گوناگون

پیمان جدید برای اروپای قوی تر و آمریکای قوی تر به چه معناست؟

رئیس شورای اتحادیه اروپا از جو بایدن خواسته است  تا با اروپا «پیمانی جدید» ببندد. او تاکید کرد که امروز فراتر از یک مرحله گذار است؛بیایید یک پیمان استوار و جدید برای اروپای قوی تر، آمریکای قوی تر و جهانی بهتر منعقد کنیم.

پیشنهاد اتحادیه اروپا به دولت بایدن ؛ پیمانی جدید برای حفظ  سرکردگی برجهان

یورو نیوز ؛رئیس شورای اتحادیه اروپا، شارل میشل … از جو بایدن خواست تا با اروپا «پیمانی جدید» ببندد، پیمانی که به گفته نخست وزیر پیشین بلژیک در زمینه مسائلی چون صلح، امنیت، رفاه، آزادی و حقوق بشر به جهانیان کمک خواهد کرد.چهار سال حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید باعث شد تا روابط نزدیک دو متحد تاریخی، اتحادیه اروپا و ایالات متحده، سیاه ترین روزهای خود را سپری کند؛ از وضع مالیاتهای جدید روی محصولات وارداتی اروپا به آمریکا و انتقاد ترامپ از کشورهای اروپایی عضو ناتو گرفته تا خروج رئیس جمهوری ایالات متحده از برجام، که اتحادیه اروپا آنرا یکی از دستاوردهای مهم تامین صلح جهانی در یک دهه اخیر می داند، به نظر می رسد رهبران اتحادیه اروپا از به قدرت رسیدن جو بایدن دموکرات بسیار خوشحال هستند.شارل میشل که در ساختمان پارلمان اروپا در بروکسل صحبت می کرد،‌خطاب به رهبران آمریکا گفت:‌ «امروز فراتر از یک مرحله گذار است. امروز فرصتی برای نوسازی روابط ما است، روابطی که در چهار سال گذشته بسیار متضرر شده است. در این سالها ، جهان پیچیده تر، باثبات تر و غیرقابل پیش بینی رشد کرده است.»آقای میشل در سخنان خود تاکیدکرد:‌«من در روز اول مأموریت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، پیشنهاد جدی را به رئیس جمهوری جدید ارائه می دهم. بیایید یک پیمان استوار و جدید برای اروپای قوی تر، آمریکای قوی تر و جهانی بهتر منعقد کنیم.»

به گفته شارل میشل اولویت‌های طرفین باید برتقویت همکاری چند جانبه ، مبارزه با کووید-۱۹، مقابله با تغییرات آب و هوایی، بهبود وضع اقتصادی استوار باشد.اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم … به قدرت رسیدن جو بایدن در پارلمان اروپا در بروکسل سخنرانی کرد و درباره مراسم تحلیف گفت: « مراسم پرافتخار در پله های طولانی ساختمان کنگره آمریکا، نمایشی از مقاومت و پیروزی مردم سالاری در آمریکا خواهد بود. دلیل آشکار این که، یک بار دیگر، پس از چهار سال طولانی، اروپا یک دوست در کاخ سفید دارد.»

پارلمان اروپا خواستار مهار جمهوری خلق چین شد

همچنین به گزارش یورو نیوز:پارلمان اروپا با انتقاد از توافق تجاری اتحادیه اروپا با چین، اعلام کرد که این توافق اعتبار اروپا در مورد حقوق بشر را زیر سؤال می‌برد و خواستار آن شد که در تصمیم‌گیری برای همکاری با چین، تحریم‌های هدفمند علیه مسئولان این کشور در نظر گرفته شود.نمایندگان اروپا در نشست مجازی خود در روز پنجشنبه ۲۱ ژانویه (۲ بهمن) با اکثریت قاطع، قطعنامه‌ای را در محکومیت سرکوب دموکراسی‌خواهان هنگ کنگ به دست دولت مرکزی چین به تصویب رساندند. آنها در این قطعنامه هشدار داده‌اند که در هنگام رأی‌گیری برای تصویب طرح سرمایه‌گذاری با چین، وضعیت حقوق بشر در این کشور و از جمله در منطقه هنگ کنگ را مد نظر خواهند داشت…

روند تصویب طرح سرمایه‌گذاری تجاری اروپا و چین احتمالا تا ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی به طول خواهد انجامید…در متن این بیانیه به جز هنگ کنگ، از وضعیت در دو منطقه دیگر چین یعنی استان عمدتا اویغورنشین سین‌کیانگ و تبت نیز انتقاد شده است.پارلمان اروپا از ۲۷ عضو اتحادیه «مؤکدا» خواسته است که «هر چه سریع‌تر تحریم‌های هدفمندی را علیه برخی افراد در هنگ کنگ و چین در نظر بگیرند». در بیانیه این پارلمان از کری لام، رئیس دولت محلی هنگ کنگ و نیز برخی دیگر از مسئولان این منطقه نیمه خودمختار چین به عنوان افرادی که باید تحریم شوند، نام برده شده است…

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا