بین‌المللی

وزیر دفاع آمریکا با تغییر وضعیت دریای چین شرقی مخالفت کرد

سخنگوی پنتاگون گفت وزیر دفاع آمریکا در تماس تلفنی با همتای ژاپنی خود با هرگونه تلاش یکجانبه برای تغییر وضعیت موجود در دریای چین شرقی مخالفت کرد.

به گزارش ایرنا، جان کربی شامگاه شنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی از تماس تلفنی لوید آستین با نوبو کیشی خبر داد و افزود: وزیر دفاع آمریکا بار دیگر بر تعهد این کشور برای اتحاد با ژاپن و اهمیت آن برای صلح و امنیت منطقه هند و اقیانوسیه تاکید کرد.

وی ادامه داد: آستین و کیشی در مورد طیف گسترده‌ای از مسائل امنیتی در هند-اقیانوسیه گفت‌وگو و در مورد اطمینان از آمادگی اتحاد با وجود چالش‌های ناشی از کووید-۱۹  تبادل نظر کردند. آنها همچنین در مورد لزوم ادامه اجرای طرح‌های تغییر آرایش نیروهای ایالات متحده از جمله تلاش‌های مستمر در مورد ساخت تاسیسات جایگزین فوتنما در هناکو گفت‌وگو کردند.

سخنگوی پنتاگون اضافه کرد: وزیر دفاع آمریکا همچنین تایید کرد که جزایر سنکاکو تحت ماده ۵ پیمان امنیتی ایالات متحده و ژاپن قرار دارند و ایالات متحده همچنان با هر گونه تلاش یک جانبه برای تغییر وضعیت موجود در دریای چین شرقی مخالف است.

کربی با بیان اینکه آستین از کیشی برای ادامه راهبری ژاپن در اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد کره شمالی تشکر کرد، افزود: وی ژاپن را به تقویت سهم آن در نقشی که اتحاد در تامین امنیت منطقه هند و اقیانوس آرام ایفا می‌کند، تشویق کرد.

لوید آستین از روز جمعه به طور رسمی عهده‌دار مسئولیت وزارت دفاع آمریکا شده است. او تاکنون با دبیرکل ناتو و همتای انگلیسی خود به صورت تلفنی تبادل نظر کرده است.

به گفته کربی، آستین در تماس با بن والس وزیر دفاع انگلیس در مورد آنچه که «مقابله با موضوعات استراتژیک مورد علاقه متقابل از جمله پاسخ به کووید-۱۹، نگرانی فزاینده چین، تهدیدهای روسیه و عملیات در حال انجام در عراق و افغانستان» خواند، تبادل نظر کرد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین روز شنبه با همتای کره جنوبی خود هم تبادل نظر کرد.

آستین در صفحه توئیتری خود با اشاره به این گفت‌وگو، نوشت: از نخستین تماسم با همتای کره جنوبی خود، وزیر سوه ووک لذت بردم. اتحاد ایالات متحده و جمهوری کره در میان اتحادیه‌های نظامی ترکیبی و توانمند ما، رتبه نخست امنیت منطقه‌ای است. من مشتاقانه منتظر همکاری با او هستم تا قدرت این اتحاد را حتی بیشتر تقویت کنیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا