بین‌المللی

کوبا؛ پیشرو در گسترش واکسیناسیون در آمریکای لاتین

در میان اخبار منتشرشده از عوارض خطرناک برخی واکسن های غربی-آمریکایی و افزایش بی‌اعتمادی عمومی نسبت به آن، با توجه به سابقه درخشان هاوانا در تولید واکسن‌های گوناگون، واکسن کرونای پیشرفته کوبایی در میان مردم آمریکای لاتین و دیگر مناطق جهان جای خود را باز می‌کند.

به گزارش شنبه ایرنا از خبرگزاری فرانسه، «ویسنته ورث» مدیرکل موسسه واکسن فینلای کوبا با اعلام آمادگی هاوانا برای تولید ۱۰۰ میلیون دُز واکسن علیه کووید ۱۹ و ادامه روند تولید این محصول در مراحل بعدی، توضیح داد: با توجه به اینکه تقاضاهای زیادی برای واکسن سوبرانا۲ از سوی کشورهای مختلف داشته ایم، برای پوشش بازار تقاضا ظرفیت های تولیدی خود را مجدداً سازماندهی می کنیم.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: محققان مجرّب کوبایی بر فرآیند توسعه واکسیناسیون در آمریکای لاتین با اولین واکسن تولیدی این کشور متمرکز شده‌اند؛ این کشور با اتکا به سابقه درخشان پزشکی خود اولین نامزد آمریکای لاتین است که واکسن خود را به مرحله کارآزمایی های بالینی رسانده است.این در حالی است که روند واکسیناسیون با واکسن های آمریکایی فایزر به دلیل اخبار منتشرشده درباره عوارض خطرناک این واکسن ها و افزایش بی اعتمادی عمومی فعلا متوقف شده است. از آنجا که افراد زیادی در آمریکا و اروپا از دریافت واکسن سر باز زده اند و بسیاری از کارشناسان و پژوهشگران حوزه های مختلف از عواقب پیدا و پنهان واکسن های آمریکایی سخن گفته اند، واکسن کوبایی به ویژه با پیشینه روشن دانش پزشکی در این کشور، با برانگیختن اعتماد عمومی می تواند خبر نویدبخشی برای داوطلبان واکسن مطمئن و موثر کرونا باشد.

«ویسنته ورث» مدیرکل موسسه واکسن فینلای کوبا ضمن برشمردن پیشرفت های برنامه تولید واکسن کوبایی تاکید کرد: کوبا در برنامه راهبردی تجاری واکسن خود بر عواملی چون انسانیت و سلامت جهانی نظر دارد. هدف اول ما نه اهداف مالی و تجاری بکله فراهم آوردن سلامتی بیشتر مردم است.

کوبا؛ کشوری با بیش از ۳۰ سال سابقه تولید واکسن

«خوزه مویا» نماینده سازمان جهانی بهداشت در کوبا با ابراز خوش‌بینی نسبت به روند پیشبرد واکسن سوبرانا ۲ تصریح کرد: کوبا اولین نامزد آمریکای لاتین است که واکسن خود را به مرحله کارآزمایی‌های بالینی رسانده است. این کشور با بیش از ۳۰ سال سابقه در تولید واکسن های داخلی، حدود ۸۰درصد واکسن های موردنیاز برای طرح ملی ایمنی‌سازی کشور را بر پایه تولیدات دارویی داخلی تامین کرده است.

این کشور آمریکای لاتین با اتکا به سابقه تاریخی طب پیشرفته خود در تولید واکسن های گوناگون (ازجمله واکسن هپاتیت بی، مننژیت سرطان ریه و تومورهای جامد) و با اعتماد بر دانش و توانمندی پزشکان برجسته این کشور، بر تولید واکسن داخلی تاکید دارد و در حال حاضر پس از طی مراحل اولیه و فاز دوم کارآزمایی های انسانی، با تولید صدها میلیون دُز واکسن سوبرانا ۲، برای گسترش واکسیناسیون در سطح منطقه آمریکای لاتین و جهان تلاش می کند.

این واکسن که در همکاری مشترک میان موسسه فینلای کوبا و موسسه انستیتوپاستور ایران در حال گذراندن مراحل آزمایش های انسانی است، پیشرفته ترین واکسن از میان ۴ گزینه منتخب هاوانا برای مقابله با کرونا شناخته شده است.

به گفته ویسنته ورث به همین منظور پس از طی مرحله دوم آزمایش های انسانی در کوبا، هاوانا آماده تولید ۱۰۰ میلیون دُز واکسن علیه کووید ۱۹ می شود.

وی افزود: اگر همه چیز به خوبی پیش رود، امسال موفق به واکسیناسیون کل جمعیت داوطلب واکسن در کوبا خواهیم شد.

استقبال آمریکای لاتین و سایر کشورها از واکسن کوبایی

به نوشته تارنمای شبکه تله سور آمریکای لاتین، هاوانا در مسیر تولید واکسن، محصول خود را با ایران و ونزوئلا به اشتراک خواهد گذاشت.

در همین راستا «رولاندو سگورا» خبرنگار بین‌المللی تله سور در صفحه توئیتر خود نوشت: مرکز تحقیق و توسعه بیوسن (Biosen) کوبا، تولید انبوه واکسن سوبرانا ۲ را به منظور واکسیناسیون گسترده در دستور کار قرار داده و آماده است آن را با کشورهایی مانند ونزوئلا، ایران، هند، ویتنام و دیگر کشورهایی که ابراز تمایل کرده اند به اشتراک بگذارد.

«نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا با اشاره به مراحل پیشرفت واکسن «سوبرانا» کوبا، پیشنهاد امضای توافق برای دستیابی به واکسن این جزیره آمریکای لاتین را مطرح کرده و گفت پس از آن فاز کارآزمایی های بالینی را در ونزوئلا آغاز خواهند کرد.

رئیس جمهوری ونزوئلا که ریاست اتحادیه کشورهای مقاومت آمریکای لاتین (آلبا) نیز را برعهده دارد، چندی پیش ضمن فراخوانی دولت های آلبا برای پیشبرد روش های درمانی واحد، پیشنهاد امضای توافق برای دستیابی به واکسن کوبایی کرونا و آغاز مرحله کارآزمایی های بالینی در ونزوئلا را مطرح کرد.

وی که پیشتر در هجدهمین دوره اجلاس آلبا درباره موضوع واکسیناسیون کرونا پیشنهاد داده بود کوبا و ونزوئلا مسئولیت هماهنگی برنامه واکسیناسیون را برعهده گیرند، از پیشرفت اقدامات برای ایجاد بانک واکسن خبر داد.

«کیانوش جهانپور» سخنگوی وزارت بهداشت ایران نیز در همین رابطه در پیام توییتری اعلام کرد: ایران و کوبا هر دو در پی ایجاد ظرفیت تولید میلیون ها دُز واکسن کرونا هستند. ایران، ۹ پرونده فعال واکسن کرونا و کوبا چهار نامزد برای واکسن علیه COVID۱۹ دارد و یک پروژه بین دو کشور مشترک است. هر دو کشور دهه هاست تحت تحریم های آمریکا هستند و این تحریم ها در ماه‌های اخیر تشدید شده است.

جهانپور پیش از این نیز گفته بود: فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا مشترک بین انستیتو پاستور ایران و یک شرکت کوبایی تا قبل از عید در ایران انجام می شود.

وی افرود: کوبا خود را برای کارآزمایی بالینی فاز سه واکسن کرونا با شرکت ۱۵۰ هزار نفر آماده می کند. هم زمان در ایران نیز ۵۰ هزار نفر در این مرحله (فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا) شرکت می کنند. شایان توجه اینکه آزمایش بالینی این واکسن در کودکان و نوجوانان نیز در کوبا آغاز می شود.

برنامه مشترک ایران و کوبا در زمینه واکسن تولیدی

کوبا و ایران در ۲۰ دی در چارچوب همکاری های مشترک در زمینه آزمایش های بالینی واکسن سوبرانا ۲ توافق کردند در صورت موفقیت آمیز بودن مرحله دوم، مرحله سوم کارآزمایی های بالینی در تهران انجام پذیرد.

تا کنون تمام مراحل اولیه آزمایش های این نسخه از واکسن کرونا بر روی ۱۴۰ داوطلب کوبایی بدون هیچ گونه عوارض جانبی با موفقیت به پایان رسیده است.

همکاری بین دو کشور پس از طی ۵-۶ ماه مراحل اولیه طراحی واکسن، آزمایش حیوانی و کارآزمایی بالینی را پشت سرگذاشته و در فاز یک و دو انسانی در کوبا مشخص شد که این واکسن، بسیار ایمن است و هیچ عوارضی نداشته و کارایی بسیار چشمگیری از خود نشان داد.

کوبا دارای صنعت بیوتکنولوژی و دارویی قدرتمند و شناخته شده ای است که در حال حاضر از جمله داروهای مهم تولیدی آن می توان به ۸ واکسن علیه بیماری هایی مانند مننژیت، سرطان ریه و تومورهای جامد اشاره کرد.

مقامات کوبایی اظهار داشتند که امیدوارند قبل از پایان نیمه اول سال ۲۰۲۱ “بخش مهمی” از جمعیت کوبا را علیه کووید -۱۹ واکسینه کنند.

واکسن مشترک کوبا و ایران که پس از طی موفقیت آمیز مراحل ۱و۲ بسیار ایمن و بدون عوارض نمایان شده و کارایی بسیار چشمگیری از خود نشان داده، وارد مرحله ۲b کارآزمایی های بالینی در کوبا شده که در آن واکسن سوبرانا ۲، از این هفته کار خود را با آزمایش بر روی ۹۰۰ داوطلب کوبایی آغاز کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران در رابطه با همکاری مشترک تهران- هاوانا در زمینه تولید مشترک واکسن و آزمایش های بالینی گفته بود: شرط ایران برای انجام کارآزمایی بالینی انسانی واکسن کرونا در داخل کشور، تولید مشترک واکسن و انتقال فناوری تولید واکسن به ایران است. برخی شرکتهای خارجی در این زمینه مذاکراتی با ایران داشتند ولی در زمان حاضر فقط یکی از موسسات قدیمی و شناخته شده کوبا در حوزه واکسن سازی که از سالهای قبل با انستیتو پاستور ایران در زمینه تولید واکسن همکاری داشته است.

وی همچنین از انجام کارآزمایی بالینی سومین پروژه تولید واکسن کرونا در ایران در موسسه سرم سازی رازی خبر داد.

کوبا به عنوان یکی از کمترین کشورهای آسیب دیده از کرونا در منطقه آمریکای لاتین، با ثبت حدود ۲۰ هزار نفر مبتلا به ویروس کرونا و ۱۸۸ مورد مرگ و میرناشی ازآن، تاکنون از هیچ یک از واکسن های مورد استفاده در سایر کشورها از جمله واکسن های آسترازنکا، فایزر، اسپوتنیک وی یا سینوواک وارداتی نداشته و براساس شواهد به دنبال بهره برداری از واکسن تولیدی کشور خود در همکاری مشترک با ایران برآمده است.

این کشور یکی از معدود کشورهایی است که صنعت تولید واکسن آن بسیار پیشرفته است و در سالهای قبل نیز تنها کشوری بوده که فناوری تولید واکسن را به ایران انتقال داده است.

سابقه همکاری ایران و کوبا به ساخت واکسن هپاتیت بی در انستیتو پاستور ایران برمی گردد که تکنولوژی آن از کوبا به ایران منتقل شده و با آمدن این واکسن، نه تنها ایران قادر شد این واکسن را بسازد بلکه قریب به اتفاق مردم ایران از گذشته تاکنون با این واکسن در مقابل هپاتیت بی واکسینه شده اند.

در میان گمانه‌زنی‌ها درباره واکسن سوبرانای ضد ویروس کرونا، مقامات دو کشور ضمن تاکید بر اهمیت همکاری‌های دوجانبه، هم‌افزایی تهران- هاوانا را فرصتی برای پیشرفت در مسیر مقابله با همه‌گیری و تحریم‌های ظالمانه توصیف کردند

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا