اخبار

برنامه‌های جو بایدن برای نخستین روزهای حضور در کاخ سفید

جو بایدن قصد دارد به محض ورود به کاخ سفید تعدادی از فرمان‌های اجرایی مناقشه برانگیز دونالد ترامپ را لغو کند. یکی از این فرمان‌ها ممنوعیت صدور ویزا برای شهروندان شش کشور از جمله ایران عنوان می‌شود…..

مراسم تحلیف چهل و ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده چهارشنبه بیستم ژانویه (اول بهمن) برگزار می‌شود. جو بایدن قصد دارد بلافاصله پس از پایان این مراسم کار خود را در کاخ سفید با لغو برخی فرمان‌های اجرایی دونالد ترامپ آغاز کند.

خبرگزاری آلمان به نقل از ران کلین، رئیس‌ آینده دفتر کارکنان کاخ سفید گزارش داده که لغو فرمان اجرایی رئیس جمهوری کنونی مبنی بر ممنوعیت صدور ویزا برای شهروندان چند کشور، عمدتا با اکثریت جمعیت مسلمان، یکی از نخستین اقدام‌های جو بایدن خواهد بود.

لغو ممنوعیت صدور ویزا

ترامپ ژانویه ۲۰۱۷ و در نخستین روزهای حضور در کاخ سفید فرمانی امضاء کرد که مطابق آن صدور ویزا برای شهروندان ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی و سودان متوقف شد.

فرمان ترامپ باعث به هم خوردن برنامه سفر شهروندان این کشورها به آمریکا شد و سرگردانی برخی از آنها، از جمله شماری از ایرانیان در فرودگاه‌های مختلف ایالات متحده را در پی داشت.

فهرست کشورهایی که صدور ویزای آمریکا برای شهروندانشان متوقف شده بود در چهار سال گذشته تغییراتی کرد و هفت کشور دیگر از جمله کره شمالی به آن اضافه شدند.

به جز نهادهای حقوق بشری، سیاستمداران حزب دموکرات نیز از همان ابتدا در صف مخالفان فرمان ترامپ قرار گرفتند و آن را اقدامی غیرقاونی و تبعیض‌آمیز ارزیابی کردند.

علیه این فرمان شکایت‌هایی نیز شده که برخی در دادگاه‌های ایالتی با موقثیت بررسی شدند، اما در نهایت دیوان عالی ایالات متحده به نفع ترامپ رای داد.

با این همه چنان که ران کلین، از دستیاران نزدیک بایدن اعلام کرد، ممنوعیت صدور ویزا برای شهروندان برخی کشورهای، چنان که تا کنون اجرایی می‌شد، از بیستم ژانویه لغو می‌شود.

بازگشت آمریکا به پیمان اقلیمی پاریس

یکی دیگر از اقدام‌های بایدن در نخستین روز حضور در کاخ سفید لغو فرمان خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس خواهد بود که ترامپ اکتبر ۲۰۱۹ امضاء کرده است.

تواقف‌نامه پاریس برای مقابله با تغییرات آب و هوایی، از جمله از طریق کاهش تولید گازهای گل‌خانه‌ای، سال ۲۰۱۴ به امضای نمایندگان ۱۹۵ کشور رسید.

دونالد ترامپ همواره از منتقدان جدی پیمان پاریس بود و آن را “فاجعه‌بار” و باعث لطمه خوردن به توان رقابت اقتصادی ایالات متحده با کشورهای رقیب می‌خواند.

۱۰ روز برای بازگشت آمریکا به مسیر درست

گفته می‌شود تیم مشاوران جو بایدن برای روز نخست در دست گرفتن قدرت، بیش از ۱۰ فرمان اجرایی تنظیم کرده‌اند. ران کلین می‌گوید، این آغاز راهی است که قرار است طی ده روز، تا اول فوریه، زمینه بازگشت آمریکا به مسیر درست برای مقابله با چالش‌هایی نظیر پاندمی کرونا، بحران اقتصادی، تغییرات اقلیمی و بی‌عدالتی میان اقلیت‌های قومی را هموار کند.

یکی از فرمان‌های رئیس جمهوری جدید که قرار است ۲۱ ژانویه به امضاء برسد اجباری کردن استفاده از ماسک برای یک دوره ۱۰۰ روزه و به منظور مقابله با پاندمی کرونا خواهد بود.

اجبار به استفاده از ماسک شامل مکان‌هایی مانند اداره‌های دولتی می‌شود که دولت فدرال می‌تواند در مورد آنها تصمیم‌گیری کند. تصمیم در مورد اجبار استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی در حیطه اختیارات دولت‌های ایالتی قرار دارد.

مقابله با کرونا، پایان تصمیم‌های غیرمنتظره

یکی دیگر از تدبیرهایی که دولت آینده آمریکا قصد دارد در ۱۰ روز نخست کار به آن بپردازد، حمایت مالی از شهروندانی است که از بحران کرونا بیش از دیگران زیان دیده‌اند.

یکی از ویژگی‌های دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، که در میان جمهوری‌خواهان نیز منتقدان زیادی دارد، اتخاذ تصمیم‌های غیرمنتظره و اعلام ناگهانی آنها از طریق فضای مجازی، به خصوص پیام‌های توئیتری بوده است.

USA I Washington I Kapitol تدابیر شدید امنیتی اطراف ساختمان کنگره در استانه مراسم تحلیف جو بایدن در بیستم ژانویه ۲۰۲۱

با توجه به تصویری که رئیس آینده دفتر کارکنان کاخ سفید از روند تصمیم‌گیری‌های ۱۰ روز نخست دولت بایدن ارائه می‌دهد، به نظر می‌رسد دوران این گونه تصمیم‌گیری‌های ناگهانی به سر آمده باشد.

تدابیر بی‌سابقه امنیتی

مراسم تحلیف چهل و ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده با تدابیر امنیتی شدیدی برگزار می‌شود؛ تدابیری که تاکنون به این شکل سابقه نداشته است.

این تدابیر پس از حمله خشونت‌آمیز حامیان ترامپ به ساختمان کاخ کنگره آمریکا (کاپیتول) در ششم ژانویه، و احتمال تلاش برای تکرار آن در روز تحلیف جو بایدن اتخاذ شده است.

دادستان‌های وزارت دادگستری ایالات متحده در کیفرخواستی که برای برخی مهاجمان بازداشت‌شده حمله به کاپیتول تنظیم کرده‌اند، می‌گویند آنها قصد داشته‌اند برخی “نمایندگان منتخب” را گروگان بگیرند و به قتل برسانند.

پس از حمله به کاپیتول، پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) تحقیق و رسیدگی به این پرونده را بر عهده گرفت و تا کنون برای شماری از مهاجمان حکم بازداشت صادر شده است.

به خاطر نگرانی از اقدام خشونت‌آمیز هواداران ترامپ از روز جمعه مرکز شهر واشنگتن بسته شده و قرار است ۲۰ هزار نیروی گارد ملی برقراری امنیت مراسم را تامین کنند.

بازداشت یک فرد مسلح با ۵۰۰ فشنگ

کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی می‌گوید پلیس فدرال افرادی را تحت نظر دارد که ظاهرا قصد دارند اقدام‌های خشونت‌آمیز هفته گذشته را تکرار کنند. اف‌بی‌آی نسبت به برنامه‌ریزی افراد خشونت‌طلب و مسلح در واشنگتن و ۵۰ ایالت دیگر آمریکا هشدار داده است.

پلیس فدرال روز شنبه بازداشت یک فرد مسلح مظنون در نزدیکی حصار امنیتی ساختمان کنگره را تائید کرد. خبرگزاری آلمان به نقل از پلیس واشنگتن گزارش داد، فرد بازداشت‌شده مردی ۳۱ ساله اهل ایالت ویرجینیا بوده که یک اسلحه کمری با ۵۰۰ فشنگ با خود حمل می‌کرده است.

پلیس می‌گوید فرد بازداشت شده مجوز حمل اسلحه نداشته و سلاح و فشنگ‌هایی که با خود حمل می‌کرده به ثبت نرسیده بودند. شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید این فرد داری مجوز جعلی ورود به محوطه مراسم تحلیف بوده است. پلیس در نهایت تائید کرده که او کارت شناسایی معتبری همراه نداشته است.

لغو برخی فرمان‌های اجرایی رئیس جمهوری پیشین توسط جانشین او امر کم‌سابقه‌ای نیست و دونالد ترامپ هم در روزهای نخست حضور در کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ این کار را کرده است.

آنچه در مورد ترامپ تا حدود زیادی غیرمعمول بوده، امضای فرمان‌هایی است که بسیاری از آنها در دادگاه‌های مختلف لغو شدند. ران کلین می‌گوید این اتفاق در مورد جو بایدن نخواهد افتاد زیرا تصمیم‌های او از پشتوانه حقوقی لازم برخوردار هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا