اخبار

بایدن فرمان ممنوعیت سفر اتباع هشت کشور به آمریکا را لغو کرد

جو بایدن در نخستین ساعات کارش در کاخ سفید ۱۵ فرمان اجرایی امضا کرد. او آمریکا را به معاهده پاریس و نیز سازمان جهانی بهداشت بازگرداند و همچنین ممنوعیت سفر اتباع هشت کشور از جمله ایران به آمریکا را لغو کرد…..

جو بایدن، رئیس جمهوری تازهٔ ایالات متحده، پس از مراسم تحلیف خود با امضای ۱۷ فرمان اجرایی در کاخ سفید، برخی از مصوبات دوران ترامپ را لغو کرد.

رئیس جمهوری تازه مجموعه‌ای از فرمان‌های اجرایی، آیین‌نامه‌ها و دستورها را در راستای لغو سیاست‌های پیشین دونالد ترامپ، به‌ویژه برای مقابله با بحران ویروس کرونا به سازمان‌های و نهادهای مختلف کشورش ابلاغ کرد.

او به خبرنگاران گفت:‌ «برای شروع هیچ ‌روزی بهتر از امروز نیست.» و افزود: «کار را با وفاداری به وعده‌هایی که به مردم دادم شروع می‌کنم.»

این فرمان های اجرایی، ممنوعیت صدور ویزای آمریکا برای شهروندان کشورهای عمدتا مسلمان و ساخت دیوار در مرز مکزیک را متوقف کرد، واشنگتن را به پیمان زیست‌محیطی پاریس باز گرداند، و آمریکا را با سازمان جهانی بهداشت آشتی داد. دکتر آنتونی فائوچی حالا بناست سرپرست هیئت ایالات متحده در سازمان جهانی بهداشت باشد.

جو بایدن از تمام آمریکایی ها خواست یکصد روز ماسک بزنند و زدن ماسک را در ادارات دولتی الزامی کرد و نهادی را برای نظارت بر توزیع واکسن و دارو از سوی کاخ سفید کرد.

او بناست هر روز باقیمانده از ماه ژانویه را بر یک موضوع و مشکل خاص تمرکز کند،‌ پنج‌شنبه بر بحران کرونا و جمعه وقف طرح احیای اقتصاد خواهد شد.

شعار هفتهٔ آینده ریاست جمهوری «جنس آمریکایی بخرید» خواهد بود و فرمان اجرایی دولت از نهادها و سازمان‌های دولتی را ملزم به خرید کالا و کسب خدمات از شرکت‌های آمریکایی خواهد کرد.

همچنین مضمون محوری سه‌شنبه برابری، چهارشنبه تغییرات آب‌وهوایی، پنج‌شنبه بهداشت و سلامت، و جمعه مهاجرت خواهد بود، و آقای بایدن بناست فرمان‌هایی را برای تسهیل امور در زمینه‌های فوق امضا کند.

ماه فوریه در تقویم اعلام شدهٔ ریاست جمهوری تازه به «ترمیم جایگاه آمریکا در جهان» اختصاص دارد.

به گزارش دویچه وله، دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ شهروندان ایران، سوریه، یمن، لیبی، سومالی، ونزوئلا، چاد و کره‌شمالی را از سفر به خاک ایالات‌متحده آمریکا منع کرده بود؛ کشورهایی که اکثر آن‌ها مسلمان هستند.

این فرمان با مخالفت‌های زیادی در آمریکا روبرو شد و سرانجام دوسال بعد، دیوان عالی ایالات متحده با اجرای نسخه تعدیل‌شده که در آن واژه “ممنوعیت سفر” به “کنترل شدید” تغییر داده شده بود، با هدف “حراست از منافع ملی” ایالات متحده موافقت کرد.

رییس جمهوری جدید آمریکا همچنین این کشور را به معاهده اقلیمی پاریس و نیز سازمان جهانی بهداشت بازگرداند. آنتونیو فوچی ویروس‌شناس برجسته آمریکا روز پنجشنبه ۲۱ ژانویه به نمایندگی از این کشور در اجلاس سازمان جهانی بهداشت شرکت خواهد کرد.

پس از شیوع کرونا دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا در اعتراض به عملکرد سازمان جهانی بهداشت در مقابله با پاندمی کرونا، آمریکا را از این نهاد خارج کرد.

بایدن هنگام امضای فرمان اجرایی بازگشت آمریکا به معاهده اقلیمی پاریس گفت: «ما با تغییرات اقلیمی به روشی مقابله خواهیم کرد که تا کنون نکرده‌ایم.» بایدن همچنین اعلام کرد که حداکثر تا سال ۲۰۵۰ اقتصاد آمریکا سازگار با محیط زیست خواهد شد.

عضویت دوباره آمریکا در این توافق ۳۰ روز پس از امضای بایدن رسما از سوی سازمان ملل تایید می‌شود.

ترامپ در سال ۲۰۱۷ آمریکا را از این معاهده مهم اقلیمی خارج کرد؛ معاهده‌ای که پس از تلاش‌های فراوان در سال ۲۰۱۵ میلادی به امضا رسیده بود.

جو بایدن در اولین ساعات کاری‌اش به عنوان رییس جمهوری آمریکا فرمان‌های دیگری را نیز در جهت حفاظت از محیط زیست امضا کرد. او از جمله با صدور فرمانی اجرایی استخراج نفت در منطقه حفاظت‌شده طبیعی آلاسکا را متوقف و نیز ادامه ساخت خط لوله انتقال نفت کی‌استون XL از کانادا را بلوکه کرد.

این فرمان البته موجب ناخرسندی جاستین ترودو نخست وزیر کانادا شد که خواهان ساخت این خط لوله است. او گفت از این کار بایدن “سرخورده” شده، اما هم زمان اعلام کرد که در مقابله با آلودگی محیط زیست با رییس جمهوری جدید آمریکا همکاری خواهد کرد.

ترودو همچنین اولین رهبر سیاسی است که آغاز کار بایدن را تلفنی به او تبریک خواهد گفت. این مکالمه برای روز جمعه ۲۲ ژانویه برنامه‌ریزی شده است.

بایدن روز چهارشنبه همچنین هیأتی را که ترامپ در آخرین ماه‌‌‌های ریاست جمهوری‌اش به منظور “آموزش میهن‌پرستی در مدارس” تعیین کرده بود، لغو کرد.

تابستان گذشته و در میانه بحث و مجادله و اعتراضات و ناآرامی‌ها بر سر تبعیض سیستماتیک نژادی در آمریکا، دونالد ترامپ از تشکیل کمیسیونی برای “آموزش میهن پرستی” در مدارس خبر داده بود. این کار از سوی مورخان و کارشناسان “پروپاگاندای سیاسی” نامیده شده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا