اجتماعی

نابودی جنگل‌های مازندران در یک سهل انگاری ساده

جنگل‌های مازندران با یک سهل انگاری در آتش سوخت و کسی نیست تا برای حفظ حیات و تنفس آن نبض جنگل‌های هیرکانی را بگیرد.

به گزارش مشرق، در هفته گذشته استان مازندران شاهد آتش سوزی‌های گسترده ای در نقاطی از اراضی جنگلی بوده است.آتش سوزی‌هایی که شعله‌های خشمش بر دل گونه‌های جنگلی و گیاهی در ۷ شهرستان بهشهر، نکا، ساری، قائم‌شهر، سوادکوه، بابل و نور باعث نابودی برخی از آنها شده است.

گونه‌هایی که با وجود تمام تلاش‌های دوستداران محیط زیست، گیاه شناسان، کارشناسان علمی و پژوهشی بر حفظ آنها و جلوگیری از نابودی شان گام‌های مهم و بسیاری برداشتند اما با یک اشتباه و یک جرقه بی فکرانه بشریت آن هم در یک روز به منظور لذت بردن از طبیعت، باعث نابودی آن‌ها می‌شوند. نابودی جنگل‌هایی با درختان کهن سال با نامی چون هیرکانی در میراث جنگلی یونسکو ثبت شده را بدنبال دارد.

شعله ور شدن در سطحی از اراضی‌ای که پوشیده از گونه درختی ممرز، راش، بلوط، ازگیل، ولیک … بوده است و فقط صدای جرینگ جرینگ شاخه‌های آنها ناقوسی بر تنفس جنگل شده‌اند.

دامنه‌های شعله ای که زیستگاه‌های انواع حیوانات را در این فصل سرما و بارندگی به طور ناخواسته به مناطق دیگر کشانده که به نوعی شکستن قرق هم نوعانشان محسوب می‌شود.

بر اساس گزارش‌های دریافتی منابع طبیعی، ۲۸ نقطه از اراضی جنگلی و مراتع استان در هفته گذشته دچار حریق شد، آن هم در ۴۷ هکتار و این چیز کمی نیست چون متاسفانه هر بار چنین گزارش‌های آتش سوزی از این مناطق جنگلی را توسط آنها می‌شنویم و تداوم در این روند و به گفته آنها عوامل انسانی، ورزش باد گرم، عدم بارش مطمئنا جنگل و مراتع سرسبزی برای آیندگان ما نمی‌ماند.

اما نکته قابل تامل در این حوادث طبیعی بر این است که با وجود تشکیل ستاد مدیریت بحران در مازندران، متاسفانه اقدامات لازم الاجرایی مبنی بر جلوگیری این آتش سوزی‌ها در نقاط مختلف جنگلی و مراتع صورت نگرفته است. اقداماتی چون تشکیل پایگاه‌های اطفاء حریق و بکارگیری از نیروهای امدادی جنگلی و کوهستانی و استقرار آنها در این پایگاه با به همراه داشتن تجهیزات و امکانات پیشرفته و به روز رفع حریق چون بالگرد هوایی که مهم ترین و اساسی ترین آن نیز است.

اما با وجود تکراری بودن این عوامل عنوان اجرای اقداماتی بر کاهش آمار آتش سوزی اراضی جنگلی، همچنان کمبودهای امکانات پیشرفته در دستگاه‌ها از سوی مسئولان استانی مطرح می‌شود و جای سئوال پیش می آید که این مسئولان تاکنون واقعا چه اقدامات اساسی انجام دادند و ما باید چقدر از اراضی جنگلی خود را با سهل انگاری‌ها و بی مسئولیتی باید از دست دهیم تا این مسئولان حرکت جدی ای بردارند؟

۴۷ هکتار اراضی جنگلی مازندران سوخت

سرپرست فرماندهی حفاظت یگان منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – ساری نیز با اشاره به آتش‌سوزی که از ۲۴ دی‌ماه در سراسر جنگل‌های مازندران شکل گرفته بود، بیان کرد: این حریق در ۲۸ منطقه و در ۴۷ هکتار از اراضی جنگلی بوده که ۱۱ فقره آسیب جدی زدند.

سرهنگ مجید ذکریایی افزود: در این آتش سوزی‌ها عوامل متعددی چون عدم بارش، افزایش دمای هوا و وزش باد خسارت را چند برابر کرده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای گزارش حریق ستاد مدیریت بحران در استان شکل گرفت، عنوان کرد: فرمانداران، شهرداران، بخشداران، نیروهای مردمی و بسیجی، انتظامی، هلال احمر، دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی برای اطفای حریق کمک کردند.

سرپرست فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران – ساری با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد این حریق سطحی و ۳۰ درصد آسیب شدیدی صورت گرفته که در حال بررسی است، تصریح کرد: با توجه به عوامل انسانی و وجود گردشگران در مناطق جنگلی، وجود برگ‌های خشک و وزش باد گرم باعث حرکت آتش سوزی و توسعه آن در اراضی جنگلی شد.

وی با توصیه گردشگران و مسافران بر سرد شدن کامل آتش هنگام خروج از جنگل یادآور شد:  همه ما امانت دار خوبی باشیم و هنگام مشاهده هرگونه دود غلیظ در مناطق جنگلی با سامانه ۱۳۹ و ۱۵۰۴ ارتباط برقرار کنند.

ذکریایی با اعلام اینکه موارد مشکوک بر گزارش عوامل انسانی توسط کارشناسان در حال بررسی است، گفت: با توجه به کمبودهایی چون تجهیزات پیشرفته به مدیران ارشد و دلسوزان منابع طبیعی پیشنهاد می‌شود با وجود جنگل‌های هیرکانی از مزایای امکانات لازم به استان‌های شمالی برخوردار کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا