ورزشی

برگزاری المپیک توکیو؛ تامین اراده مردم یا منافع انحصارات فراملی

درحالیکه همه گیری بیماری کرونا و توزیع ناعادلانه واکسن در جهان   واکنش عمومی برای لغو المپیک توکیو بویژه در میان مردم ژاپن را برانگیخته است؛ شرکت های بزرگ تولید کننده وسایل، لوازم و پوشاک ورزشی با اعمال نفوذ در کمیته بین‌المللی المپیک خواستار برگزاری مسابقات المپیک به هرشکل ممکن هستند.

 ۸۰ درصد مردم ژاپن خواستار لغو المپیک شده‌اند!

یک عضو ارشد کمیته بین‌المللی المپیک گفت: تعویق مجدد بازی‌های المپیک امکان‌پذیر نیست و بهتر است این رویداد بدون تماشاگر برگزار شود.به گزارش ایسنا و به نقل از Kyodo news، دیک پوند، عضو ارشد کمیته بین‌المللی المپیک گفت: المپیک می‌تواند بدون حضور تماشاگران برگزار شود. سوال این است که باید تماشاگران حضور داشته باشند یا اگر باشند، خوب است؟ به نظر من حضور تماشاگران خوب است اما ضروری نیست.او ادامه داد: در حال حاضر شش، هفت گزینه برای حضور تماشگران در المپیک مطرح است که یکی از آن‌ها این است که فقط مردم ژاپن حضور داشته باشند. هر تصمیمی برای حضور تماشگران گرفته شود، ریسک است. بنابراین بهتر است بازی‌ها برگزار شود حتی اگر تماشاگری نداشته باشد.پوند در مورد برگزاری قطعی بازی‌ها گفت: فکر می کنم IOC و کمیته برگزاری بازی‌ها متعهد به برگزاری المپیک هستند مگر این که دولت ژاپن، IOC و سازمان بهداشت جهانی به این جمع‌بندی برسند که برگزاری المپیک کار بسیار خطرناکی است. در حال حاضر نیز تمام برنامه‌ها در حال انجام است.

او در مورد امکان تعویق مجدد بازی‌ها تصریح کرد: امکان‌پذیر نیست و بازی‌های المپیک یا در سال ۲۰۲۱ برگزار می‌شود یا دیگر برگزار نخواهد شد.این عضو ارشد کمیته بین‌المللی المپیک با اشاره به برگزاری مراسم حمل مشعل المپیک نیز گفت: حمل مشعل المپیک قرار است  ۲۵ مارس از فوکوشیما آغاز شود و در ضورت لزوم این مراسم خیلی کوتاه برگزار و یا لغو می‌شود. البته با ایجاد فاصله اجتماعی امیدوارم  مراسم حمل مشعل انجام شود چون باعث ایجاد هیجان در آستانه المپیک خواهد شد.پوند در مورد این که ۸۰ درصد مردم ژاپن در یک نظر سنجی خواستار لغو المپیک شده‌اند، تاکید کرد: اگر مقامات ژاپنی کامل توضیح دهند چه مواجهه با شرایط اضطراری چه برنامه‌ای دارند مردم آرام‌تر می‌شوند.

پیش تر همین این مقام ارشد کمیته بین‌المللی المپیک گفته بود:”باید به  ورزشکاران اولویت دسترسی به واکسن ویروس کرونا داده شود تا بازی های توکیو طبق برنامه ریزی های انجام شده از ۲۳ جولای شروع شود…”در مقابل گروهی از قهرمانان المپیک با رد نظر او تاکید کرده بودند:”مهمترین افرادی که باید واکسن بزنند پرستاران و خدمه بیمارستان ها هستند که بیشتر در معرض خطر هستند و همچنین افرادی که آسیب پذیر هستند. این ها باید در اولویت دریافت واکسن کرونا باشند… درست نیست ورزشکاران اولویت دریافت واکسن باشند.آنها به لحاظ جسمی بسیار سالم هستند.”

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا