دیدگاه‌ها

خبرهای خوش از علوم کوبا

برگردان: جهان: این ظرفیت ها نه تنها آزمایش COVID-19، بلکه آزمایشات انواع عفونت های ویروسی و باکتریایی و همچنین بیماری های مزمن وغیرمسری از جمله سرطان را نیز تسهیل می کند. وی گفت: این پروژه که باید در سال ۲۰۲۲ تکمیل شود، برای تولید هر آنچه که برای تشخیص مولکولی لازم است، برنامه ریزی شده است.


رئیس جمهور، میگوئل دیاز- کانل برمودز، دیروز، ۱۳ ژانویه باردیگر با دانشمندان و متخصصانی دیدار کرد که بیش از ده ماه است در نبرد COVID-19 درکوبا مشارکت داشته اند. آنها آخرین نتایج فعالیت های خود که شامل به روزرسانی پیشرفت های شناختی، مبتنی براستخراج مغناطیسی RNA از ویروس با استفاده از فناوری نانو است را، ارائه کردند.

به گفته دکتر آنجلینا دیازگارسیا، مدیر”مرکزمطالعات پیشرفته”، این توسعه شامل یک معرف آزمایشگاهی است و مرحله ای اساسی در آزمایش PCR * برای شناخت COVID-19 به شمار می رود که امکان استخراج ماده ژنتیکی را فراهم می کند.

دکتر دیاز گزارش داد که این نسخه کوبایی، درانستیتوی طب گرمسیری “پدرو کوری” مورد ارزیابی قرارگرفته و مشخص شده است که با کیت های وارداتی ۱۰۰٪  هماهنگی داشته و کلیه الزامات نظارتی را برآورده می سازد.

وی اعلام کرد که در سال جاری، تولید کیت لازم برای ۲۰،۰۰۰ آزمایش روزانه، با شرکت چندین موسسه، از جمله کارگران خود اشتغال، تعهد شده است.

کوبا تولید سواب برای نمونه برداری، یک وسیله حمل و نقل برای جمع آوری و انتقال نمونه ها و اینک این روش نوین تشخیصی را پیشرفت داده است.

دکتر رولاندو پرز رودریگز، مدیرعلوم و نوآوری “بیو کوبا فارما”، اظهار داشت که هدف ما تولید یک سیستم تشخیصی کامل است.

وی تصریح کرد، این ظرفیت ها نه تنها آزمایش COVID-19، بلکه آزمایشات انواع عفونت های ویروسی و باکتریایی و همچنین بیماری های مزمن وغیرمسری از جمله سرطان را نیز تسهیل می کند. وی گفت: این پروژه که باید در سال ۲۰۲۲ تکمیل شود، برای تولید هر آنچه که برای تشخیص مولکولی لازم است، برنامه ریزی شده است.

نشر: گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا

نگارش: لتیسیا مارتینز هرناندز –  ۱۴  ژانویه ۲۰۲۱

برگردان: جهان – ۲۷ دی ماه ۱۳۹۹

پانوشت مترجم:

* PCR (Polymerase Chain Reaction) یا “واکنش زنجیره ای پلیمراز” روشی است که در آزمایشگاه ها، برای ساخت سریع میلیون ها تا میلیاردها نسخه از یک نمونه DNA خاص مورد استفاده قرار می گیرد و به دانشمندان اجازه می دهد تا با گرقتن نمونه بسیار کمی از DNA  آن را به اندازه کافی تکثیر کنند تا با جزئیات مورد مطالعه قرار دهند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا