گوناگون

حدیث “منقل و ملاقه، ریش و عمامه” در گفت‌وگوی دولت روحانی و مخالفانش

حمله شدیداللحن احمد جهان بزرگی به حسن روحانی و کشیدن بحث “منقل” به حوزه ادبیات سیاسی اعتراض دولت را برانگیخته است. برخی پای “ملاقه و ریش و عمامه” را به میان کشیدند و برخی از شکایت دولت علیه صداوسیما سخن گفتند….

اعتراض مقامات دولت روحانی به اظهارات احمد جهان بزرگی دو عرصه را شامل می‌شود. نخست شماری از مشاوران روحانی و وزیران کابینه در شبکه‌های اجتماعی و در رسانه‌ها لب به سخن گشودند و از این منظر ناخشنودی خود را از افزایش حملات به دولت به نمایش گذاردند و دوم اینکه دولت موضوع شکایت از صداوسیما را مطرح کرده است.

معاونت رئیس جمهور ایران روز جمعه سوم بهمن (۲۲ ژانویه) اعلام کرده است که از صداوسیما، شبکه چهار و کلیه عوامل پخش برنامه “زاویه” شکایت می‌کند.

شکایت دولت از صداوسیما حکایت از آن دارد که بیانیه شبکه چهار صداوسیما و انتقاد مسئولان این شبکه از اظهارات احمد جهان‌ بزرگی رضایت دولت را جلب نکرده است.

موضوع منقل چیست؟

به گزارش دویچه وله، بحث منقل را احمد جهان بزرگی به میان کشیده است. پیش از پرداختن به آنچه احمد جهان بزرگی در برنامه “زاویه” گفته است باید دید که او کیست و چه نقش و جایگاهی در جمهوری اسلامی دارد.

احمد جهان بزرگی، مهمان برنامه زاویه بوده است. جهان بزرگی فردی روحانی است و از مقام و موقعیت نسبتا بالایی در نظام ولایی برخوردار و گفته می‌شود در عرصه “فرهنگ و اندیشه اسلامی” فعالیت می‌کند.

هرگاه دقیق‌تر گفته شود، جهان بزرگی مدیر گروه علوم سیاسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. افزون بر آن، مدیر گروه علوم سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بوده و مدرس حوزه علیمه و همچنین عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است.

جهان بزرگی در برنامه زاویه دو موضوع را در ارتباط با هم مطرح کرده که خشم دولت روحانی را برانگیخته است. نخست اینکه گفته است مسئولین زیادی در جمهوری اسلامی خیانت کرده‌اند.

حجت‌الاسلام احمد جهان بزرگی نامی از آن دسته از مسئولانی که به باور او هم “زیاد” هستند و هم “خیانت” کرده‌اند، در اختیار رسانه‌ها و مجری برنامه “زاویه” قرار نداده است.

اما سخن دیگر او آدرس روشنی دارد. او در برنامه یاد شده گفته است: «مسئولی می‌نشیند خانه و ممکن است پای منقل باشد و سر نمی‌زند به این طرف و آن طرف ببیند در مملکت چه می‌گذرد، حتی وزرایش نمی‌توانند با او تماس بگیرند، مسئول است؟»

بیانیه شبکه چهار

پس از پخش این برنامه و اعتراض شماری از مشاوران و اعضای کابینه روحانی به اظهارات جهان بزرگی، روز پنج‌شنبه اول بهمن شبکه چهار صداوسیما چاره را در انتشار بیانیه‌ای می‌بیند.

نکته‌ای که از نظر خبرنگاران داخل ایران هم به دور نمانده این است که در بیانیه شبکه چهار، سخنی از پوزش و عذرخواهی از حسن روحانی وجود ندارد.

مسئولان شبکه چهار صداوسیما در بیانیه خود اظهارات جهان بزرگی را “غیرمنصفانه” و “غیرحرفه‌ای” خوانده‌اند. در این بیانیه از جمله آمده است: «اتفاق ناخوشایندی که به وسیله مهمان برنامه زاویه و برخلاف رویه این برنامه رخ داد، مخالف صریح فرمایشات رهبری مبنی بر حفظ حرمت مسوولان نظام بود و با سیاست‌های کلی شبکه چهار، مبنی بر توسعهٔ ادب و آداب گفتگو، در تضاد کامل قرار داشت.»

واکنش‌ها و اعتراض‌ها

یکی از کسانی که به سخنان جهان بزرگی واکنش نشان داده، عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی است. او از “ادبیات سخیف، توهین و افترا” سخن گفته است. به باور او موضوع زمانی “بدتر” می‌شود که این ادبیات را یک روحانی به خدمت گرفته و پخش آن را هم یک “رسانه ملی”.

حسام‌الدین آشنا ملاقه را هم بر منقل می‌افزاید و در واکنش به سخنان جهان بزرگی می‌گوید: «مردم اهل ملاقه و منقل را به خوبی می‌شناسند. ای کاش در کنار ریش و عمامه، جهان‌تان را هم بزرگ‌تر می‌کردید تا بدانید که در این وانفسا اهانت به مردم شریف ایران و شخص دوم کشورتان نه خدمت به اسلامیت و جمهوریت بلکه هم‌آوایی با یاوه‌گویان ترامپی است.»

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی نیز در حساب کاربری خود در توییتر می‌نویسد که هر چه موعد انتخابات سال ۱۴۰۰ نزدیک‌تر می‌شود، توهین به روحانی و تخریب دولتش افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر، علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر روحانی در پست توییتری خود اظهارات جهان بزرگی و پخش آن را از شبکه چهار “افتضاحی شرم‌آور” دانسته و از ینکه درشت‌گویی، هرزگویی و فحاشی به حسن روحانی و دولتش “ابدا عقوبتی بدنبال ندارد”، انتقاد کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا