گوناگون

رسوایی اداره مالیات هلند: رهبر حزب کارگر کناره‌گیری کرد، احتمال سقوط کابینه

رسوایی مربوط به رفتار تبعیض آمیز اداره مالیات هلند با حدود ۲۶ هزار پدر و مادر (اغلب مهاجر) که تقاضای یارانه مراقبت از کودکان آن‌ها به طور ناعادلانه از سوی اداره مالیات با برچسب‌های سوء استفاده و کلاهبرداری رد شده بود، عواقب سیاسی خود را آشکار کرد….

به گزارش سایت زمانه، در پی این رسوایی تبعیض‌آمیز اداره مالیات هلند، پنج‌شنبه ۱۴ ژانویه/ ۲۴ د‌ی‌ماه لودویک آشِر رهبر حزب سوسیال دمکرات هلند (حزب کارگر) که در دولت قبلی وزیر امور اجتماعی بود، از رهبری حزب کناره گیری کرد.

کابینه هلند نیز با خطر سقوط روبه‌روست. مارک روته نخست وزیر هلند گفت روز جمعه کابینه این باره نشست اضطراری خواهد داد و درباره بحران به وجود آمده بحث خواهند.

این رسوایی به قانون دریافت یارانه برای نگهداری و مراقبت از کودکان مربوط است که بر مبنای آن والدینی هر دو شاعل هستند یا پدران و مادران تنها می‌توانند برای مراقبت از فرزندان خود یارانه دریافت کنند.

یارانه مراقبت از کودک تحت مسئولیت وزارت امور اجتماعی قرار دارد و مجری پرداخت آن اداره مالیات هلند است. اداره مالیات در یک بازه زمانی که حداقل دوره ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ را در بر می‌گیرد، از پرداخت یارانه مراقبت کودک به حدود ۲۶ هزار خانواده – که اغلب خانواده‌های مهاجر را در بر می‌گیرد ـ مشمول خودداری و آن‌ها را به کلاهبرداری متهم کرده است. این بی عدالتی و تبعیض سبب ایجاد مشکلات مالی و اجتماعی مختلفی برای این خانواده‌ها شده و در مواردی به جدایی والدین انجامیده است. اغلب والدین قربانی مهاجر و یا پس زمینه مهاجر دارند یا نسل‎های بعدی خانواده‌های مهاجر ساکن هلند هستند.

با شکایت تعدادی از والدین، بحث به پارلمان کشیده شد. کمیته تحقیقی که پارلمان برای بررسی این پرونده تشکیل داد، تخلفات را ناشی از جهت‌گیری نهادینه شده، نقض اصول اساسی حاکمیت قانون، ناکارایی اداره مالیات داسنتند و آن را تبعیض‌آمیز خواندند.

در آن دوره لودویک آشر، رهبر حزب کارگر که اکنون در اپوزیسیون قرار دارد، وزیر امور اجتماعی بود و تعدادی از وزرا و معاونین کابینه‌ی فعلی نیز در آن ایام دارای مسئولیت دولتی بودند.

لودویک آشِر اعلام کرد در مارس ۲۰۲۱، پس از پایان دوره نمایندگی خود از سیاست کناره گیری می‌کند.

امشب چهار حزب تشکیل دهنده کابینه هلند (حزب لیبرال حزب مارک روته VVD و بزرگ‌ترین حزب ائتلاف، حزب دمکرات مسیحی، اتحادیه مسیحیان، و حزب لیبرال دمکرات موسوم به دی ۶۶) هر یک برای تصمیم‌گیری در این باره تشکیل جلسه دادند. فردا در شورای وزیران تصمیم نهایی گرفته خواهد شد.

رادیو و تلویزیون دولتی هلند (NOS) پنج‌شنبه شب به نقل از منابع نزدیک به کابینه نوشت «همه چیز حکایت از حتمی بودن پایان کار دولت دارد».

در صورتی که کابینه سقوط کند، مارک روته، نخست وزیر استعفای کابینه را به ویلم الکساندر شاه هلند تقدیم می‌کند، اما کابینه با اختیارات محدود تا انتخابات مجلس در مارس سال جاری، به کار خود ادامه خواهد داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا