فرهنگی

استفاده از سیگنال نیز یکی دیگر از “مصادیق محتوای مجرمانه”

پیام رسان سیگنال که اخیرا با استقبال بسیاری مواجه شده بود از کافه بازار و مایکت حذف شد. این مارکت‌ها دلیل حذف سیگنال را «دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» (کارگروه فیلترینگ) اعلام کرده‌اند…..

نشریه آمریکایی «بیزنس اینسایدر» گزارش داد، پس از آن‌که پیام‌رسان واتس‌اپ اعلام کرد تغییرات جدید در خط مشی خود در قبال حریم خصوصی کاربران انجام خواهد داد و داده‌های شخصی کاربرانش را با فیس‌بوک به اشتراک خواهد گذاشت، رقبای این پیام‌رسان با رشد بی‌سابقه کاربران جدید مواجه شده‌اند.

در روزهای اخیر و با تغییر شرایط ذخیره اطلاعات کاربران در واتس‌اپ یک موج جهانی از کوچ کاربران به پیام‌رسانهای رقیب به‌ویژه تلگرام و سیگنال به راه افتاده است. قرار است تغییرات در خط مشی واتس آپ از شش فوریه انجام شود.

طبق این گزارش در هفته گذشته، پیام‌رسان سیگنال ۷میلیون و ۵۰۰هزار بار دانلود شد که نسبت به هفته گذشته رشد ۴۲۰۰درصدی داشته است.

پیام رسان تلگرام، نیز ۹میلیون بار دانلود شده که نسبت به هفته گذشته ۹۱درصد افزایش داشته است. «بیزنس اینسایدر» می‌گوید، کشور هند بیشترین میزان دانلود هر دو پیام‌رسان را داشته است.

اعتراف سپاه پاسداران به شکست فیلترینگ “تلگرام

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران نوشته است آمار کاربران تلگرام نشان می‌دهد که «فیلترینگ تأثیری در استفاده از این پیام‌رسان در بین ایرانیان نداشته‌» و تلگرام با «۴۷ میلیون و ۲۵۰ هزار کاربر» دومین پیام‌رسان مورد استفاده ایرانیان است.

بر اساس نتایج یک تحقیق آمده که پیام‌رسان واتس‌اپ با «۴۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در صدر پیام‌رسان‌های مورد استفاده ایرانیان است».

در کنار این دو پیام‌رسان، مهم‌ترین رقیب داخلی آنها پیام‌رسان سروش است که تنها دو میلیون و ۸۰۰ هزار کاربر دارد.

سعیدرضا عاملی،‌ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نیز پیش از این گفته بود که سیاست فیلترینگ به «ضد خود تبدیل شده» و باعث شده که بیش از ٣٠ میلیون فیلترشکن در ایران اضافه شود.

دی‌ماه ۹۶ پس از بروز ناآرامی‌های اجتماعی و اعتراض مردم به حکومت در ده‌ها شهر ایران، مسئولان حکومت بارها به نقش تلگرام در گسترش اعتراض‌ها اشاره کردند و اقدام به فیلترکردن موقت این پیام‌رسان برای کنترل ناآرامی‌ها کردند.

تلگرام اندکی پس از پایان اعتراض‌ها رفع فیلتر شد ولی از اردیبهشت ۹۷ با فرمان قضایی یک قاضی که بعدا به دلیل فساد به ده سال زندان محکوم شد، تلگرام به صورت دائمی فیلتر شد.

در پرونده روح‌الله زم که مدیریت کانال تلگرامی «آمدنیوز» را بر عهده داشت و پس از ربودن شده در عراق و محاکمه در ایران، روز ۱۸ آذر امسال اعدام شد، نیز مسئولان قضایی و امنیتی ایران بارها از نقش تلگرام در گسترش اعتراض‌های داخلی سخن گفتند.

مسئولان حکومت ایران طی دو سال گذشته سعی کردند که با تزریق منابع مالی و طرح‌های حمایتی، پیام‌رسان‌های داخلی را تقویت کنند و مانع استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی شوند ولی روزنامه «جوان» در گزارش روز دوشنبه خود نوشته است که با وجود تبلیغات گسترده،‌ مردم نگران افشای اطلاعات خود در پیام‌رسان‌های داخلی هستند و از این پیام‌رسان‌ها استفاده نمی‌کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا