بین‌المللی

ترامپ دستور داد اسناد طبقه‌بندی شده «اوباما گیت» منتشر شود

شبکه تلویزیونی فاکس نیوز اعلام کرد که ترامپ دستور داده است تا اسناد طبقه بندی شده «اوباما گیت» از حالت محرمانه خارج شده و شنبه یا دوشنبه هفته آتی منتشر شوند.

به گزارش مهر، شبکه تلویزیونی فاکس نیوز اعلام کرد که دونالد ترامپ دستور داده است تا اسناد طبقه بندی شده «اوباما گیت» از حالت محرمانه خارج شده و منتشر گردد.

بر اساس اعلام این رسانه، انتظار می‌رود این اسناد فردا یا روز دوشنبه هفته آتی منتشر شوند.

اسناد طبقه‌بندی شده «اوباما گیت» با فساد دولت باراک اوباما و دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا مرتبط است.

این درحالیست که ترامپ پیش از انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ در آمریکا چندین بار از «اوباما گیت» نام بُرده و تلاش کرده بود تا از این موضوع در جهت کسب آرای مردمی استفاده کند.

از سو دیگر، «ویلیام بار» دادستان کل مستعفی آمریکا در اردیبهشت ماه سال جاری در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که به عنوان بخشی از بازبینی پرونده روسیه، «باراک اوباما» و «جو بایدن» تحت بازجویی قرار نخواهند گرفت.

وی در این باره گفت: درباره رئیس جمهور اوباما و معاون وی جو بایدن، با هر میزان دخالت آنها، بر مبنای اطلاعاتی که در اختیار دارم، انتظار ندارم که کار آقای دورهام [دادستان آمریکا] به بازجویی کیفری از این دو نفر بیانجامد.

شایان ذکر است که جان دورهام هدایت تیم تحقیقاتی در خصوص منابع و منشأ پرونده روسیه را برعهده داشت.

این درحالی است که پرونده تبانی مورد ادعای «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا موسوم به «اوباما گیت» به انتشار اخیر اسنادی اشاره دارد که مدعی هستند اوباما از تبانی وزارت دادگستری آمریکا و اف بی آی برای خلق یک جُرم جهت پیگرد قانونی مشاور امنیت ملی او- جان فلین- و جاسوسی غیرقانونی از سایر اعضای کمپین انتخاباتی ترامپ اطلاع داشته است.

اما ویلیام بار با استناد به یک رأی صادره دیوان عالی آمریکا گفت که میان سوء استفاده از قدرت و یک جرم فدرال تفاوت وجود دارد و اینکه نظام قضایی کیفری آمریکا برای حملات سیاسی حزب گرایانه مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

گفتنی است که باراک اوباما به عنوان ۴۴ اُمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ بر مسند قدرت قرار داشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا