ورزشی

سرشت انسان ستیز سرمایه داری، توزیع ناعادلانه واکسن در جهان و برگزاری المپیک توکیو

چگونگی برگزاری المپیک توکیو رفته رفته به یک مناقشه جنجال برانگیز بدل می شود. درحالیکه توزیع ناعادلانه واکسن کووید – ۱۹ با تسلط  کشورهای سرمایه داری توسعه یافته بر بازارسبب عدم دسترسی اکثریت مردم آسیا، افریقا و امریکای لاتین به واکسینا سیون شده است؛ توزیع گسترده واکسن کرونا برای همه کشورها بدون استثنا از شروط برگزاری بازی های المپیک توکیو حذف می گردد.

توزیع واکسن شرط برگزاری المپیک توکیو نیست؟

سخنگوی ارشد دولت ژاپن اعلام کرد که توزیع گسترده واکسن شرط برگزاری المپیک نیست.به گزارش ایسنا و به نقل از Kyodo news، سخنگوی ارشد دولت ژاپن در کنفرانس مطبوعاتی در مورد برگزاری بازی های المپیک توکیو اعلام کرد: توزیع گسترده واکسن کرونا شرط برگزاری بازی های المپیک توکیو نیست و ما به دنبال بررسی اقدامات لازم برای برگزاری بازی های ایمن هستیم و توزیع واکسن شرط برگزاری بازی ها نیست.این صحبت ها در حالی مطرح شد که مردم ژاپن در یک نظر سنجی که اخیرا انجام شد ۸۰ درصد آنها خواستار برنامه ریزی دوباره برای برگزاری بازی های المپیک یا لغو آن شدند.با توجه به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در ژاپن، یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن هم اعلام کرد که واکسیناسیون مردم ژاپن از اواخر ماه فوریه آغاز می شود و افراد سالمند در اولیت قرار دارند.

 شماری از قهرمان المپیک: ورزشکاران نباید زودتر از بقیه مردم واکسینه شوند!

به گزارش  ایرنا گروهی از قهرمانان  المپیک از کشورهای مختلف  اعلام کرده اند، مردم بویژه کادر درمان و پرستارها و افراد آسیب پذیر باید نسبت به ورزشکاران المپیکی در اولویت دریافت واکسن ویروس کرونا قرار بگیرند.

این در حالی است که دیک پوند، مقام ارشد کمیته بین المللی المپیک گفته بود که باید به  ورزشکاران اولویت دسترسی به واکسن ویروس کرونا داده شود تا بازی های توکیو طبق برنامه ریزی های انجام شده از ۲۳ جولای شروع شود… اریکا ویب ، قهرمان کشتی المپیک گفت: “من فکر می کنم جنبش المپیک بیش از اینکه به ورزشکاران فکر کند روی اصول خود پافشاری می کند. مهمترین افرادی که باید واکسن بزنند پرستاران و خدمه بیمارستان ها هستند که بیشتر در معرض خطر هستند و همچنین افرادی که آسیب پذیر هستند. این ها باید در اولویت دریافت واکسن کرونا باشند.همچنین کایل شوفلت ژیمناستی که در مسابقات المپیک  ۲۰۰۴  برنده مدال  طلا شد، گفت: واکسن کرونا طلای مایع است باید افراد آسیب پذیر در صدر لیست دریافت واکسن قرار بگیرند…قهرمانان المپیک از کشورهای مختلف تاکید می کنند که درست نیست ورزشکاران اولویت دریافت واکسن باشند. آنها به لحاظ جسمی بسیار سالم هستند.

 امپریالیسم جهانی و توزیع ناعادلانه واکسن کووید – ۱۹

ایرنا – تدروس آدانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از زیرمجموعه های سازمان ملل هشدار داد که توزیع نابرابر واکسن کووید – ۱۹ جهان را در آستانه «شکست فاجعه‌بار اخلاقی» قرار داده است. تارنمای سازمان جهانی بهداشت به نقل از سخنرانی تدروس در جلسه هیئت‌مدیره این سازمان نوشت که ۳۹ میلیون دوز واکسن در ۴۹ کشور پردرآمد جهان تزریق‌شده در حالیکه یک کشور کم‌درآمد تنها ۲۵ دوز واکسن تزریق کرده است.مدیرکل سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد: برخی از کشورها و شرکت‌ها با وجود آنکه سخن از دسترسی برابر به واکسن می‌زنند، کماکان توافق‌های دوجانبه را در اولویت قرار داده و با دور زدن کوواکس قیمت‌ها را افزایش می‌دهند.بسیاری از تولیدکنندگان واکسن به جای آنکه اطلاعات کامل واکسن تولید شده را به سازمان جهانی بهداشت ارائه دهند، به دنبال کسب تائید سازمان‌های ذی‌ربط در کشورهای ثروتمندند. این ممکن است توزیع واکسن‌های کوواکس را به تأخیر اندازد…

ورزشکاران ایران؛ از حضور در المپیک توکیو تا درخواست افزایش حقوق مدال آوران المپیکی

“ارتجاع و استبداد حاکم بر میهن ما نیز سدی در برابر واکسیناسیون همگانی و رایگان ایجاد کرده و به این ترتیب سلامت مردم را به گروگان گرفته است. با تصمیم ولی فقیه در خصوص واکسن کرونا زمان آغاز و چگونگی واکسیناسیون همگانی در هاله ای از ابهام قرار گرفت. معلوم نیست ورزشکاران ایرانی در تابستان می توانند در المپیک توکیوحضور یابند یا نه؟”

همزمان با مشکل تامین و تزریق واکسن در کشور ؛ جلسه کمیسیون ورزشکاران با ۸ غایب برگزار شد.به گزارش ایسنا و به نقل از کمیته ملی المپیک، نشست کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک عصر روز گذشته با حضور اکثریت اعضاء در محل سالن جلسات کمیته ملی المپیک برگزار شد. افشین نوروزی سخنگوی کمیسیون ورزشکاران درباره نشست گفت: در ابتدای نشست هادی ساعی رئیس کمیسیون به بررسی مصوبات جلسات گذشته بخصوص بحث بیمه ورزشکاران که برای کمیسیون از اهمیت ویژه ای برخوردار است پرداخت و گزارشی از مراحل پیگیری آن ارائه کرد که امید می رود نتایج خوبی حاصل شود. پیشنهاد تهیه بانک اطلاعاتی از تمامی ورزشکاران المپیکی توسط این کمیسیون  با همکاری فدراسیون ها از مصوبات نشست دیروز کمیسیون ورزشکاران بود.وی ادامه داد: همچنین پیشنهاد شد تا در بازدیدهای مسئولان کمیته ملی المپیک از اردوها و فدراسیون ها نماینده ای از کمیسیون ورزشکاران به منظور انتقال نقطه نظرات ورزشکاران به کمیسیون و بررسی مسائل آنان حضور داشته باشد.  ارائه درخواست افزایش حقوق مدال آوران المپیکی به هیئت اجرایی کمیته با توجه به اینکه چند سالی است این مبلغ تغییری نکرده است نیز از دیگر پیشنهادات مطرح شده  بود… پس از برگزاری انتخابات ریاست کمیسیون که هفت مرداد برگزارشد، این دومین جلسه ای است که کمیسیون برگزار می کند. کمیسیون ۱۷ عضو دارد که در این جلسه هشت عضو آن غایب بودند. مجتبی عابدینی، بهداد سلیمی، قاسم رضایی، کمیل قاسمی، آرش میراسماعیلی، زهرا نعمتی، مهدی کامرانی و حسن تفتیان چهره های غایب در این نشست بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا