بین المللی انرژی اتمی از بازگشت ایران به مفادِ فنی برجام خواهد بود که خود تحقیقاً ۴-۶ ماه به طول خواهد انجامید.

برای تشویقِ ایران به بازگشت، اجازۀ دسترسی محدود به منابع مالی و فروش محدود نفت ممکن است در دستور کار باشد.

لغوِ کاملِ تحریم ها به معنایی که ایران از آن استفاده می کند به لحاظِ سیاسی و حقوقی با موانع بسیاری روبرو است و دست کم زمان ­بر خواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا