اخبار

خطر آلودگی هوا بیشتر از کرونا

در میهن ما به‌علت بی‌مبالاتی سران رژیم “ولایی” و همچنین کارگزاران مسئولیت‌ناپذیر و بی‌توجه به منافع و مصالح کشور و مردم، هوای کشور به شدت آلوده گشته و جان هزاران انسان را قربانی کرده است. مطابق آمارهای رسمی از جمله گزارش بانک جهانی، به‌علت آلودگی هوا در هر سال ۱۲ هزار نفر از هم‌وطنان ما جان خود را از دست می‌دهند. چهار هزار نفر از این قربانیان شهروندان تهران هستند. به‌گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، روزانه ۱۱ تهرانی بر اثر آلودگی هوا جان باخته اند……

شهرهای کرج، اهواز، مشهد و بندرعباس روز گذشته با شاخص‌های ۱۰۴، ۱۲۷، ۱۲۹ و ۱۴۰ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشتند. شهر تهران به دلیل وزش باد میانگین شاخص آلودگی هوا در شبانه‌روز گذشته ۹۱ بود که در شرایط قابل‌قبول قرار داشت. مدیرکل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران بابیان اینکه مرگ سالانه ٣٠ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور قابل تأمل و تکان‌دهنده است، تأکید کرد: عدم اولویت و اهمیت به اجرای قانون هوای پاک به معضل برون‌رفت از معضل آلودگی هوا در کلان‌شهرهاست. باید توجه کرد آلودگی هوا سالانه بیشتر از کرونا قربانی می‌گیرد. ضرورت دارد که بودجه کافی و عزم مدیران برای کنترل آلودگی هوا در اولویت کار ۱۸ دستگاه متولی مبارزه با آلودگی هوا قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، شینا انصاری دیروز در ششمین نشست تخصصی کمیته محیط‌زیست کلان‌شهرهای کشور که به صورت بر خط برگزار شد با اشاره به تقارن این نشست با هفته هوای پاک گفت: در حال حاضر هم‌زمانی آلودگی هوا با شیوع ویروس کرونا شرایط متفاوت و پیچیده‌ای را برای شهرهای بزرگ کشور فراهم کرده است. از یک‌طرف مواجهه با آلاینده ذرات معلق در هوا می‌تواند منجر به تشدید بیماری‌های قلبی و ریوی و تضعیف دستگاه ایمنی بدن شود و از طرف دیگر برخی راهکارهای گذشته مثل ترغیب مردم به استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی در شرایط فعلی کارساز نیست و تردد فزاینده خودروهای شخصی با رشد ۱۵ درصدی خود موجب تشدید آلودگی هوا می‌شود. وی افزود: هرچند در نگاهی مقایسه‌ای میان آلودگی هوا و کرونا، این بیماری ویروسی به علت آثار و تبعات سریع خود بسیار هولناک‌تر به نظر می‌رسد اما علاوه بر هزینه‌های سنگین مستقیم و غیرمستقیم آلودگی هوا بر اقتصاد جهان باید اشاره کرد که عوارض بهداشتی و مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا کمتر از خسارات جانی ناشی از کرونا نیست.

آمار مرگ بر اثر آلودگی هوا

وی به گزارش سازمان بهداشت جهانی و مرگ سالانه ۷ میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا در جهان اشاره کرد و ادامه داد: تلفات کرونا طی یک سال گذشته ۱.۴ میلیون نفر بوده است، این در حالی است که برابر آمار کشوری و مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا که توسط وزارت بهداشت منتشرشده است آلودگی هوا سالانه ۴۵۰۰ نفر از شهروندان تهرانی و بیش از ۳۰ هزار نفر را در کشور به کام مرگ می‌کشد.

اهمیت توجه به معضل آلودگی هوا

به گفته انصاری مرگ سالانه ۳۰ هزار نفر با احتساب همه سال‌هایی که آلودگی هوا مانند یک بیماری مزمن در شهرهای بزرگ و صنعتی کشور در فصل زمستان و چند سال اخیر در فصل گرم سال با آلاینده ازن حاکم بوده است، آماری قابل تأمل و تکان‌دهنده است؛ آماری که در کنار افزایش بیماری‌های سخت و مزمن ناشی از آلاینده‌های هوا مانند بیماری‌های قلبی و تنفسی، سرطان‌ها، بیماری‌های خود ایمنی ازجمله بیماری «ام‌اس» و هزینه‌های سنگین بهداشتی حاصل از آن از ابعاد موضوع آلودگی هوا حکایت دارد و نشان می‌دهد که آلودگی هوا اهمیت کمتری از ویروس کرونا ندارد. وی در ادامه به تکالیف شهرداری‌ها برای کاهش و کنترل آلودگی هوا به خصوص در فصول سرد سال اشاره و اظهار کرد: بر اساس قانون هوای پاک مصوب سال ۱۳۹۶ ، شهرداری‌ها سهم قابل‌توجهی در تکالیف مرتبط با کنترل منابع ثابت و متحرک آلودگی هوا ندارند. با این حال توسعه حمل‌ونقل عمومی مشروط به حمایت دولت، معاینه فنی خودروها و جایگزینی تاکسی‌های فرسوده ( البته بخشی از آن) با سهمی حدوداً ۷ درصدی بر عهده شهرداری‌ها است حتی پایش کیفی هوا هم که توسط بعضی از شهرداری‌های کشور انجام می‌شود و ایجاد مراکز پایش اقدامی داوطلبانه است و البته مثمر ثمر و اثرگذار در جهت دسترسی بر خط و آنلاین شهروندان به وضعیت کیفی هوا محسوب می‌شود.انصاری اضافه کرد: مشخص است که با گذشت بیش از سه سال از ابلاغ قانون هوای پاک و آیین‌نامه‌های اجرایی آن، بخش عمده‌ای از تکالیف قانونی در مدت زمانی مقرر در قانون محقق نشده است. عدم ارتقای استاندارد خودروهای بنزینی و دیزلی، روند کند از رده خارج کردن خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده، توزیع نامناسب سوخت استاندارد در کلان‌شهرها و محورهای مواصلاتی، توسعه و نوسازی کند ناوگان حمل‌ونقل عمومی، مصرف سوخت نامناسب در صنایع و نیروگاه‌های کلان‌شهرها به ویژه در شش‌ماهه دوم سال اجرا نشدن طرح کهاب و عدم ‌انجام بسیاری از محورهای مؤثر دیگر بر کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ حکایت از عدم اهمیت لازم مسئله نزد دستگاه‌های متولی دارد.مدیرکل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران تأکید کرد: ضمانت اجرای سیاست‌ها و تصمیمات کلان ناظر به موضوع آلودگی هوا چیزی جز الزامات قانونی نیست. پایبندی تمامی دستگاه‌های مسئول به تکالیف محول شده در قانون مهم‌ترین وجه اعمال مدیریت بر منابع آلاینده هوا است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا