فرهنگی

بیانیۀ کانون صنفی فرهنگیان گیلان

برای مطالبه واکسیناسیون عمومی؛

مطابق با استاندارد های جهانی مورد پذیرش سازمان بهداشت جهانی…..

هر دم دردی از پی دردی ای سال!

با این تن ناتوان چه کردی ای سال؟

رفتی و گذشتن تو یک عمر گذشت

صد سالِ سیاه برنگردی ای سال!

( قیصر امین پور)
سالی که گذشت سال انبوه اندوهان عالم بود که نحسی ویروس کرونا همچنان آوار بر آوار فزود و آواز مغموم درد از کران تا کران سرزمین های مختلف دنیا پیچیدن گرفت.

در این میان اما سرزمین ما متاسفانه از نخستین کشورهایی بود که میزبان خواسته و ناخواسته ی این ویروس منحوس گشت و چه جانها ی پاک که در خاک نشد! از معلم تا دانش آموز از کارگر تا کارمند از پزشک تا پرستار از هنرمند سینما تا نویسنده و شاعر و بسی جان های پاک دیگر از اقشار مظلوم و رنجور این سرزمین اهورایی که اکنون به هفت هزار سالگان پیوسته اند.

آنچه در این بین اندوه این رنجوری را دو صد چندان می کند، مدیریت های ناکارآمد، سیاسی، غیر حرفه ای و غیر مسئولانه با این پدیده شوم بوده است که از ابتدای شیوع تا به اکنون شاهد آن بوده ایم.

در ماه نخست که پروپاگاندای رسمی حاکمیت در پی انکار موضوع بر آمد و با حضور شبه کارشناسان از اساس این موضوع را دروغ و حتی کذایی خواندند. بعد از آنکه این ویروس منحوس با سرعت متصاعدانه ای جان های بسیاری گرفت، چاره ای جز پذیرش واقعیت های تلخ نبود. اما این روزها آنچه که نگرانی بیش از اندازه ای در عموم مردم ما ایجاد کرده، ورود نگرش های بخش نامه ای و سیاسی کاری ها ی متداول در مواجهه با چگونگی استفاده از واکسن های خارجی است. مسئله واکسن و نحوه استفاده ی آن امری تخصصی در حیطه سازمان بهداشت جهانی است و نمی توان به سلیقه ی شخص خاصی و یا نهاد خاصی، مردم رنجور و بیمار را از حق استفاده قانونی، شرعی و عرفی از برخورداری واکسن برای درمان محروم کرد. امری که سه رکن مهم سازمان نظام پزشکی ایران و رئیس مجمع انجمن های علمی پزشکی ایران در نامه به رئیس جمهور، با تاکید بر تهیه واکسن از منابع علمی معتبر بر حق استفاده مردم از آن تاکید ورزیدند.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان به حاکمیت هشدار می دهد، جان مردم را وجه المصالحه نگرش های ایدئولوژیک و دعواهای سیاسی مرسوم قرار ندهد و در مواجهه با این امر به غایت خطیر، حداکثر تدبیر را به خرج دهد. هرگونه اصراری بر محروم کردن مردم از واکسن مطلوب، مطابق با استاندارهای جهانی و سازمان بهداشت جهانی، تلاش و مشارکت در مسیر مرگ و میرهای ناشی از کرونا ، کشتار عامدانه محسوب می شود و اگر در آتیه این بلیه در جهان رو به خاموشی گراید و از ملت ما به خاطر محروم شدن از واکسن مورد تایید مراجع علمی، همچنان قربانی بگیرد، هیچ عذری پذیرفته نخواهد بود. حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری که از طریق آرای عمومی به این جایگاه دست یافته، موظف است که شفاف و صریح مسیر تهیه واکسن معتبر را با تسریع بپیماید. کارنامه ی هشت ساله ی او پر از عهد شکنی های مدام و از یاد بردن تمام وعده های انتخابی است. او اکنون در نقطه فاینال ریاست جمهوریش در میانه ی آزمونی سخت و تاریخی قرار گرفته است تا بل این آخرین بار مسئولیتش را به درستی به مقصد مقصود نائل گرداند.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان انتظار دارد مجموعه ی حاکمیت نسبت به دیدگاه های سیاسی شده و بخش نامه ای در این عرصه به شدت احتراز ورزد و راه درست را تا ریشه کن کردن این معضل خانمان سوز در پیش بگیرد.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان

۲۵ دی۹۹
***
بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان- مریوان

در خصوص

مطالبه واکسیناسیون فوری وسراسری

در حالی که نزدیک به یک سال از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد و هزاران نفر از هموطنانمان قربانی این بیماری شده‌اند که در میان آنها تعدادی از دانش‌آموزان معلمان و بازنشستگان فرهنگی دیده می‌شوند، همزمان ناکارآمدی سیستماتیک و سیاست‌های غلط اقتصادی و تحریم‌ها و فساد ساختاری فراگیر کمر ملت ایران را زیر فشار اقتصادی خم کرده است.

در این میان با وجود تلاشهای فداکارانه پرستاران ، پزشکان و کادر بیمارستانی کشور ، وبا وجود آمار سازی های هر روز از میزان ابتلا و قربانیان کرونا، ناکارآمدی سیستم بهداشتی کشور در کنترل بیماری کرونا بر همگان آشکار شده است . در این شرایط سخت ودر حالی که بسیاری از کشورهای همسایه ایران واکسیناسیون فوری را شروع کرده‌اند در کشور ما بدون ارائه هیچ گونه مبنای منطقی و علمی واکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی رد شده و وعده واکسیناسیون در ماه‌های آینده داده می شود. وعده‌ای که قابل پیش بینی است که به خیل عظیمی از وعده‌های برآورده نشده این سال‌ها بپیوندد.

در حالی که تا پیش از این تصمیم گیران وزارت بهداشت سیاست‌های خود را در هماهنگی کامل با سازمان بهداشت جهانی معرفی می‌کردند حتی خود را موظف نمی‌دانند که پاسخ روشنی به چرایی حذف واکسن های مورد تایید این سازمان بدهند. واکسن هایی که در بسیاری از کشورهای جهان در حال استفاده است.

ناگفته پیداست که با شیوع کرونا و تعطیلی مدارس، با وجود تلاش‌های فراوان معلمان در ارائه آموزش‌های مجازی تداوم دوری دانش آموزان از محیط مدرسه بیش از هر چیز بر وخامت وضعیت آموزش کشور افزوده است و البته که در شرایط کنونی و با توجه به شیوع کرونا آموزش های مجازی بهترین تصمیم است. و تا زمان واکسیناسیون سراسری باید ادامه پیدا کند. لازم است که تصمیم گیران حکومتی بر این مهم توجه داشته باشند تداوم شیوع کرونا علاوه بر آن‌که حتماً به قربانی شدن تعداد دیگری از هم وطنان می انجامد و فشار روانی و اقتصادی بر ملت به ویژه اقشار آسیب‌پذیر همچون معلمان و کارگران را تشدید می کند، باید همچون روزها و ماه‌های گذشته شاهد روند افزایشی ناهنجاری‌های اجتماعی خشونت‌ها و قتلهای خانوادگی و خودکشی کارگران ، جوانان و دانش‌آموزان باشیم. ما به عنوان یک تشکل صنفی و نهاد مدنی وظیفه خود می‌دانیم که به تصمیم گیران سیاسی کشور هشدار دهیم که عواقب تاخیر در واکسیناسیون فوری و سراسری کشور بر عهده آنهاست و پیشنهاد می‌کنیم که هماهنگ با سازمان بهداشت جهانی و همراستا با استانداردهای جهانی به واکسیناسیون فوری و سراسری مردم اقدام کنند، همانگونه که بسیاری از کشورهای جهان در حال انجام ان هستند.

انجمن صنفی معلمان کردستان ـ مریوان

***

بیانیه اتحاد بازنشستگان برای واکسیناسیون فوری و رایگان!

سلامت مردم را بیش از این به بازی نگیرید، واکسن حق مسلم ماست

🖌بسیاری از کشورها برای مقابله با ویروس کرونا به واکسیناسیون رو آورده‌اند تا جمعیت خود را در برابر ویروس مرگبار کرونا ایمن کنند، اما مسئولان و دست اندرکاران کشور ما تا کنون فقط حرف زده‌اند؛ بدون داشتن کمترین دانش علمی حکم ممنوعیت استفاده از واکسن‌های فایزر و واکسن مشترک انگلیس و سوئد را صادر کرده‌اند؛ تا امروز کمترین اهمیتی به افکار عمومی و مطالبه‌ی واکسیناسیون عمومی و رایگان نداده‌ و از هیچ جای دیگری هم به صورت انبوه واکسنی وارد نکرده‌اند.

ما بازنشستگان که زندگی خود را برای سازندگی این سرزمین گذاشته و در ایام بازنشستگی دچار بیماری‌های مختلف زمینه‌ای هستیم، جزء گروه‌های پرخطر به‌شمارمی‌آییم؛ کسانی که پس از کادر درمان، در صف قربانیان کرونا قرار دارند ما بازنشستگان هستیم.

حق ما نیست که شاهد باشیم زندگی و سلامت‌مان بازیچه‌ی مطامع سیاسی شده و سکوت کنیم.

حق ما نیست که شاهد باشیم و ببینیم چطور آنان که خود از امکانات تزریق واکسن برخوردارند بی هیچ ملاحظه‌ای پا بر گلوی ۸۴ میلیون شهروند می‌گذارند و حیات و سلامت‌شان را گروگان عقاید منسوخ خود می‌کنند و سکوت کنیم.

حق ما نیست شاهد باشیم که خودکامگی در اتحاد با کرونا چگونه از ما قربانی می‌گیرد و سکوت کنیم.

حق ما نیست شاهد انفعال، بی‌عملی و عادی سازی نبود واکسن برای واکسیناسیون عمومی باشیم و سکوت کنیم، واکسن حق مسلم همه‌ی مردم است.

ما از همه‌ی بازنشستگان از هر گروه و با هر مطالبه‌ای می‌خواهیم که به نبود واکسن کرونا و واکسیناسیون فوری، عمومی و رایگان اعتراض کنند و آن را در صدر مطالبات خود بگذارند.

۹۹/۱۰/۲۶

اتحاد بازنشستگان

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا