گوناگون

“افتضاح بورس” و استعفای رئیس سازمان بورس تهران

در تمام جهان و مشخصاً در کشور ما در سه دههٔ اخیر در زیر سایه دیکتاتوری تحمیل این نوع فرمول‌های خشن و شوک‌های اقتصادی زیر لوای “جهش” رشد اقتصادی تا به‌حال خسارت‌های انسانی‌ای عظیم و زیان‌های اقتصادی‌اجتماعی‌ای فزاینده‌ را موجب شده‌اند. در پی دور جدید ریزش شاخص بورس در ایران، رئیس سازمان بورس استعفا کرد و دلیل آن را «فراهم نشدن شرایط اعلامی» و «اقدامات سیاسی و ورود غیرحرفه‌ای بیش از حد مسئولان به مباحث بازار سرمایه» عنوان کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در متن نامه استعفای حسن قالیباف اصل آمده است: در سخت‌ترین شرایط که مردم دعوت عمومی به بازار سرمایه شده بودند، آزادسازی سهام عدالت و فروش صندوق‌های سهام دولتی (ETF) در بورس در حال انجام بود، این وظیفه خطیر را بر عهده گرفتم و در طول چند ماه خدمت در دشوارترین شرایط به دنبال توسعه بازار، تامین مالی ابزارها و نهادهای مالی بودم که در کمترین زمان بزرگترین کارها در بازار سرمایه انجام شد، اما به واسطه اقدامات سیاسی و ورود غیرحرفه ای و بیش از حد اشخاص و مسوولین به مباحث بازار سرمایه و بروز افت و خیز شدید شاخص کل بورس تهران هیچ وقت دیده نشد.

به‌دنبال ریزش شدید بورس در روزهای اخیر و اعتراض سهامداران در مقابل ساختمان بورس، حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران سه‌شنبه ۳۰ دی نامه استعفای خود را تقدیم وزیر اقتصاد کرد.

حسن قالیباف اصل در نامه خود نوشته است: «به دلیل فراهم نشدن شرایط اعلامی جهت حمایت از صنایع، بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران، بدین‌وسیله استعفای خود را از عضویت در هیأت مدیره و ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، مجدداً اعلام می‌نمایم.»

رئیس سازمان بورس در نامه خود ضمن اشاره به پذیرش این مسئولیت در «دشوارترین شرایط» افزوده است: «در کمترین زمان بزرگترین کارها در بازار سرمایه انجام شد ولی متأسفانه به‌واسطه اقدامات سیاسی و ورود غیرحرفه‌ای بیش از حد اشخاص و مسئولین به مباحث بازار سرمایه و بروز افت و خیز شدید شاخص کل بورس تهران، هیچ وقت دیده نشد.»

روز گذشته، دوشنبه ۲۹ دی، برای چندین بار سهامداران معترض بورس در مقابل ساختمان بورس تجمع کردند و شعارهایی علیه مسئولان سر دادند. آن‌ها فریاد می‌زدند «مرگ بر این دولت مردم فریب»، «روحانی دروغگو کجایی؟ کجایی؟» و «مرگ بر مفسد اقتصادی».

در روزهای اخیر شاخص کل بورس مدام در حال ریزش بوده است. در پایان معاملات روز دوشنبه نیز این شاخص ۳۶ هزار و ۹۹۰ واحد دیگر سقوط کرد و به رقم یک میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۲۱ واحد کاهش یافت و به نیمه اول کانال ۱,۱ میلیون واحدی رسید. براین اساس بیش از ۹۰ درصد نماد‌های بورسی نیز منفی شدند.

روز شنبه ۲۷ دی نیز شاخص کل بورس کانال ۱,۲ میلیون واحدی را از دست داد تا سقوط شاخص کل در هفت ماه گذشته به ۹۰۰ هزار واحد نزدیک شود.

در صورت پذیرش استعفای رئیس سازمان بورس از سوی وزیر اقتصاد هیأت مدیره بورس جلسه‌ای برای تعیین مدیرعامل جدید تشکیل خواهد داد. اعضای هیأت مدیره سازمان بورس شامل این افراد است: حسن قالیباف اصل به‌عنوان رئیس سازمان، احمد جاویدی رئیس هیأت مدیره و معاون اجرایی سازمان، محمدرضا معتمد عضو هیأت مدیره و معاون نظارت بر نهادهای مالی، جعفر مالی عضو هیأت مدیره و معاون حقوقی و محمدحسن ابراهیمی سرو علیا عضو هیأت مدیره و معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران.

حسینعلی حاجی ‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی روز گذشته اعلام کرد که «در روزهای اخیر بیش از ۵۰۰ پیامک از مردم رسیده که همگی از ریزش روزهای اخیر در ارزش سهام بورس گله‌مند و خواستار رسیدگی به این وضعیت بودند».

او با بیان این‌که «خط نفوذی در بورس شکل گرفته و به دنبال ایجاد نارضایتی میان مردم است»، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی را تهدید کرد و گفت: «چنان‌چه وزیر اقتصاد ظرف یک هفته آینده نسبت به شفاف‌سازی و تعیین تکلیف بورس اقدام نکند، از ابزارهای نظارتی همچون شکایت در قالب ماده ۲۳۴ و تحقیق و تفحص موضوع را مورد پیگیری قرار می‌دهیم.»

روز گذشته همچنین نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند، وزیر امور اقتصاد را به عنوان رئیس شورای عالی بورس و حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و رئیس هیأت مدیره سازمان بورس اوراق بهادار را به کمیسیون اقتصادی مجلس فرا بخوانند و از آن‌ها در مورد عملکرد شرکت‌های حقوقی توضیح بخواهند.

امیرحسین قاضی‌زاده نماینده مجلس هم اعلام کرد که گزارش تخلفات در بازار سرمایه برای ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ارسال شده است.

حسن قالیباف اصل، پس از نزدیک به چهار سال از ریاست شاپور محمدی بر ریاست سازمان بورس و ایجاد تحولات اساسی در بورس، فروردین ماه امسال ریاست بورس را برعهده گرفت. پیش از آن، شاپور محمدی نیز از اسفندماه سال گذشته به دلیل اختلاف نظر با مسئولان در مورد مقررات جدید هیأت مدیره سازمان بورس چندین بار استعفا کرده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا