بین‌المللی

خشونت‌ها در دارفور سودان ۲۰۰ کشته برجا گذاشت

مقام‌های دولتی در سودان سه شنبه شب اعلام کردند که دست کم ۲۰۰ نفر در درگیری‌های قبیله‌ای در دارفور کشته شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آلمان، “موسی مهدی اسحاق” استاندار جنوب دارفور گفت: ۲۰۰ نفر در درگیری میان کشاورزان و گله داران منطقه قریضه واقع در جنوب دارفور کشته شدند و شمار بسیاری نیز در این نزاع زخمی شدند.

براساس این گزارش، در درگیری و منازعه قبیله‌ای دیگری در غرب دارفور در اوایل هفته جاری نیز ۸۳ نفر کشته و ۱۶۰ نفر زخمی شدند.

این درگیری‌ در شهر «الجنینه» مرکز ایالت دارفور غربی در سودان از روز شنبه و در پی مشاجره بین دو نفر از دو قبیله که به کشته شدن دو نفر و زخمی شدن یک نفر دیگر منجر شد، آغاز گردید.

«عبدالله حمدوک» نخست‌ وزیر سودان نیز به دنبال وقوع این حوادث، دستور داد که فورا یک هیات عالی‌رتبه به ریاست دادستان کل و همراهی نمایندگانی از نهادهای امنیتی، نظامی و قضایی برای پیگیری اوضاع و بازگرداندن ثبات و آرامش به شهر الجنینه اعزام شود.

استفاده افراد قبایل از سلاح‌های سنگین و خمپاره، نگرانی‌ها درباره ازسرگیری جنگ خونین داخلی در دارفور را تشدید کرده است؛ جنگی که سال ۲۰۰۳ میلادی آغاز شد و بیش از ۳۰۰ کشته به جا گذاشت و بر اثر آن حدود ۲ و نیم میلیون نفر آواره شدند که بیشترشان زن و کودک بودند و هم اکنون در اردوگاه‌های فاقد کمترین امکانات بسر می برند.

براساس اعلام سازمان ملل متحد ، از سال ۲۰۰۳ تاکنون، جنگ در دارفور بین نیروهای طرفدار دولت و اقلیت‌های شورشی سبب کشته شدن نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر و آوارگی بیش از ۲.۵ میلیون نفر شده است.

دولت انتقالی سودان در ماه اکتبر پس از سرنگونی «عمر البشیر» رئیس جمهوری مستبد این کشور پس از ماه‌ها اعتراضات مردمی، قدرت را به دست گرفت و با تعدادی از گروه‌های شورشی، به ویژه در دارفور توافق‌نامه صلح امضا کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا