اخبار

تصمیم فردی و یکجانبه در حق مردم

علی خامنه‌ای، رهبر رژیم ضد مردمی حاکم بر میهن ما، در سخنانی که روز جمعه ۱۹ دی‌ماه از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شد از جمله گفت: “ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا ممنوع است.” این در حالی است که دیگر سران رژیم ولایت فقیه، از جمله حسن روحانی، وزیر امورخارجه دولت او، و همین‌طور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بارها گفته‌اند مشکلات موجود بر سر راه تأمین دارو، کالاهای ضروری، و حالا هم تهیه واکسن کرونا به‌خاطر تحریم‌های آمریکاست. این درحالی است که شماری از کشورهای اروپایی بارها اعلام کرده‌اند که تحریم‌ها شامل مواد غذایی و دارویی نبوده و نخواهد بود…..

لوموند روزنامۀ عصر پاریس در گزارشی مفصل نوشته است که تصمیم فردی و یکجانبۀ رهبر حکومت اسلامی ایران، علی خامنه‌ای، مبنی بر ممنوعیت واردات واکسن غربی برای مقابله با ویروس کرونا علاوه بر خشم عمومی، اعتراض جامعۀ پزشکی ایران را نیز برانگیخته است.

لوموند نوشته است : شمار بالای مبتلایان به “کووید ١٩” در ایران بیشترین امکان را در زمینۀ آزمایش واکسن در اختیار کوبا قرار داده ضمن اینکه جمهوری اسلامی قراردادهای جداگانه‌ای برای آزمایش واکسن‌های تهیه شده توسط چین و روسیه نیز امضاء کرده است.

به این ترتیب، مسیر نسبتاً طولانی، به نوشتۀ لوموند، پیش روی حکومت ایران برای دستیابی به واکسن وجود دارد. یک پزشک ایرانی در گفتگو با لوموند گفته است که این روند بین هفت تا هشت ماه به درازا خواهد کشید و توانایی تولید واکسن ایران بسیار محدود است.

به گفتۀ همین پزشک، ایران حتا توانایی تولید روزانۀ دو دوز واکسن برای یک جمعیت ٨١ میلیون نفری را ندارد.

همین پزشک افزوده است که بسیاری از همکاران وی که به ویروس کرونا مبتلاء شده‌اند نسبت به درجۀ نازل درک و تشخیص رهبران ایران ابراز تأسف می کنند.

او افزوده است : “اوضاع ناامیدکننده است. صبح بیدار می‌شویم و می بینیم که دیگر کشورها واکسیناسیون گسترده را آغاز کرده‌اند و امیدوار می‌شویم که این اقدام نیز در ایران سریعاً در دستور کار قرار بگیرد، اما، متاسفانه پی می بریم که عالیترین مقام کشور واردات واکسن را ممنوع اعلام می‌کند.”

پزشک ایرانی در توصیف احساس خود می‌گوید : “به یتیمی می مانم که در جستجوی یک ناجی به بیرون نگاه می‌کند در حالی که در داخل هیچکس به فکر ما نیست.”

یک پزشک دیگر که از تصمیم علی خامنه‌ای به شدت ناراضی است به خبرنگار لوموند گفته است : “چنین ممنوعیتی چه معنایی دارد وقتی کل جهان در حال استفاده از همین واکسن‌هاست؟ چرا باید همواره ایران مستثنی باشد؟ تا کی این هذیان‌گویی‌ها باید ادامه یابد؟”

لوموند می‌افزاید که شدت خشم مردم بی ارتباط با ادعاهای تاکنونی حکومت نیست که مدعی بوده به دلیل تحریم‌ها قادر به وارد کردن دارو نیست. یک جوان ایرانی به لوموند گفته است که “حالا مردم ایران پی می برند که مشکل نه تحریم ها، بلکه یک آدم است که به تنهایی تصمیم گرفته جلوی واردات واکسن را بگیرد.”

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا