جوانان

بخش اعظمی از مردم جنوب سیستان و بلوچستان شناسنامه ندارند

«معین‌الدین سعیدی»، نماینده شهرهای جنوبی واقع در استان سیستان وبلوچستان در مجلس گفته که در شهر و روستاهای چابهار، کنارک، قصرقند، بخش مرکزی نیکشهر و دشتیاری، بخش مهمی از افراد بدون ‌شناسنامه زندگی می‌کنند….

به گزارش تسنیم، معین‌الدین سعیدی روز یکشنبه ۵ بهمن۱۳۹۹، با اعلام این خبر گفته که دلیل اصلی این موضوع «تست دی‌ان‌ای» افراد است. او از ثبت احوال و نهادهای مربوط خواست تا از تکنیک‌های جایگزین دی‌ان‌ای استفاده و فوراً برای شناسنامه دار کردن افراد منطقه اقدام کنند.

این نمانیده مجلس با اشاره به اینکه شناسنامه‌دار کردن افراد در همه کشورها پروسه‌ای سخت و طاقت‌فرسا است، گفت: «این موضوع نباید به‌گونه‌ای باشد که بی‌شناسنامه‌هایی که اصالتاً ایرانی هستند از حق قانونی خود بی‌بهره باشند؛ مردم اینجا زمانی که باید برای دریافت شناسنامه مراجعه می‌کردند به‌دلایل مختلف از جمله محرومیت مراجعه نکردند، از طرفی تست دی‌ان‌آی و طی مسافت یک روستایی برای این تست تا تهران و زاهدان هم کار به‌شدت سختی است.»

سعیدی می‌گوید ملزومات اخذ تست دی‌ان‌ای با توجه به شرایط تحریم وارد ایران نمی‌شود.

براساس این گزارش، سازمان ثبت احوال اعلام کرده است که از سال ۹۲ تاکنون برای بیش‌ از ۳۰ هزار نفر شناسنامه صادر کرده است، همین آمار نشان می‌دهد که این استان رقمی بالا از بی شناسنامه‌ها را در خود جای داده است. همچنین تاکنون نه آمار شفافی از افراد بدون شناسنامه بومی منتشر شده و نه فکری به حال بی شناسنامه‌هایی شده است که بومی همین استان هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا