فرهنگی

با اعمال فشار و سرکوب موسیقی بانوان متوقف نخواهد شد!

طی روزهای گذشته فشار نهادهای امنیتی بر گروه موسیقی بانوان گلاریس در کرمانشاه افزایش یافته و علاوه‌ بر بازداشت چند ساعته دو عضو این گروه، تمامی اعضای گروه احضار و از آنها تعهد کتبی گرفته شده است…..

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ (۱۶ ژاونیه ۲۰۲۰)، دو تن از اعضای گروه موسیقی بانوان ”گلاریس“ کرمانشاه پس از احضار به ”پلیس امنیت“ نیروی انتظامی این شهر بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

خبرنگار هه‌نگاو در کرمانشاه هویت این دو نفر را که از اعضای تکخوان گروه گلاریس بوده‌اند نازنین اتابکی و نسرین یزدانی‌پور عنوان کرده است که همان روز پس از بازجویی با وثیقه و موقتاً تا زمان اتمام مراحل دادرسی آزاد شده‌اند.

روز یکشنبه رسانه‌های حکومتی بدون اشاره به نام گروه و اعضای بازداشت شده از بازداشت دو زن به اتهام هر آنچه ”مراسم هنجار شکنانه“ خوانده شده بود، خبر داده بودند.

منابع هه‌نگاو اعلام کرده‌اند که بازداشت این دو عضو گروه گلاریس پس از آن صورت گرفته که در تهیه کلیپ کوتاهی جهت تبلیغات برای یکی از واحدهای صنفی ( یک مبل فروشی) شرکت کرده‌اند.

یک منبع مطلع در اینباره به هه‌نگاو اعلام کرد که، طی روزهای گذشته اعضای گروه شامل نازنین اتابکی، سەمیرا فرحناکی، ملیحه مرادی، نسرین یزدانی‌پور و الهام یزدانی‌پور به عنوان سرپرست گروه چندین بار احضار و از تمامی آنها تعهد کتبی اخذ شده است که دیگر در تهیه چنین کلیپ‌هایی شرکت نکنند.

هه‌نگاو مطلع شده است که مرجان کرمجانی یکی دیگر از اعضای گروه موسیقی گلاریس در کرمانشاه سال گذشته از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران ممنوع‌‌ الفعالیت شده است.

گروه بانوان “گلاریس” در سال ٩۶ در کرمانشاه تاسیس و در زمینه موسیقی فلکلور و سنتی کُردی فعالیت دارد و تا کنون چندین کنسرت را در شهرهای مختلف ایران و اقلیم کُردستان برگزار کرده است.

یورش به مهمانی مختلط

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹، پنج شهروند در یک مهمانی خصوصی در تالاری در شهرستان نجف آباد اصفهان، بازداشت شدند. این تالار با دستور قضایی توسط پلیس نظارت بر اماکن شهرستان نجف آباد به دلیل برگزاری مهمانی “مختلط” پلمب شد. ورود به حریم خصوصی شهروندان و مداخله در امور فردی آنان از جمله انتقاداتی است که به نظام قضایی و انتظامی ایران وارد است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، دیروز یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹، پنج شهروند در یک مهمانی خصوصی در شهرستان نجف آباد واقع در استان اضفهان، توسط ماموران بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، در این مهمانی که در تالاری در جنوب گلدشت برگزار شده بود، مدیر تالار و چهار نفر دیگر دستگیر و روانه زندان شد. همچنین این تالار به دلیل آنچه “برگزاری مهمانی مختلط، همراه با مصرف مواد مخدر (گل) و مشروبات الکلی” عنوان شده با دستور قضایی توسط پلیس نظارت بر اماکن شهرستان نجف آباد پلمب شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا